Domácí hvězdy? Ne, týmy v EBEL táhnou za úspěchy cizinci

Dění v hokejovém světě
NE 13. 11. 2011
<em>Znojmo</em> - Cizinec je našinec. Jakoby se hláškou z filmu Tři veteráni řídili manažeři většiny klubů v Erste Bank Eishockey lize. Není divu, s příchody zahraničních hvězd ze zámoří prudce stoupla kvalita i atraktivita ligy, a tak mají zejména v některých klubech kanadští a američtí hráči na růžích ustláno. Zatímco Orli do bojů nasazují až na dvě slovenské výjimky výhradně český kádr, záhřebský Medveščak má v týmu plném Kanaďanů s dvojím občanstvím jen tři hráče, kteří mohou dle regulí nastoupit za chorvatskou reprezentaci.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Omezení počtu cizinců v soutěži je jedním z témat, která se na schůzkách vedení EBEL a zástupců klubu nejvíce probírají. Obzvlášť po výsledcích posledního mistrovství světa, kdy rakouská i slovinská reprezentace sestoupila z elitní divize. Pro Rakušany byl takový výsledek velkým zklamáním a jen potvrdil, že kvalitní liga ještě nemusí znamenat kvalitní reprezentaci. Národní tým našich jižních sousedů se od roku 2005 nadále pohybuje jako jojo mezi elitní skupinou MS a nižší divizí.

Momentálně ale stále platí bodový systém zavedený před několika lety, a tak se manažeři většiny ligových celků poohlížejí po hvězdách v zahraničí. A při pohledu na individuální statistiky je to znát. V první dvacítce nejproduktivnějších hráčů najdeme jen pět, kteří pocházejí ze stejné země jako klub, v němž působí.

Domácí hráči v první dvacítce kanadského bodování EBEL

5.  Thomas Raffl (SAL, 5 + 17)
6.  Istvan Sofron (FEH, 13 + 8)
10. Marton Vas (FEH, 6 + 14)
14. Ales Music (LJU, 8 + 10)
16. Krisztian Palkovics (FEH, 6 + 12)

I mezi deseti soupeři Orlů v EBEL se ale najdou tací, kteří dávají ve velkém prostor domácím hokejistům. Ze své unikátní pozice v Maďarsku těží Fehérvár, který do svého kádru přivedl značnou část maďarského reprezentačního týmu, přední rakouské reprezentanty i nadějné mladíky si můžou dovolit Klagenfurt a Salzburg. Slovinskou Jesenici pak do nasazování mladých slovinských hokejistů možná částečně tlačí také finanční situace.

foto
⇒  Američan Alex Westlund v dresu Lince patří mezi zámořské brankářské jedničky v letošní EBEL

Koncentrace na posily z hokejově vyspělých zemí je vidět i na postu brankáře. Z jedenácti týmů EBEL má domácí brankářskou jedničku jen pět, z toho ale čtyři rakouské - Graz (Weinhandl), Villach (Starkbaum), Vídeň (Divis) a Klagenfurt (Swette), i když v posledním případě korutanského vicemistra je tomu tak jen kvůli zranění původní jedničky, Kanaďana Chioda. Pátým celkem je samozřejmě Znojmo a dvojice Filip Landsman, Ondřej Kacetl. Zmínit lze také Jesenici, kde se o post mezi tyčemi dělí Čech Michal Fikrt se Slovincem Gašparem Krošeljem.

Ostatně o tom, kdo plní hlavní role v kádrech jednotlivých mužstev EBEL, dobře vypovídá následující přehled tří nejproduktivnějších útočníků a dvou obránců z každého týmu. Mužstva jsou řazena podle aktuálního postavení v tabulce.

EHC LIWEST BLACK WINGS LINZ

Mike Ouellette (CAN, 11 + 16)
Patrick Leahy (USA, 6 + 13)
Danny Irmen (USA, 10 + 7)