Erat: Rychlé góly nás poslaly do kolen

Aktuální zprávy
ST 3. 9. 2008
<i>Znojmo</i> - Devět branek, pohledný hokej, dramatický závěr a především vynikající atmosféru vyprodaného stadionu nabídlo divákům v Hostan aréně i u televizních obrazovek finále Tipsport Hockey Cupu. Dlouho se zdálo, že v souboji dvou jihomoravských celků, kterým se vydařila letní příprava, budou mít navrch domácí Orli, ale drtivý vstup do třetí třetiny rozhodl o tom, že pohár pro vítěze letní soutěže putuje do Brna.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Finálový souboj dlouho probíhal v režii domácího týmu, vždyť po druhé části si Orli vezli s sebou do kabiny dvoubrankový náskok. „O druhé přestávce za stavu 4:2 jsme si řekli, že budeme hrát v klidu a do ničeho je nepustíme, ale přišli jsme na led a během dvou nebo tří minut jsme dostali dva góly,“ popisuje střelec dvou branek Roman Erat. „Potom už jsme se nedostali zpátky do tempa a nestačili to otočit. Bylo to finále, chtěli jsme vyhrát, ale bohužel se to nepovedlo.“

Brněnští hráči působili ve třetí části lehce a domácí přebruslili. Projevila se na znojemských hráčích únava? „Nemyslím si, že by to bylo tím, že jsme nemohli, ale dostali jsme rychlé góly. Tři branky během deseti minut nás poslaly do kolen, předtím jsme byli v klidu, ale nedotáhli jsme to,“ vysvětluje Erat. „Kometa je špička první ligy, bojovala a hrála naplno, takže mě nepřekvapila.“

Jihomoravské derby diváky táhlo, Hostan aréna byla vyprodaná. Velkou zásluhu na tom mělo také zhruba 3000 fanoušků hostů. „Atmosféra byla dobrá, a to z obou dvou stran, určitě to potěší. Takové prostředí hráče nahecuje,“ řekl Erat.

Podobný názor měl i další z úspěšných střelců finálového utkání, Radek Haman: „Samozřejmě jsem atmosféru na stadionu vnímal, ale že by mě to nějak pohltilo, to se říct nedá. Když člověk vstoupí na led, zajímá se jen o zápas. Výborná kulisa samozřejmě žene obě mužstva dopředu, určitě to mělo nějaký vliv, na druhou stranu jsme tolik zkušení, že tohle by nás nemělo rozhodit. Něco podobného nás bude čekat v extralize. Brnu to přeju a gratuluju jim.“

Brněnský rodák bral utkání stále především jako součástí přípravy: „V zápase jsme si měli vyzkoušet pokyny trenéra a taktické věci, které bychom chtěli plnit. Na začátku třetí třetiny se to nepovedlo, a je jenom dobře, že to přišlo teď. Doufejme, že se z toho poučíme. Samozřejmě měli jsme vyhrát, ale pro nás to byla příprava, nechtěli jsme se zranit. Před extraligou to pro nás byl výborný zápas. Příprava trvá od konce července, takže už se těším, až to vypukne, a začne ten kolotoč.“

Spokojenějším trenérem byl na tiskové konferenci Vladimír Kýhos, přesto i on vidí ve výkonu svého celku prostor ke zlepšení: „V prvních dvou třetinách jsme působili dost zakřiknutě a nervózně, protože víceméně z těch čtyř inkasovaných gólů jsme jim na tři nahráli. Ať už to byla přímá nahrávka nebo chyba, kterou jsme udělali, když jsme vydrželi oslabení. Nevyhodíme puk a necháme si dát gól. Potom ve třetí třetině jsme se nějakým způsobem uklidnili, dokázali vyrovnat, dát i důležitý gól na 5:4 a pak jsme to se štěstím ubránili. Můžeme poděkovat Sašovi Hylákovi a víceméně všem hráčům za bojovnost a za to, že jsme dotáhli zápas do vítězného konce. Myslím si, že tato výhra nám pomůže, abychom získali sebevědomí.“

Brnu se přípravné období před sezonou výsledkově velmi vydařilo. „Příprava je od toho, abychom se nějakým způsobem odrazili, musíme pracovat dál a pokračovat v těch výkonech. Někteří borci si dnes ve druhé třetině mysleli, že Znojmo jsou nějací nazdárkové a že si můžeme hrát co chceme. Tohle musíme odstranit,“ prohlásil Kýhos.

Znojemský Václav Baďouček litoval především promarněného dvoubrankového náskoku: „My jsme věděli, že přijíždí silný soupeř a prokázalo se, že Brno ne náhodou vyhrálo svoji skupinu Tipsport Cupu a v přípravě poráželo extraligová mužstva. Má velice zkušený kádr. Přesto jsme měli utkání velmi dobře rozehrané, ale v té poslední třetině dostaly naše chyby Brno do vedení, které se jim už podařilo ubránit. Paradoxně po gólu na 4:3 jsme tam ve třetí třetině měli velké šance na zvýšení náskoku, ale neproměnili jsme je, a ten důležitý gól dal soupeř. Samozřejmě, když je člověk ve finále nějaké soutěže, chtěl by ho vyhrát, ale pro naše mužstvo je to stále příprava a zároveň také varování, že vedení 4:2 nic neznamená. Přišlo to těsně před extraligou a je to lepší než v lize. Chtěl bych soupeři pogratulovat.“

Ani asistent domácího týmu neušel otázce na atmosféru utkání. „Myslím si, že poslední přípravné utkání dopadlo dobře ne výsledkově, ale atmosférou. Bylo to super, protože ti hráči hráli před plným stadionem, před kamerami. Bylo to jiné, než v předcházejících přípravných utkáních, splnilo to všechny účely. V sestavě pro extraligu by už oproti dnešku nemělo docházet k větším korekturám.“

Další zápas Znojemských orlů už bude extraligový, v úvodním kole přivítají na svém ledě v úterý 9. září tým HC Oceláři Třinec.