Co nového v EBEL: Přestupy v plném proudu, reprezentační úspěchy Rakouska a Slovinska

Aktuální zprávy
NE 27. 4. 2014
Zbrojení na nadcházející sezónu nabírá v jednotlivých mužstvech Erste Bank Eishockey League na intenzitě. Hokejový trh zatím disponuje dostatečným počtem volných hráčů, a kluby tak svádí boje o co nejlepší nákup. Navíc naši jižní sousedé v předchozích dnech žili MS Divize 1A, kde si jak Rakušané, tak Slovinci vybojovali návrat mezi reprezentační elitu.

Zajímavé přestupy v EBEL

Asi nejvíce se prozatím v přestupových vodách angažují zástupci Klagenfurtu a Innsbrucku, tedy dvou týmů, kterým se v loňském ročníku nepodařilo postoupit do play-off, navíc u nich již došlo k výměně trenérů. Klagenfurt s novým lodivodem Martinem Stloukalem ulovil exznojemské Kyla Whartona, jenž ukončil působení v pražské Slavii, a držitele mistrovského titulu s Bolzanem Kima Strömberga. Naopak z týmu odchází Tyler Scofield či Tyler Spurgeon.

Také v Innsbrucku se chystají velké změny. Švédský kouč Christer Olsson si k sobě stáhl nejen útočníka Marcuse Olssona z Vídně a obránce Nicka Rosse, nejčerstvější tváří v dresu Žraloků je další Švéd – devětadvacetiletý centr Andreas Valdix. Ten tak doplní další velká jména, která v Tyrolsku zůstávají, zkušeného gólmana Adama Munro či jednoho z nejnebezpečnějších útočníků ligy Jeffa Ulmera.

Aktivní je také Villach, který ulovil dlouholetou vídeňskou oporu Francoise Fortiera. Ten by měl zacelit mezeru po odchodech Dereka Ryana a Johna Hughese. Z konkurečního KAC navíc k rakouským orlům přilétl i další forvard John Lammers. Finský stratég Hannu Järvenpää může v příští sezóně počítat i s Curtisem Fraserem, Brockem McBridem či Benjaminem Petrikem, kterým vedení klubu prodloužilo kontrakty.

Dvě zajímavé posily již představil i Salzburg. První z nich je sedmadvacetiletý americký zadák Jeremy Dehner, jenž v předchozích letech válel v dresu finského Jokeritu. Druhým přírůstkem je devatenáctiletá naděje Alexander Cijan, útočník se zkušenostmi z mládežnických reprezentačních akcí.

Vstupenka na šampionát v České republice

MS Divize 1A hostil jihokorejský Goyang od 20. dubna. Hokejové bitvy mezi sebou svádělo šest národních výběrů, mezi nimiž hrály prim reprezentace Rakouska a Slovinska, které odlétaly na turnaj jako hlavní favorité. Oba týmy spadly z elitní skupiny loni a jejich jasným cílem se stal opětovný návrat mezi ty nejlepší. V Koreji navíc bojovali o postup mezi hokejovou smetánku i Maďaři, tedy další z národů, který má své zastoupení v EBEL.

Konečná tabulka

1. Slovinsko 12 bodů

2. Rakousko 10 bodů

3. Japonsko 10 bodů

4. Ukrajina 7 bodů

5. Maďarsko 6 bodů

6. Korea 0 bodů

O postupujících na MS 2015, jež se uskuteční v Praze a Ostravě, se rozhodlo až v poslední den korejského turnaje. I přes dobrý vstup do šampionátu nakonec ostrouhali Japonci, kteří v závěrečném utkání podlehli Maďarsku. To nakonec obsadilo pátou příčku. Naopak Slovinci si pohlídali průběh duelu s Rakouskem, a společně tak obě země opět nakouknou k hokejové elitě. Sestupujícím o divizi níže se stali domácí Korejci.