Jsem rád, že jsem se mohl do Česka vrátit, říká Roman Tomas

Rozhovory
ČT 31. 7. 2014
Má za sebou osm let v české extralize, v dresu Žiliny vstřelil v loňské sezóně úctyhodných čtyřicet branek a stal se tak nejlepším střelcem celé ligy, nyní přichází do Znojma, kde se pokusí na svoji předchozí velice úspěšnou sezónu navázat. Řeč je o Romanu Tomasovi, který má zkušenosti i s EBEL, neboť před dvěma lety odehrál jedenáct zápasů v dresu Medveščaku Záhřeb.

Kdy a jak jste se dozvěděl o zájmu Znojma?
Asi před měsícem mi volal pan manažer Dočekal, proběhly rozhovory, že by mě chtěl a že se mi ozve, pokud by to bylo reálné. Potom se mi ozval kolem dvacátého, pak to už dlouho netrvalo a dohodli jsme se.

Do EBEL se vracíte po dvou letech, těšíte se?
Tehdy jsem byl v Medveščaku asi jen měsíc, takže ty zápasy jsem si moc neužil. Určitě se těším, protože je to pro mě něco nového.

Sice jste sehrál za Záhřeb jen jedenáct zápasů, mohl byste přesto trochu srovnat EBEL např. s českou nebo slovenskou extraligou?
Už jsem několikrát říkal, že se to srovnává velice těžko. Myslím si, že je tam úplně jiný styl hry, v EBEL je hodně kanadských hráčů, takže převažuje ten americký hokej. Řekl bych, že český a slovenský hokej je velmi odlišný.

Sledoval jste EBEL dál?
Musím se přiznat, že ne, vůbec jsem se jí nezaobíral.

Je pro vás Znojmo neznámým prostředím?
Město jako takové ano, ale zimák si pamatuji, protože jsem na něm odehrál pár zápasů, když ještě Znojmo hrálo v extralize.

A už jste si stačil město projít?
Jelikož trénujeme dvoufázově, tak je čas maximálně na odpočinek a nějaký oběd. Až se to zpomalí na jednofázový trénink, bude snad příležitost.

Měl jste i jiné nabídky, než jen ze Znojma?
Byly tam nějaké nabídky, ale převážně z dalekých krajů, Ruska a Kazachstánu, což mě neoslovilo. Mám rodinu a chci být co nejvíce s ní a určitě převážilo i to, že Znojmo je v Česku, kde se žije úplně jako na Slovensku.

V týmu se setkáte s hráči, proti kterým jste ještě loni nastupoval, např. s Tomášem Tomkem nebo Martinem Bačou. Jak byste tyto hráče charakterizoval?
Osobně jsem je neznal, ale každý ve svém klubu něco znamenal. Tomek patřil k nejlepším gólmanům, dvakrát pomohl Piešťanům do semifinále a Martin Bača byl asi nejtvrdší bek celé slovenské ligy, nikoho se nebál a myslím si, že pro tuto ligu bude velmi užitečný hráč.

Loni jste vstřelil úctyhodných čtyřicet branek.
Číslo je to krásné, byla to asi má nejlepší sezóna, co se získaných bodů i vstřelených gólů týče. Rád bych aspoň něco přinesl do Znojma a doufám, že se mi bude dařit i nadále.

Co je pro vás zatím největší hokejový úspěch?
Dvakrát stříbrná medaile, jednou za Košice ve slovenské lize a pak za Vítkovice v české. Tohle jsou asi moje největší úspěchy.

Je nějaké angažmá, které byste označil slovem nepovedené, na které nerad vzpomínáte?
(Dlouze se zamyslí) Ne, není.

A naopak?
Českou ligu jsem hrál osm let a těch osm let bylo nádherných každý den. Nemůžu říct křivé slovo na českou ligu ani na Česko, takže jsem moc rád, že jsem se mohl vrátit.

S jakým číslem budete nastupovat?
Budu mít devatenáctku. Dlouho jsem s ní hrál v mládeži, potom jsem hrál dlouho s desítkou, ale minulý rok, jak jsem měl tu dobrou sezónu, jsem se vrátil k té devatenáctce. Doufám, že mi i zde přinese štěstí.

Už vám trenéři řekli nebo naznačili, v jakých formacích budete hrát?
Myslím, že je ještě moc brzo se na tohle ptát. Je to druhý týden, co jsou kluci na ledě, já teprve první, seznamujeme se s prostředím, pukem. V pondělí se možná bude něco řešit, než přijde první zápas, takže uvidíme.

Změnil se zimní stadión od vaší poslední návštěvy hodně?
Co jsem si všiml, dávaly se nové mantinely a co se týče změny modré čáry, to je něco úplně nového a jsem z toho hodně překvapený, jak je to široké.

Jaký je váš názor na rozšíření útočného a obranného pásma a naopak zmenšení středního pásma?
V obranném a útočném pásmu bude hodně prostoru, takže si myslím, že pro hokej to bude jen dobře.

Máte už ve Znojmě zajištěné ubytování?
Jo, mám.

Co říkáte na znovuzrození projektu hokejové Ligy mistrů?
Myslím, že je to super. Podobně jako ve fotbale, tak i v hokeji by se každý rád střetl s mužstvy z jiných států, rozdají si to mezi sebou a vítěz si pak může říct, že je nejlepším klubem v Evropě.