Kdyby se Kacetlovi něco stalo, musel bych to v bráně odstát, ví Landsman

Rozhovory
ST 11. 1. 2012
<em>Znojmo</em> - V prvních měsících sezóny probíhaly velké boje o post brankářské jedničky, nyní se situace ustálila a mezi tyče se staví Ondřej Kacetl, přesto však trenéři mezi svátky sáhli po změně. Do brány povolali druhého v pořadí, Filipa Landsmana. Jeho návrat však moc šťastný nebyl, hned v prvním zápase, ve kterém mu duo Kučírek – Kameš dalo opět důvěru, se zranil. Po desetidenní ozdravné kúře se však Landsman znovu postavil do brány, tentokrát ve slovinské Jesenici, kde společně s Orly vyválčil dva body za skóre 5:3. Co přesně se znojemské 83 v utkání se Záhřebem stalo a jak ke zranění došlo, se dočtete níže.

Filip Landsman se do zápasového tempa opět zapojil po více než měsíční pauze. Pod vedením Petra Kučírka nastoupil do zápasu s chorvatskými Medvědy jako brankář číslo jedna. „Trenér mi oznámil na tréninku, že budu chytat v Záhřebu. Káca (Ondřej Kacetl - pozn. redakce) odchytal hodně zápasů, měl toho dost. Chytal dobře, a tak mu chtěl trenér asi dát volno, proto postavil mě,“ vysvětloval Landsman.

Tento duel však nebyl pro znojemskou třiaosmdesátku příliš šťastný, poté co se Orlům podařilo srovnat s domácími krok na poli skóre, přišla studená sprcha. Necelých pět minut před závěrečnou sirénou se znojemským příznivcům zatajil dech, Landsman po střetu s protihráčem zůstal ležet na ledové ploše s bolestivou grimasou a odtud byl odnesen na nosítkách. „Jak se to stalo, si přesně nevybavuju. Soupeř šel do nějaké přesilové situace, buď dva na jednoho, nebo tři na dva, to přesně nevím. Jeden z protihráčů pak do mě najel v plné rychlosti. Honza Hranáč mi říkal, že Trukhina fauloval, že ho zahákl přímo přede mnou, a protože on prostě nebrzdil, tak do mě najel a urval mi to koleno. Podle mě to ale žádný faul nebyl.“

Orli, za zády s Filipem Landsmanem, v úterý udolali slovinskou Jesenici

Přestože situace vypadala velice vážně, Landsmanovo jméno se na soupisce objevilo hned v následujícím zápase s Linzem, který se hrál již druhý den po incidentu. Důvod byl jednoduchý, žádný jiný brankář nebyl k dispozici. „Těžko říct, jestli bych byl schopen utkání odchytat, kdyby se Kacetlovi něco stalo… Musel bych do té brány jít a nějak to tam odstát. Určitě by můj výkon nebyl nijak kvalitní, ale nedalo by se nic dělat. Taková byla situace,“ ví bývalý gólman prvoligové Chrudimi.

Nadějný brankář v uplynulém týdnu podstoupil řadu vyšetření, aby mohlo být vyloučeno podezření na rozdrcenou čéšku. „Nakonec jsem měl jenom namožený koleno. V Záhřebu to vypadalo hůř. Strašně mě to bolelo, protihráč do mě najel a já jsem se na tu nohu nemohl postavit. Nevěděl jsem, co s ní mám. Bál jsem se, že mám něco s čéškou. Naštěstí to bylo jen tohle, takže jsem rád, za to, jak to dopadlo.“

Pardubický odchovanec je nyní v plné síle a připraven opět podávat kvalitní výkony. Přesto mu trenéři minulý týden ještě dopřávali chvíli oddechu a do brány stavěli znojemskou hvězdu, Ondřeje Kacetla. A tak si pozorní fanoušci mohli všimnout, že Filip během domácích zápasů na střídačce neotálí a poctivě vyplňuje zápis o utkání. „Obvykle ho vyplňuje Jarda Kameš, ale teď když byl pan trenér potrestaný a on dostal na práci jiné věci, nebyl nikdo, kdo by je psal, takže jsem to dostal na starosti já. Už jsem to dělal v Pardubicích, jsem zvyklý. Nevadí mi to,“ usmívá se jednadvacetiletý mladík.

Landsman přišel do Znojma na začátku sezóny na roční hostování. Po počátečních bojích o post brankářské jedničky se zdá, že je tato situace již plně vyřešena. Poté, co Landsman s velmi uspokojivými výsledky chvíli kraloval ve znojemském brankovišti, dostal šanci i hrdina loňských vyřazovacích bojů, Kacetl, který postupně získal výstavní postavení mezi brankáři, a Landsman se tak musel spokojit s místem dvojky. Jak tedy vidí on sám své další angažmá? „Jak to bude další sezónu ještě nevím. Končí mi smlouva v Pardubicích, nechci teď nějak předbíhat. Momentálně se soustředím na tuto sezónu, na to, abychom se dostali do play off. A pak se uvidí, co se bude dít po sezóně.“