Orlům opět narostla křídla

Aktuální zprávy
NE 15. 2. 2004
Z n o j m o - Dva úplně rozdílné zápasy odehráli Znojemští orli během čtyřiadvaceti hodin. Zatímco z Vítkovic odjížděli po špatném výkonu s přídělem sedmi gólů, utkání se Zlínem před televizními kamerami zvládli velmi dobře. Dobrou obrannou hrou, zodpovědným přístupem a proměňováním šancí hlavně v přesilovkách dokázali, že jejich umístění v horní části tabulky není náhodné. Proč byly poslední zápasy tak rozdílné, vysvětluje znojemský obránce <b>Jan Snopek</b>: „Takovej je hokej. Tak, jak jsme nastoupili na Zlín my, tak na nás nastoupily Vítkovice. Když to tam napadá během 10 minut, tak se hraje jinak, pak už se s tím nic nenadělá.“
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Snopek vstřelil v utkání se Zlínem pátý gól, který už neměl na vývoj zápasu podstatný vliv. „To sice ne, ale byl základ nasypat tam co nejvíc gólů, abychom ke konci neměli problém a mohli jsme dohrávat v klidu. Samozřejmě po zápase si můžeme říct, že stačily dva góly na to, abychom vyhráli, ale nikdo nechce hrát 60 minut se staženým zadkem, abychom ve stresu vyhráli třeba 2:1,“ vysvětluje a jedním dechem dodává: „ Opravdu je to o tom, že každý zápas je jiný a když se nechytne začátek zápasu, těžko se s tím potom něco dělá. Doufám, že nám dnešní výhra pomůže, trošku potrénujem a půjdeme zase nahoru.“

Úvod utkání ve Vítkovicích se moc nepovedl i znojemskému brankáři Tomáši Dubovi, který se nechal vystřídat už ve třetí minutě utkání za stavu 0:3, aniž by si sáhl na puk. Po zápase se Zlínem chválil spoluhráče, kteří mu v jeho práci, chránit znojemskou svatyni, daleko víc pomohli: „Včera jsme opravdu hráli špatně na všech postech, od gólmanů až po útočníky, nebruslili jsme, přehrávali nás ve všech herních činnostech. Dnes hrál celej mančaft daleko líp. Soustředili jsme se hlavně na to, aby nám neutekl začátek jako v posledních čtyřech prohrách. Byli jsme trochu nervózní, ale ten první gól, který padl docela rychle, nám hodně pomohl. Druhým jsme se uklidnili, hráli jsme svoji hru a pak jsem si i já začal víc věřit.“ Duba přiznává obavy, se kterými se postavil do branky po předchozích nepovedených utkáních: „Nebylo pro mě příjemné nastupovat do dnešního zápasu s vědomím předcházejících čtyřech zápasů, kdy jsem dostával mnoho gólů.“ Ale tak, jako všichni znojemští hráči, doufá, že se výkony mužstva budou zlepšovat: „Věřím, že už jsme se dali dohromady a teď už výkony půjdou nahoru. Po zápase s Vítkovicemi jsme si s klukama sedli před zápasem, proneslo se pár vět, protože nemá cenu se v takovým zápase příliš šťourat. Dnes byl úplně jinej zápas, museli jsme se soustředit jen na něj. Získali jsme velice důležité tři body a jsme za ně moc rádi.“

„Trenéři nám před zápasem zdůrazňovali, že proti Zlínu, a navíc v televizi, nemáme co ztratit a je to jenom šance se předvést a odčinit včerejší zápas, což se nám dneska moc povedlo,“ pochvaluje si zisk tří bodů znojemský brankář. Není ani smutný z toho, že necelé čtyři minuty před koncem zápasu dostal „blbý“ gól: „To, že jsem přišel o shut-out mě nemrzí, očekával jsem daleko větší kanonádu. Ten gól před koncem byl smolný, měli jsme puk na našich hokejkách, ale přihráli jsme přímo soupeři, a ještě já jsem ho hokejkou přistrčil přímo jejich hráči. Tímto mu gratuluji k jeho prvnímu gólu v extralize.“

Jeho slova potvrzuje i znojemský trenér Milan Kastner: „Základní rozdíl mezi zápasy ve Vítkovicích a dnes doma byl v nasazení. Věřím tomu, že televize dokázala hráče vyprovokovat k výkonu, který dnes předvedli. Bylo to něco úplně jiného než včerejší zápas. Jsem rád, že jsme dokázali, že výsledky, které jsme předváděli po vánoční přestávce nebyly náhodné a že jsme schopni odehrát kvalitní utkání proti komukoli.

Podobně rozdílný zápas odehráli i zlínští hokejisté. Po přesvědčivé výhře 4:0 nad Karlovými Vary zcela propadli v televizním utkání s Orly. Bývalý znojemský brankář Martin Altrichter objasňuje příčiny neúspěchu: „Dnes jsme pouze první tři minuty hráli to, co jsme měli. Pak jsme dostali gól po hrubé chybě vzadu, a pak se nám to úplně celé rozsypalo, každý hrál úplně něco jinýho než měl. Základní pravidla, který máme domluvený, dnes neplatily. Navíc jsme dneska byli v útoku bezzubí, jen jsme nahazovali. My jsme to, myslím, dneska trošku odklouzali. Znojmo sice dalo šťastný branky, ale bylo vidět, že mají větší chuť a dali do toho větší srdce. Asi byl rozhodující ten druhý gól, když náš bek měl puk na hokejce a místo toho, aby ho uklidil, mi ho poslal na beton… Třetí gól mně poslal Pucher od lapačky pod víko… Pak jsem šel střídat…“ Na své působení ve Znojmě rád vzpomíná a znojemské fanoušky má stále v srdci: „Všecky znojemské fanoušky zvu do své restaurace Alkatraz v Jihlavě, ať si vemou peníze a přijedou,“ s úsměvem přidává.