Jak do nové hokejové Ligy mistrů?

ICE Hockey League
NE 23. 2. 2014
Zbrusu nový projekt mezinárodní hokejové Ligy mistrů je na světě, sezóna 2014/15 přinese její premiérový ročník. EBEL patří mezi zakládajících ligy nové soutěže a čtyři její týmy se dostanou mezi prestižní společnost elitních klubů Evropy. Šanci na kvalifikaci mají také Orli!

Zakládající členové LM

DEL (GER): Eisbären Berlín, Ingolstadt, Krefeld, Mannheim

EBEL: Salzburg, Vídeň

Extraliga (CZE): Liberec, Pardubice, Sparta, Vítkovice

Liiga (FIN): IFK Helsinky, Jyväskylä, Kuopio, Oulu, Tampere, Turku

NLA (SUI): Bern, Curych, Fribourg-Gottéron, Zug

SHL (SWE): Djurgården, Färjestad, Frölunda, HV71, Linköping, Lulea

Za rozjezdem nového ambiciozního projektu stojí samotné kluby. Soutěž má navázat na již fungující European Trophy, která se ale konala převážně v srpnovém přípravném období. Nová Liga mistrů chce využívat vložených termínů v průběhu celé sezóny, začít na konci srpna a vrcholit v průběhu února.

Celý projekt je ze dvou třetin vlastněn 26 zakládajícími kluby z šesti nejlepších evropských lig. Zbytek náleží členským ligám a mezinárodní hokejové federaci IIHF. Proto bude 26 "spolumajitelů", kteří do rozjezdu ligy vloží své prostředky, vlastníky tzv. A-licence zajišťující minimálně v prvních ročnících automatickou účast.

Každá liga následně disponuje dalšími dvěma volnými místy (tzv. B-licencemi) pro ostatní úspěšné kluby. Tato dvě místa budou přidělována dle předem určeného klíče v tomto pořadí:

1. vítěz play-off
  2. vítěz základní části

Pokud některou z těchto pozic obsadí tým s A-licencí, pokračuje se ve výběru dalších účastníků v následujícím pořadí:

1. druhý tým po základní části
  2. finalista play-off
  3. lépe postavený semifinalista play-off
  4. hůře postavený semifinalista play-off
Liga Max. počet účastníků Kluby s A-licencí
Liiga (Finsko) 8 6
SHL (Švédsko) 8 6
DEL (Německo) 6 4
Extraliga (Česko) 6 4
NLA (Švýcarsko) 6 4
EBEL 4 2
CELKEM 38 26

V případě, kdy B-licenci nebude možné některému klubu udělit, má vedení soutěže právo přizvat na divokou kartu další tým podle vlastního výběru. Tyto divoké karty mohou dostat i úspěšné kluby z jiných lig, např. Slovenska či Norska.

EBEL: Druhé místo či semifinále

Aby Znojmo i další účastníci EBEL mohli živit šanci na účast v Lize mistrů, musí skončit nejhůře druzí po základní části nebo se probojovat alespoň do semifinále play-off. Poté bude záležet na výsledcích Vídně a Salzburgu. Oba celky s jistotou účasti v soutěži letos prožívají výbornou sezónu a aktuálně jim patří první dvě pozice v tabulce nadstavbové skupiny A.