Česká mentalita už mi není neznámá, kvituje Sasu Hovi

Rozhovory
ST 25. 9. 2013
Česko mu není neznámé, nejlepší léta své kariéry dle sebe strávil v Brně. S úspěchy z finské, slovenské a české nejvyšší soutěže přichází finský brankář Sasu Hovi hájit branku Orlů. K týmu se připojil jedenatřicetiletý gólman v pondělí.

Co vás přivedlo do Znojma?
Těžko říct, nabídku Znojma jsem v podstatě ani moc nečekal. Pracovat na sobě jsem začal pár měsíců dozadu, začal jsem si dělat přípravu na nový ročník. S klubem jsem se začal připravovat teprve před třemi týdny. Zatím jsem se sebou spokojený.

Věděl jste, do čeho jdete?
Mezinárodní EBEL jsem ještě v životě neviděl. Ptal jsem se ale lidí, kteří o lize něco vědí, a ti mi řekli, že soutěž je to velice kvalitní. Navíc znám Znojmo velice dobře, umím česky a budu tu chytat. Víc jsem vědět nepotřeboval.

Proč jste se vrátil do Česka?
Když jsem hrál v Brně nebo Vsetíně, byl jsem vždy maximálně spokojený. Znám místní zvyky, jak se chovat, co se tu jí. Česká mentalita mi už není neznámá. Dá se říct, že toho o Češích vím dost.

Máte za sebou velké úspěchy, pomáhá vám to?
Něco jsem už odehrál, to je pravda. Prozatím to byly jen samé dobré zkušenosti. Pomáhá mi to v kariéře, vidím, kde mám rezervy. Zlepšovat se je totiž velice důležité, pokud chce být člověk úspěšný. Navíc pro brankáře jsou zkušenosti velice důležité, bez nich je v podstatě k ničemu.

Kde se vám doposud nejvíce líbilo?
Když jsem začínal s hokejem ve Finsku, byl jsem ještě mladý. Příliš mladý na to, abych byl dobrým brankářem. Se Vsetínem, Bratislavou a Brnem však přišly úplně jiné rozměry zkušeností, které zapříčinily, že v té době jsem byl spokojený.

V minulé sezoně jste rok nehrál, čas jste věnoval studiu. Jak probíhá?
Mám za sebou teprve rok a půl, moc jsem toho nestihl. Samozřejmě chci potom i pokračovat. Ten rok jsem ale potřeboval, hodně jsem zrelaxoval a pročistil si hlavu od stresu.

Máte nějaké plány do budoucna?
Nic jasného zatím v plánu nemám, teď se budu zaměřovat na svoje výkony ve znojemském brankovišti. Ve Finsku jede můj byznys i beze mě, takže se můžu plně soustředit na chytání.

Vrátil jste se do Česka i kvůli fanouškům?
Fandové tu byli vždycky dobří, o tom žádná. Vždy dokázali na stadionu udělat skvělou atmosféru. Je to jedna ze součástí toho, jak se soustředit na zápas. Fanoušci dávají do vzduchu energii, která mě tlačí k lepším výkonům.

Foto: Znojemský deník