Litvínovská smršť

Statistická smršť
ČT 24. 1. 2002
Litvínov, vedený veteránem Klímou, se pomalu, ale jistě propadá k nebezpečné barážové příčce. Orli doma Chemikům body nerozdávají, postrčí páteční zápas Litvínov zase níže v tabulce?

Znojemští Orli - Litvínov

Bilance:
1999-002000-012001-02
 1/10 ZNO-LIT 3-2
19/11 LIT-ZNO 3-0
 9/1  ZNO-LIT 4-1
25/2  LIT-ZNO 2-5
 26/9 ZNO-LIT 4-4
 5/11 LIT-ZNO 3-3
 5/1  ZNO-LIT 4-2
20/2  LIT-ZNO 1-3
 21/9 LIT-ZNO 2-1
26/10 ZNO-LIT 4-1
 9/12 LIT-ZNO 2-1

ZNO-LIT 11-6-2-3 32-26. Bilance mezi je mírně lepší pro Znojmo, ovšem co se zápasů na jihu Moravy týče, nezvítězili Orli zatím pouze v jediném případě.

Litvínovu se nedaří, nevyhrál sedmkrát za sebou. V úterním zápase doma jen hubeně remizoval s Českými Budějovicemi 1-1.

Po porážce Vsetína a prohře v prodloužení v Havířově by si chtěli Orli na předposledním týmu tabulky spravit chuť a potvrdit sílu domácího prostředí.

V letošní sezóně Orli prohráli v Litvínově dvakrát shodně 1-2, doma byli potom úspěšní v poměru 4-1. Branky v tomto zápase stříleli Vorel, Haman, Uram a Havíř.

Pravděpodobné sestavy: Znojemští Orli: O.Svoboda - Soudek, Havíř, Jakeš, Pavel Kumstát, Klimeš, Benák - Pucher, Haman, Uram - Plášek, Vorel, Folta - Plch, Barus, Milan Procházka.

Litvínov: Pinc - Gýna, Divíšek, Kuntoš, Kroupa, M.Nosek, Liška - Kubinčák, M.Filip, Klíma - Prorok, Koláček, Kacíř - Kotrla, Gombár, Trávníček.

Kanadské bodování:

Litvínov:
1.Petr Klíma       43 32 (24+ 8)
2.Vojtěch Kubinčák 43 25 ( 7+18)
3.Martin Filip     37 22 ( 2+20)
4.Jiří Gombár      42 18 ( 9+ 9)
5.Vladimír Gýna    36 12 ( 5+ 7)

Znojemští Orli:
1.Peter Pucher 43 42 (15+27)
2.Marek Uram   43 35 (16+19)
3.Marek Vorel  42 32 (14+18)
4.David Havíř  43 23 ( 9+14)
5.Radek Haman  43 20 ( 9+11)
Brankáři:
Ladislav Kudrna  8  2.91 93.20%
Oldřich Svoboda 40  2.46 93.10%

Marek Pinc     41 3.08 90.84%
Michal Podolka  4 4.46 88.07%
Marodka
Až do konce sezóny bude Orlům chybět útočník Václav Král. Hned při prvním střídání v zápase v Havířově utrpěl dvojnásobnou zlomeninu ruky nad levým zápěstím a sezóna pro něj předčasně skončila. V Havířově jej v útoku nahradil Karel Plášek, který by měl na jeho místě nastoupit i proti Litvínovu. Obránce Jiří Heš, který si v prosinci poranil rameno, už před několika dny začal trénovat, jeho nasazení do zápasu se s největší pravděpodobností ještě nedá předpokládat.

Pucher bude chybět
Peter Pucher, který odjíždí po zápase domů na Slovensko a později na olympiádu do Salt Lake City, bude Orlům určitě chybět. V posledních dvou zápasech nasbíral 5 branek a dvě asistence a patřil k tahounům týmu. V posledních sedmi zápasech potom nasbíral celých 15 bodů za osm branek a sedm asistencí, což je nejlepší bilance z celé extraligy. Trenéři pro příští zápasy počítají do prvního útoku s nasazením Jána Plcha nebo Miroslava Baruse.

Litvínov prchá před baráží
Hokejisté Chemopetrolu jsou v nezáviděníhodné situaci. V posledních sedmi zápasech nezvítězili a z poslední příčky se na ně mohutně dotahuje Kladno. Litvínov se snaží situaci zachránit angažováním nových hráčů, ale zvrátit nepříznivý vývoj se jim stále nedaří. V poslední době na sever Čech přišli obránce Michal Divíšek (Pardubice, letos hostoval v prvoligovém týmu Senátorů), chomutovský Kamil Koláček, ze zámoří se vrátil Michal Trávníček, ze Slovenska Ivo Prorok a z angažmá v Norsku bývalý hráč Sparty, Zlína a Budějovic David Bruk. Už dříve se ze Švédska vrátil Marián Kacíř.

Litvínovská obrana chřadne
Po dlouhodobě zraněných Pospíšilovi a Poživilovi přišli Litvínovští minulý týden o dalšího beka. V zápase ve Zlíně dostal pukem do hlavy Petr Macholda a byl odvezen do nemocnice. Zranění se nakonec neukázalo být vážným, syn litvínovského manažera utrpěl pouze lehký otřes mozku.

Veterán Klíma září
Z herní krize litvínovského týmu vyčnívá zatím pouze osmatřicetiletý Petr Klíma. Zkušený útočník se umisťuje v popředí tabulky střelců celé extraligy, v současné době mu patří společně s plzeňským Josefem Strakou třetí příčka za 24 gólů. Před nimi už je pouze dvojice Petr Leška - David Hruška, která má o dvě branky více. Právě David Hruška se zaskvěl v posledním zápase v Havířově, kdy do sítě Oldřicha Svobody nasázel hned tři góly.

Orli ve statistikách
V popředí statistiky se objevují také hráči Znojma. Petera Puchera vynesla produktivita v posledních kolech na sedmé místo celkové tabulky kanadského bodování, David Havíř je s devíti brankami druhý nejlépe střílející obránce. Oldřich Svoboda potom v kritériu procentuelní úspěšnosti zákroků před sebe pustil pouze Břízu ze Sparty a třineckého Vojtka.