Exotika ve Vítkovicích. Na Znojmo čeká korejský High1

ST 18. 8. 2010
<em>Znojmo</em> - Seznam třinácti přípravných utkání znojemského hokejového týmu před novou sezónou již od počátku obsahoval záznam, nad kterým se každý fanoušek pozastavil a začal zkoumat, co vlastně znamená. Ve čtvrtek nasedne orlí tým do autobusu a vydá se směr Ostrava, tedy do poměrně dobře známých míst. Ve vítkovické hale na ně ovšem od 17:00 čeká soupeř z tisíce kilometrů vzdálené Jižní Koreje, trojnásobný mistr své země a účastník Asijské hokejové ligy, tým s názvem High1.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Představení soupeře

Sportovní klub High1 byl založen v roce 2004 ve městě Chuncheon na severovýchodě země. Vedení mužstva se okamžitě chtělo přihlásit do Asijské hokejové ligy, společné soutěže týmů Japonska, Číny a Koreje, a doufalo, že ustavení nového stabilního klubu pomůže Jihokorejcům k získání pořadatelství zimní olympiády v roce 2014. Tento cíl se sice naplnit nepodařilo, jelikož olympijský výbor přidělil hry ruskému Soči, lední hokej ale v Chuncheonu a blízkém Goyangu, kde mužstvo hraje své domácí zápasy, pevně zapustil své kořeny.

High1 se stal v pořadí druhým korejským celkem přijatým do Asijské hokejové ligy a po odstoupení čínských Vikingů je jedním ze sedmi pravidelných účastníků mezinárodní soutěže. O titul asijského šampiona každoročně zápolí čtyři týmy z Japonska, dva z Jižní Koreje a jeden z Číny.

Po přijetí do ligy odehrál tým složený z Korejců a doplněný několika Kanaďany a Američany svou první celou sezónu v ročníku 2005/06, kdy se ovšem neprobojoval do závěrečných bojů o titul. O rok později dosáhl svého největšího úspěchu v podobě postupu do semifinále soutěže, kde vypadl s pozdějším mistrem Nippon Paper Cranes z Japonska.

foto
⇒  Patrik Martinec, hlavní hvězda týmu Anyang Halla a jeden z nejlepších hráčů Asijské ligy
Foto: Wikimedia

Uplynulý ročník 2009/10 skončil pro korejský výběr podobně jako většina předchozích, tedy neúspěchem ve čtvrtfinále, v němž svěřenci kouče Kim Yon Sunga nestačili na místního rivala Anyang Halla. Právě Halla je pro české fanoušky nepochybně známějším pojmem, tento nejúspěšnější jihokorejský klub totiž po většinu své existence lákal do svých řad především Čechy. Na korejském poloostrově působili například Jaroslav Nedvěd, Zdeněk Nedvěd, Milan Kopecký, Patrik Martinec nebo ex-znojemský brankář Pavel Falta, tři sezóny až do roku 2008 zastával pozici hlavního trenéra Otakar Vejvoda.

Soupeř Orlů High1 naopak hledá své zahraniční posily především na americkém kontinentě a ve Švédsku. V létě ovšem své působení v klubu ukončily dvě hlavní hvězdy, nejproduktivnější hráč posledních tří sezón Alex Kim z USA a obránce Jeremy Van Hoof z Kanady. Jedním z nováčků, kteří by je měli nahradit, je Alex Bourret, ještě před pár měsíci útočník Komety Brno. Kromě něj jsou v kádru absolvujícím soustředění v Ostravě další dva Kanaďané, jeden Američan a čtyři Japonci. Vůbec největší hvězdou historie klubu je Steve McKenna, kanadský obránce s téměř 400 starty v NHL, jenž v Asii strávil ročník 2006/07.

Z orlí kabiny

Po zúžení útočných řad čeká trenéry Karla Soudka a Milana Kastnera v příštích dnech rozhodování o defenzivě mužstva. Podle vyjádření třineckých trenérů by do Znojma mohli na konci srpna zamířit obránci David Rangl a Jakub Kania, kteří zatím absolvují přípravu s týmem Ocelářů. Situace stále zůstává otevřená a zkoušení obránci mají jednu z posledních možností přesvědčit o svých kvalitách.

Vzhledem k účasti Orlů v Tipsport Cupu i Regionálním poháru zůstává utkání s celkem High1, který v dosavadních zápasech v Česku podlehl Orlové 3:4 a Vítkovicím 3:6, jedním z pouhých dvou čistě přípravných střetnutí. To druhé má znojemský výběr na programu 10. září v Chrudimi.

Sestava z posledního utkání

ORLI ZNOJMO: Horčička - Štach, Lattner, Pláněk, Klimeš, Šindelář, Pospíšil, Kolafa - Haman, Hampl, Havlík, Vyletelka, Říha, Marosz, Rachůnek, Hradecký, Plášek, Beroun, Jarůšek