Cheme hrát pro klub, pro jeho jméno, tvrdí Radek Haman

Aktuální zprávy
ST 18. 2. 2009
<em>Znojmo</em> - Malá slavnost se odehrála v průběhu utkání Orlů s libereckými Bílými Tygry. Znojemský útočník <b>Radek Haman</b> nastoupil ke svému osmistému zápasu v nejvyšší soutěži. Jeho jubileum mu řádně připomněl i kotel fan clubu rozvinutím veliké plachty s blahopřáním a mnoha lístky s osmistovkou. Sám jubilant si oslavu okořenil asistencí u vyrovnávacího gólu Růžičky a vítězstvím ve skoro ztraceném zápase. „Podařilo se nám to otočit z 0:2, což je pro nás důležitý. Do dalších zápasů jsme si zkusili, že tu sílu máme. Hlavní je, že jsme se nesložili a s takovým silným soupeřem to otočili na zisk dvou bodů. To je výborný,“ sdělil po utkání Haman.

Trochu posmutněl, když začal hovořit o tom, že letošní sezónu si již play off nezahraje: „Je to hrozně těžké na psychiku, když se změní boj o play off na boj o záchranu. Je to na hlavu. Na takové zápasy je hrozně těžké se připravovat.“ Hned ale dodává návod, jak si s psychikou pomoci: „Je na to ale jen jeden recept. Když odejdeme ze zimáku, musíme hokej vypustit z hlavy, zajímat se o jiné věci, o koníčky, o rodinu. Nesoustředit se jen na ten hokej celých čtyřiadvacet hodin, protože to by se člověk opravdu zbláznil.“

⇒  Oslavenec Radek Haman

Orly tedy poprvé čekají boje v části soutěže zvané play out. Hrají ji poslední čtyři týmy po základní části čtyřkolově každý s každým (2x doma, 2x venku) o to, kdo se utká s vítězem první ligy v baráži o účast v extralize. Mezi týmy je minimální bodový rozdíl a tak je zřejmé, že i tyto zápasy budou mít náboj. „V tak vyrovnané soutěži se nemůžete koukat kolem, jak kdo hraje, kdo s kým vyhrál. To si musíme vybojovat sami, nikdo to za nás neudělá. Na rozdíl od loňska, kde byl obrovský bodový rozdíl, to bude letos boj do posledního kola,“ dodává Haman.

Teoreticky se může stát, že si Haman zahraje proti svému mateřskému týmu v případě, že Kometa vyhraje první ligu a Orli skončí v baráži. Je si toho také patřičně vědom: „Samozřejmě, že mě to napadlo. Ale musím říct za sebe i za mužstvo, že my si takové věci vůbec do hlavy nesmíme dávat. A když už nás něco takového napadne, musíme to z té hlavy honem rychle dostat pryč. Přiznávám ale, že pro mě by to bylo hodně specifický, hodně emotivní.“

Vzápětí ale Radek zapudil chmurné myšlenky a vrátil se ke svému jubilejnímu zápasu a přiznal, že si byl vědom, že meta 800 zápasů v tomto duelu padne: "Věděl jsem to. Po minulém zápase mi to řekli kamarádi, kteří dělají internetové stránky mužstva. Na tento zápas budu určitě vzpomínat v dobrém, hlavně proto, že se vyhrálo.“ Pravidlem v každém týmu je, že při nějakých zvláštních událostech oslavenec přispívá určitou částkou do klubové pokladny. „Musím počkat, co navrhnou jiní. Vzhledem k tomu, že jsem tady pokladník, tak o tom asi nebudu moct rozhodovat sám. Ale určitě kluky pozvu na nějakou večeři nebo něco podobného.“ Nebyl si jistý, jestli na něj čeká oslava i doma: „Ani nevím, jestli to manželka ví, jestli jí to Filip provalil. Aha, takže provalil,“ smál se při pohledu na šibalský výraz svého syna.

Haman si okamžitě vzpomněl, kdy okusil poprvé extraligový led. „Mám pocit, že to bylo ve Vítkovicích a hrál jsem za Kometu. Ale ruku do ohně bych za to nedal!“ Na dotaz, zda hodlá pokořit hranici tisíce zápasů, odpověděl rázně: „Tisícovka? To asi ne, tu má v naší extralize akorát Pepík Řezníčků. Osmistovkařů je už docela dost, proto to tak neberu, že by to byla nějaká závratná meta.“

Krom vidiny bojů o udržení se nad hráči vznáší i přízrak konce hokeje ve Znojmě, o kterém se již delší dobu spekuluje nejen ve sdělovacích prostředcích, ale i v ochozech znojemského zimáku. Co na to říkají hráči? „To opravdu neřešíme. Mluví se o tom od začátku sezóny, takže to není nic nového. Kdyby se to provalilo třeba až teď, tak by to možná bylo něco jiného. My ale chceme hrát pro klub, pro jeho jméno. Chceme to tady v prvé řadě zachránit. Každý taky hraje o své jméno, o budoucnost. Takže tyhlety věci jdou mimo nás,“ dodává odhodlaně Haman.

⇒  Martin Růžička, Karel Plášek a Radim Tesařík se radují z vyrovnávací branky

Významný zápas sehrál i střelec vyrovnávací a vítězné branky v prodloužení Martin Růžička. V průběhu letošního ročníku se docela trápil, dosud vstřelil pouhých sedm branek. „Celou sezónu to tam nepadá a najednou tam padnou dva. Je to hlavně o štěstí,“ přiznává. První třetinu byli Orli jako bez šťávy, jejich výkon se ale od druhé části zvedal. „Řekli jsme si, že se nesmíme bát hrát. Spadla z nás nervozita a pak to taky tak vypadalo. Body moc potřebujeme, víme, že těch posledních dvanáct zápasů bude hodně nabitých, těžkých. Každý bod je teď hrozně důležitý. Dnes lepší dva než nic,“ svěřuje se šťastný střelec.

Přiznal, že všichni hráči sledují soupeře, jak s kým hráli a jaký to má vliv na jejich umístění: „Během zápasu na to ale není čas. Koukneme na to až pak v kabině, jak kdo hrál.“ Vítězství nad Libercem v mladém útočníkovi vyvolalo bojovnou náladu a odhodlání: „Určitě je to nepříjemný hrát o udržení, ale musíme se zkoncentrovat. Všechno je jednou poprvé, tak si vyzkoušíme i toto. Budeme se snažit, abychom obstáli aspoň v tom play outu a nešli do baráže.“