Dobyjí Orli v česko-rakouském derby Vídeň?

PO 24. 10. 2011
<em>Znojmo</em> - Pro hokejového fanouška přicházejí v následujících dnech doslova žně. Během dvou týdnů sehrají znojemští hráči šest zápasů, z toho čtyři na domácím kluzišti. Navíc k tomu prvnímu venkovnímu nebudou mít Orli vůbec dalekou cestu, v mezinárodním derby dvou klubů, které od sebe dělí devadesát kilometrů, vyrazí do Vídně. Utkání s místními Capitals začíná v úterý v 19:15 hodin
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Představení soupeře

Mužstvo z rakouského hlavního města datuje svůj doposud největší úspěch v Erste Bank Eishockey lize ročníkem 2004/2005, kdy celou soutěž ovládlo. Od té doby se stala Vídeň pravidelným účastníkem semifinálových bojů play-off, do závěrečného rozstřelu mezi poslední dvojicí adeptů na titul se však již nepodívala. Loňským katem finálových ambicí Capitals se stal pozdější vítěz Salzburg.

V letošní sezóně to zatím s vídeňskými hokejisty vypadá všelijak. V úvodních kolech střídali výhry a prohry s téměř železnou pravidelností, avšak poslední čtyři zápasy, po nichž na klubové konto přibyl pouhý jeden bod, zapříčinily pád na osmé místo ligové tabulky. Zatím posledním varováním pro žlutočerné barvy byla nedělní domácí porážka se Salzburgem 2:4.

V bráně Vídně nalezneme zkušeného Reinharda Divise, který však své poslední utkání odchytal 9. října proti Fehérváru. Od té doby se mezi brankové tyče kvůli zdravotním problémům nepostavil a přenechal své místo Sebastianu Stefaniszinovi. Obranným řadám týmu kraluje Ross Lupaschuk (6 + 9), jenž se svou exkluzivní bilancí hraje prim v produktivitě beků v celé soutěži.

Útočná síla vídeňských borců spočívá především na hokejkách Benoita Grattona (6 + 9) a Daniela Nagelera (7 + 4). Svůj velký díl odvádějí také Francois Fortier, Marcel Rodman a Rafael Rotter, ti však společně s Grattonem do posledního zápasu nezasáhli. Trenérské duo Tommy Samuelsson a Martin Satorina má tedy jistě nezáviděníhodné starosti s ofenzivou, které by mohly zčásti zmizet návratem Fortiera, jenž je plánován právě na duel se Znojmem.

Obě mužstva se v tomto roce setkala již dvakrát. K prvnímu střetnutí v rámci přípravy přijela Vídeň se značně pozměněným kádrem do Znojma a vcelku jasně prohrála 8:3. Již ligový souboj se odehrál opět na jihu Moravy, hosté vkročili do hry s vervou a v polovině utkání vedli o tři branky. Orli ale předvedli svou vůli a srovnali tříbrankové manko. Přestože rakouští hráči znovu odskočili do dvougólového vedení, Znojmo opět zabralo, dotáhlo zápas až do samostatných nájezdů, v nichž nakonec přeci jen bod navíc ukořistil soupeř. Jen připomeňme, že úspěšnými střelci domácích byli Antonín Bořuta, Martin Podešva, Adam Havlík a dvě přesné trefy zařídil Jan Lattner.

Z kabiny Orlů

Po pátečním vítězství v Linzi čekal v neděli na znojemské hokejisty těžký zápas s posledním týmem tabulky z Villachu. Defenzivní pojety hry rakouského soupeře činilo domácím potíže, přestože bylo Znojmo aktivnější a častěji střílelo na branku, kapitulovalo jako první. V prostředním dějství však Orli zásluhou Adama Havlíka a Matina Pláňka otočili skóre a zdálo se, že houževnatého rivala udolali. Hostům se však podařilo v přesilové hře srovnat a v prodloužení vsítili vítězný gól pouhých deset vteřin před závěrečnou sirénou.

Adam Havlík (4 + 4) patří k nejproduktivnějším hráčům Znojma

Přestože na hráčích i trenérech bylo znát zklamání z prohry s Villachem, jejich myšlenky se krátce po zápase začaly upínat k výjezdu do Vídně. „Už nyní myslíme na úterý, bude to derby, na které se kvalitně připravíme a chceme v něm uspět,“ prozradil Martin Stloukal. „Bude to predevším o kondici, to bude klíčová věc. Chceme se dobře připravit a hrát s velkým nasazením,“ doplnil hlavní trenér Orlů.

Znojemský tým se potýká s problémy v defenzivě, momentálně hraje jen na šest beků. Ztráta Jana Platila a zranění Lubomíra Vosátka přinutily vedení k hledání nového obránce, jehož příchod se zatím dolaďuje. Problémy se žebry zatím nepustí do derby s Vídní Jana Lattnera, v bráně nadále zůstává Filip Landsman, statisticky třetí nejúspěšnější maskovaný muž soutěže.

Rozhodčí zápasu

Hlavní: Pavel Červeňák (CZE), Wilhelm Schimm (DEU)
Čároví: Marton Nemeth (HUN), Daniel Soos (AUT)

Sestavy z posledního utkání

UPC Vienna Capitals: Stefaniszin – Schweda, Lakos, Insana, Lupaschuk, Oraze, Casparsson, Bjornlie, Lanz – Robinson, Pinter, Nageler, Ferland, Ofner, Fischer, Gunnarsson, Dolezal, Holst.

ORLI ZNOJMO: Landsman - Stehlík, Škadra, Hájek, Štach, Bořuta, Pláněk - Podešva, Šeda, Kanko - Říha, Pucher, Havlík - Jarůšek, Bartoš, Komínek - Beroun, Haman, Staněk - Trojan.

Další zápasy 15. kola

EC-KAC – EC Rekord-Fenster