Šanci jsem chytil za pačesy, usmívá se Richard Jarůšek

Rozhovory
PÁ 4. 3. 2011
<em>Znojmo</em> - Pokud byste hledali nejproduktivnějšího muže znojemské juniorky a hráče s nejvíce kanadskými body v play-off mužů, zastavili byste se na jediném jménu. Sotva devatenáctiletý Richard Jarůšek nasbíral ve vyřazovacích bojích s Benátkami nad Jizerou a jihlavskou Duklou sedm kanadských bodů. V soutěži hráčů do 20-ti let si prozatím připsal úctyhodných 52 bodů. Brněnský odchovanec má za sebou úspěšný rok v kanadské OHL, stejně tak zkušenosti s mládežnickou reprezentací. „Rok v Kanadě mi dal jiný pohled na hokej,“ prozrazuje v rozhovoru Jarůšek.

Jak ses vůbec dostal k hokeji?
K hokeji mě dovedl táta. Jako malý jsem začínal v Brně za Lužánkami na stadionu, který dnes už neslouží. Jsem za to rád, že mě táta podporoval.

Co považuješ doposud za svůj největší hokejový úspěch?
Cením si toho, že jsem mohl hrát rok v Kanadě. To mi dalo hodně zkušeností i jiný pohled na hokej.

Jaké to bylo hrát v Kanadě?
Bylo to úplně něco jiného. Dohrával se tam každý souboj, všechno bylo daleko rychlejší. Celá soutěž je jiná a daleko těžší.

⇒  Jarůškovy žluté tkaničky jsou na ledě nepřehlédnutelné

Potom jsi přestoupil z Brna do Znojma.
Po příchodu z Ameriky mi tady můj agent domluvil angažmá. Znojmo mě pak od Brna odkoupilo.

Letos jsi hrál někdy i dva zápasy za den. V poledne za juniorku, večer za A tým. Jak jsi to zvládal?
Určitě to bylo těžké jak fyzicky, tak časově. Jsem za to rád, protože jsem získal plno zkušeností. Únava ale znát byla.

Stíhal jsi kromě hokeje i školu?
Velmi těžko. Naštěstí mi ale ve škole vyšli vstříc. Snažil jsem se všechno dohánět, domlouval jsem si zkoušky, a tak podobně.

Když se vrátíme k sezóně. Letos jsi působil současně pod dvěma různými trenéry. Karel Soudek v áčku a Martin Stloukal v juniorce.
Byl tam velký rozdíl v taktice hry. Pan Stloukal po nás chce něco úplně jiného než pan Soudek. Když jsem hrál za áčko, musel jsem se přeorientovat na jiný styl hokeje, jiné napadání a podobně.

Kdyby jsi měl ty dvě soutěže srovnat. Kde je hlavní rozdíl?
Myslím si, že juniorka je malinko rychlejší. Na druhou stranu osobní souboje jsou tvrdší a těžší v áčku, protože tam hrají dospělí chlapi, takže ta hra je více silová. Ale v juniorce se snažíme hrát stejně tvrdě.

Sezóna áčku skončila. Společně s dalšími hráči jste se vrátili do juniorky. Jaké jsou ambice v play-off
Určitě chceme vyhrát titul, takže musíme zamakat. Budeme se snažit postoupit co nejdále, a našeho cíle dosáhnout.

Jsi nejproduktivnějším hráčem juniorky, takže se sezónou jsi osobně asi hodně spokojený.
Jsem rád, že jsem se svými výkony propracoval do A týmu, a tam dostal šanci. Šanci, kterou jsem, myslím, chytil za pačesy. Kdybychom teď vyhráli titul s juniorkou, skončila by sezóna pěkným úspěchem.

Kam bys to chtěl v budoucnu dotáhnout? Jaké máš ambice?
Ty nejvyšší. Ale budu rád, když se dostanu do extraligy. Musím na sobě makat a časem se uvidí.