Erste

Ve Znojmě nejvíce lákal Klagenfurt a Vídeň

Ve Znojmě nejvíce lákal Klagenfurt a Vídeň
17.3.2012 | Lukáš Caha

Znojmo - Hokejová sezóna 2011/2012 je za námi, a tak nastal čas sestavování nejrůznějších statistik a žebříčků. V následujícím článku se dočtete nejen o návštěvnosti domácích zápasů Orlů, ale také o tom, jak se mezinárodní Erste Bank Eishockey lize dařilo v porovnání s jinými evropskými soutěži, i o zájmu o znojemský hokej ze strany médií.

Domácí návštěvnost zaznamenala nárůst

Letos si našlo na znojemský zimní stadion v rámci šestadvaceti zápasů mezinárodní Erste Bank Eishockey ligy 63 320 diváků, průměrně tedy každému utkání přihlíželo 2 435 platících fanoušků, což řadí zápasy Orlů na druhé místo, co se největších sportovně-kulturních akcí pořádaných v Jihomoravském kraji týče.

Nejvyšší návštěvnost byla zaznamenána 28. prosince v opakovaném utkání s Klagenfurtem, kdy bylo volné vstupné, a na zimní stadion přišlo 4 052 fanoušků. Druhým nejatraktivnějším duelem byl souboj s Vídní v rámci čtvrtého kola. Turnikety se zastavily na čísle 3 084.

Naopak nejméně zajímavým zápasem bylo pro fanoušky devětadvacáté kolo, kdy do pevnosti Orlů zavítal rakouský Villach. Cestu na tribuny si našlo jen 1 512 diváků. Druhým takovým utkáním, které nepřesáhlo dvoutisícovou návštěvnost, byla odveta s Grazem. 2. prosince bylo prodáno pouhých 1 885 lístků.

Když statiky návštěvností z jednotlivých domácích zápasů zprůměrujeme, můžeme zjistit i to, který soupeř byl pro znojemské diváky nejatraktivnější. První pozici si drží Klagenfurt, na který chodilo průměrně 3 184 diváků. Na druhé pozici jsou vídeňští Capitals s průměrnou návštěvností 2 849.

Na opačném konci tabulky se nachází Graz s průměrem 2 155 diváků na zápas a Villach, na který si našlo cestu průměrně 2 192 návštěvníků.

A jak si znojemští hokejisté vedli na stadionech soupeřů? Celkově je spatřilo 90 019 párů očí v šestadvaceti zápasech, průměrně tedy 3 462 platících diváků. Nejvyšší návštěvnosti se Orli těšili v chorvatském Záhřebu, kde počet diváků dosahoval hranice sedmi tisíc.

Návštěvnost EBE ligy celkově

V uplynulých dnech sestavili evropští experti žebříček návštěvnosti hokejových soutěží v celé Evropě a Erste Bank liga zaujala již potřetí v řadě krásné sedmé místo s průměrem 3 606 diváků na zápas. Nejlépe si vedla švédská Elitserien (6 385) a švýcarská National League A (6 305). Česká extraliga je na tom o příčku lépe než EBE liga s návštěvností 4 824 fanoušků na utkání. Na první ligu chodí v průměru 1 130 lidí.

Klubovou návštěvnost v Evropě vede švýcarský SC Bern, který se může pyšnit s průměrem okolo šestnácti tisíc. V EBEL má největší fanouškovskou podporu samozřejmě chorvatský Záhřeb, jehož zápasy navštěvuje průměrně 8 835 diváků. Hned v závěsu jsou české Pardubice.

Článek o návštěvnosti evropských soutěží v anglickém jazyce naleznete zde.

Zájem o Orly v médiích

Velký nárůst návštěv zaznamenaly také klubové stránky hcorli.cz. V období od 19. května 2011 do 5. března 2012 byly zhlédnuty 1 018 533 krát, což je čtyřiašedesátiprocentní nárůst oproti stejnému období v letech 2010-2011, kdy Znojmo působilo v první lize. Absolutní rekord činí 8 835 návštěv za den, jehož web dosáhl 14. února 2012, tedy v den, kdy se ve Villachu a v Jesenici rozhodovalo o postupu Orlů do play-off. Znojemští hokejisté měli paradoxně volno.

Co se týče televizního vysílání, zápas Orlů se objevil v přímém přenosu na obrazovkách ServusTv celkem čtyřikrát (3x venku, 1x doma). Stejný počet utkání přenášela chorvatská HRT + Sport Club (2x venku, 2x doma). Pravidelně se Znojmo objevovalo v sestřihu na stránkách LaolaTV a přibližně 10 reportáží odvysílala i Česká televize.