Ex-znojemský Bryan Bickell končí s hokejem. Kvůli roztroušené skleróze

Aktuální zprávy
PO 10. 4. 2017
Útočník Caroliny Hurricanes Bryan Bickell, jenž v době výluky NHL v sezóně 2012/2013 oblékal dres Znojma, ukončil kariéru. Stalo se tak poté, co mu loni v listopadu diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Za Orly odehrál celkem osmadvacet zápasů a zaznamenal celkem dvacet sedm bodů.

Samotný Bickell během své rozlučky v nejslavnější hokejové lize nezastíral emoce. „Myslím, že mně moc slz už nezbylo," rozpovídal se Bickell po dojemném loučení. „Bylo to emotivní vyvrcholení celého týdne. Vidět v hledišti rodinu a všechny lidi, kteří mě v mém boji podporují, je úžasné. Právě teď jsem velice šťastný.“

Tvrdou diagnózu si trojnásobný vítěz Stanley Cupu vyslechl loni v listopadu. Tehdy ještě hýřil odhodláním vrátit se zpět k hokeji. To se mu sice povedlo, ale pouze na tři zápasy nejlepší ligy světa. V březnu pak stihl ještě odehrát několik utkání za Charlotte působící v AHL. „Nejdůležitější je moje zdraví a já nechci riskovat zhoršení mého stavu,“ vysvětluje Bickell. „Sice je velice těžké skončit, ale těším se na život, který mě čeká. Chci být zdravý a sledovat mé děti, jak vyrůstají. To je pro mě důležité.“

Bickell má ve sbírce prsteny za zisk Stanley Cupu v letech 2010, 2013 a 2015 s Chicagem. V základní části NHL odehrál 395 zápasů s bilancí šestašedesáti branek a sedmdesáti asistencí, v play off přidal dalších sedmdesát pět utkání (20+19).

Zazářil především v bojích o Stanley Cup v roce 2013, kdy si ve vyřazovací části připsal sedmnáct bodů. Do této životní formy se rozehrál kvůli výluce NHL právě v dresu Orlů. Znojemské angažmá si tehdy pochvaloval: „Jsem si jistý, že Znojmo byla dobrá volba. Takovou atmosféru jsem zatím nikde nezažil. Jednou o tom budu vyprávět svým dětem.“

Roztroušená skleróza je chronické onemocnění centrálního nervového systému. Jelikož zánět může postihnout jakoukoliv část mozku a míchy, může mít tato nemoc různé projevy. Nejčastěji se objevuje mezi dvacátým až padesátým rokem života. I když je roztroušená skleróza doposud nevyléčitelná, lze její účinky v prvních stádiích kontrolovat.

Rozlučka proti Philadelphii se mu povedla na výbornou, ze své poslední střely v kariéře totiž dokázal skórovat a svým nájezdem pomohl k výhře Caroliny. Sklidil za to potlesk ve stoje.