Hrajeme jako jeden chlap

Aktuální zprávy
PÁ 30. 9. 2005
Z n o j m o - Svůj první zápas za Znojemské orly sehrál proti Spartě útočník <b>Jakub Kraus</b>. V sedmé minutě se zasloužil o vyrovnávací branku, kterou svůj nový tým nabudil ke skvělému výkonu. Není příliš častým střelcem, v pěti sezónách v Karlových Varech dal pouze osmnáct gólů a po utkání s Pražany vyjadřoval spokojenost: „Mám z toho radost, že se vyhrálo. Hned první zápas jsem se ukázal gólem, doufám, že mi to půjde dobře, mám z toho dobrý pocit.“
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Trenér Votruba ho v první třetině stavěl pravidelně, ve druhé ho tolik nevytěžoval. „Jsem tady druhej den a kluci jsou na sebe zvyklí. Dostal jsem pokyn hrát dozadu, bránit a v přesilovkách stát před bránou.“ Rady kouče poslechl a z prostoru před brankovištěm dal důležitý gól. Sám Jan Votruba byl s výkonem nového svěřence rovněž spokojen: „Svůj minizápas dnes vyhrál 1:0.“

Výměna Selingr – Kraus byla provedena během několika málo hodin a bývalý varský útočník musel co nejrychleji zamířit přes celou republiku do svého nového působiště: „Přesun z Varů byl hrozně rychlý. Po pěti nebo šesti sezónách, který jsem tam odehrál, už jsem potřeboval změnu a za tuhletu změnu jsem moc rád.“ Kraus neměl problém se začlenit do týmu, přestože příliš času v kabině zatím nestrávil. „Rozdíl ve hře oproti Varům není zas tak velkej, protože oba trenéři (Hořava, Votruba) mě tam trénovali, uplatňují stejný systém,“ srovnává trenérské metody nová znojemská akvizice.

Znojemský tým se potýká s virózou, přesto se veze na vítězné vlně a už v pátém zápase po sobě neokusil hořkost porážky. Zkušený útočník Orlů Radek Haman k tomu říká: „Pro nás bylo hrozně pozitivní, že jsme se po prvním gólu nesesypali a že jsme dokázali vyrovnat, což je hlavně proti Spartě velmi cenné. Nemoc nás semkla. Jeden po druhým odpadáváme, zase jeden dva se uzdraví… To je cennější a to nás zvedá.“

Jedním dechem dodává, že v kabině i na střídačce vládne skvělá atmosféra a pohoda. „Bez nějakých frází je u nás cítit, že makáme jeden za druhého. I na lavičce je poznat, že hrajeme jako jeden chlap a i kluci, kteří se do hry dostanou málo, nebo vůbec, žijou s týmem a je to hrozně super. Dýcháme jeden za druhého,“ pochvaluje si Haman.

Úspěchy v posledních zápasech přičítá také klidu a dodržování herní taktiky. „Je velmi důležité, že se neplašíme, hrajeme svoji hru. Jsme trpěliví, hrozně trpěliví, a i když to občas zaskřípe, tak se to nebojíme vyhodit, počkáme a pak už hrajeme zase svoje,“ objasňuje. Zároveň si je vědom, že každá série jednou končí a že i Orly mohou znovu potkat porážky. Přesto je chuť vítězství příjemná. „Je možné, že to taky může za chvilku skončit, ale dokud to půjde, tak budeme takhle šlapat. Je výborné, že jsme si to ozkoušeli, že to takhle jde.“

Vtipnou tečkou je Hamanova odpověď na záludný dotaz, kdy už konečně začne Znojmo střílet v přesilovkách góly: „Až budou potřeba :-)“