Další éra začíná, Orli změří své síly s Jesenicí

ČT 6. 10. 2011
<em>Znojmo</em> - Vedení Orlů Znojmo na začátku týdne sáhlo k výměně hlavního trenéra, tím se nakonec stal Martin Stloukal. Nový trenér dává znojemskému kádru zcela jiný kabát. Rychlost, jednoduchost a dohrávání osobních soubojů. To jsou hesla, kterými se bude mančaft pod jeho vedením řídit. Jak se tyto pokyny bude hráčům dařit plnit a zda nové složení formací bude ku prospěchu, zjistíme už v pátek 7. října, kdy Jihomoravané odcestují na severozápad Slovinska, kde nastoupí proti jedenáctému celku tabulky, Acroni Jesenice. Zápas začíná v 19:15 hodin.

Představení soupeře

HK Acroni Jesenice je služebně nejstarším týmem, který působí v EBEL a současně se nachází za rakouskými hranicemi. Do této soutěže se klub vrhl v roce 2006. Jeho největším úspěchem v rámci rakouské ligy je dvojnásobná účast ve čtvrtfinále v následujících dvou letech. Další ročníky už kýžené ovoce nepřinesly, Železáři po základní části skončili na posledním místě ligové tabulky a na další postup tedy neměli sebemenší nárok.

Další zajímavostí je fakt, že se tento celek také na konci každé sezóny zúčastňuje slovinské ligy, která se v roce 2009 spojila se Slohokej ligou, a stal se z ní tak krátký turnaj, v němž měří síly slovinské celky hrající EBEL a Slohokej ligu. Právě Jesenice je držitelem titulu mistra této soutěže v posledních několika letech.

Do současné sezóny však slovinský mančaft vkročil levou nohou. Ze sedmi kol si prozatím odnesl pouhopouhé tři body, dva za výhru 3:1 nad rakouským Villachem a další za prohru s Vídní po samostatných nájezdech. Poslední utkání sehráli Železáři v neděli na ledě svého soupeře z Grazu. Tomu po šedesáti minutách čistého času podlehli rozdílem jediné branky 3:2.

Heikki Mälkiä, hlavní trenér finské národnosti, se po skončení uplynulé sezóny musel vypořádat s nelehkou situací, z týmu odešli největší tahouni Rok Ticar, Robert Sabolic a Ziga Jeglic, kteří stáli v čele produktivity Jesenice, a tak kouči nezbylo nic jiného, než tým posílit. Slovinská soupiska byla obohacena o jména Patrika Bergströma (2 + 5), Marcuse Olssona (3 + 5) nebo třeba Čecha Martina Tůmy. Tento krok se vyplatil. Oba švédští hráči stojí na vrcholu produktivity Jesenice.

Martin Tůma zasáhl do obranné hry Železářů zatím ve čtyřech duelech, hned ve druhém utkání si stihl připsat jeden bod za gólovou asistenci. Nedělní utkání, které Jesenice sehrála s Grazem, však Tůma nedohrál. V páté minutě zůstal po jednom z nedovolených zákroků nehybně ležet na ledové ploše a následně byl odvezen do nemocnice. Předběžné informace uvádějí, že má Martin otřes mozku, poslední slovo lékaři však ještě neřekli.

Mezi tyčemi kraluje další český hráč Michal Fikrt, ten do městečka blízko rakouských hranic přišel v polovině loňské sezóny. Úspěšnost zákroků tohoto zkušeného gólmana se pohybuje okolo 88% a v průměru obdrží 3,8 branek za zápas. Fikrtova záda kryjí Gašper Krošelj a Justin Sand.

Orli již měli dvakrát tu čest se s jesenickými Železáři na ledové ploše setkat během přípravných zápasů. K prvnímu duelu došlo na jihomoravské scéně, tenkrát dokázali domácí po nepříznivé první třetině vyrovnat a výsledek otočit ve svůj prospěch (6:2). O tři dny později vycestovalo Znojmo za hranice České republiky. V malém městečku, známém díky ocelářskému průmyslu, po vyrovnaných čtyřiceti minutách nakonec v poslední periodě podlehlo domácímu celku (5:2).

Z kabiny Orlů

Znojemský tým nyní prochází velkými změnami. Ty odstartovaly špatné výkony Orlů v posledních několika zápasech. Poslední kapkou do poháru trpělivosti představenstva klubu, byl nedělní zápas v Klagenfurtu, který Orli prohráli 5:1. Nejzásadnější novinkou je výměna hlavního trenéra. Po odvolání Karla Soudka byl na tento post jmenován jeho dosavadní asistent Martin Stloukal. Ten zatím nehodlá do týmu přivádět nové tváře. „Máme velice kvalitní mladé kluky a chceme, aby rostli, protože jsou naše zboží. Je pro ně daleko lepší hrát EBEL než naši první ligu, ve které by se nikam neposunuli," uvedl Stloukal pro server idnes.cz. „Až pokud by se ukázalo, že by někteří hráči nestačili, tak bych v nejzazším případě požádal vedení o posílení,“ nevylučuje, že v případě potřeby k tomuto kroku přece jen dojde.

Peter Pucher v pátek do zápasu naskočí jako centr druhé formace

Hra by se měla hlavně zrychlit a zjednodušit. Nový trenér bude po hráčích vyžadovat také plné nasazení v osobních soubojích. Chtěl by dát větší prostor hlavně mladým hráčům, toto přání se samozřejmě projeví na organizaci a složení jednotlivých formací. Stloukal i nadále počítá se službami ostříleného Petera Puchera, naopak se orlí střídačka bude muset obejít bez beka Martina Škadry, který má chřipku. Citlivou záležitostí zůstává post brankářské jedničky. Šanci chytat dostane Filip Landsman, ten se mezi tyče postaví už v pátek proti jesenickým Železářům, dvojku mu bude dělat Ondřej Kacetl.

Vedení doufá, že tato změna týmu pomůže k tomu, aby se zvedl. Hráči teď mají před sebou nabitý víkend, po zápase v Jesenici je doma čeká úřadující mistr ze Salzburgu. „Chceme zvítězit v obou zápasech. Jesenici už trošku známe, se Salzburgem očekávám bitvu. Věřím, že kádr má na výhru,“ míní nový kouč Orlů v rozhovoru pro brněnský deník.

Rozhodčí zápasu

Hlavní: Robert Falkner, Christian Jelinek (oba AUT)
Čároví: Christian Kaspar (AUT), Trpimir Piragic (CRO)

Sestavy z posledních utkání

HK Acroni Jesenice: Fikrt (31. Kroselj) - Pretnar, Tavželj, Björk, Tuma, Berlisk, Magovac, Tošič - Hvila, Olsson, Bergström, Pusa, Sixsmith, Manfreda, Židan, Hafner, Berčič, Kuralt, Dolinšek, Brus.

ORLI ZNOJMO: Sáblík (21. Kacetl) - Platil, Pláněk, Štach, Škadra, Hájek, Vosátko, Stehlík, Bořuta - Lattner, Podešva, Kanko - Šeda, Pucher, Říha - Trojan, Haman, Havlík - Jarůšek, Bartoš, Komínek.

Další zápasy 9. kola

EC REKORD-Fenster VSV - EHC LIWEST Black Wings Linz