Martin Pláněk: Věděl jsem, že postoupíme

Rozhovory
PO 21. 3. 2011
<em>Znojmo</em> - Po prohraném čtvrtečním domácím utkání jim věřil jen málokdo. Znojemští junioři jeli do Zlína v těžké pozici s cílem vyhrát oba dva venkovní zápasy. Stačilo jedno zaváhání a mladíkům s orlem na hrudi by byla vystavena stopka. Juniorka však zvládla svou misi na výbornou, oba své souboje vyhrála a v semifinále se může těšit na Slavii Praha. S jakými ambicemi půjdou junioři do série? „Rozhodně zvítězíme!“ vzkazuje neohroženě do tábora soupeře pilíř znojemské obrany Martin Pláněk.

K prvnímu utkání v Hostan aréně nemohl kvůli trestu nastoupit. „Stál jsem jen na střídačce. Byly to docela nervy, moc jsem chtěl naskočit na led a klukům pomáhat,“ litoval své neúčasti na ledě Pláněk. Znojmo bylo lepším týmem, ovšem góly střílel valašský soupeř. Přes prohru si znojemští mladíci i nadále věřili. „Je to málo hrát na dva vítězné zápasy. Ale já jsem věřil, že to otočíme,“ přiznal bek se zkušenostmi z A-mužstva.

V prvním střetnutí na ledě Zlína si Orli prošli menší krizí, když v polovině hry prohrávali o dva góly. „My jsme se na střídačce povzbuzovali. Všichni jsme byli odhodlaní k vítězství a dopadlo to dobře,“ oddechl si Pláněk. V dalších minutách Znojemští vstřelili pět gólů a odskočili soupeři do tříbrankového vedení. Poslední dvě minuty, i díky nesmyslným verdiktům rozhodčího, přinesly nečekané rozuzlení základní hrací doby. „My jsme tam hráli oslabení pět na tři, pak ještě odvolali gólmana, takže to bylo šest na tři. Špatně se potom brání, Zlín umí využívat přesilovky. Všechny tři góly v rozmezí dvou minut vstřelil Petr Holík, on je velice šikovný hráč, my jsme to o něm věděli, přesto ho nešlo uhlídat,“ litoval promarněného náskoku Pláněk.

V prodloužení se stal jediným střelcem právě Martin Pláněk. „Bylo to při hře čtyři na čtyři. My jsme byli u nich v pásmu, Tomáš Rachůnek vyvážel puk, nahrál mi ho před bránu a já jsem dával prakticky do prázdné klece,“ popisoval svůj vítězný gól.

Martin Pláněk čeká na přihrávku

Rozhodující třetí zápas už byla hra vabank. „Já si myslím, že to bylo více taktické. Už se nehrál tak útočný hokej, bylo méně vyloučených. Nakonec rozhodly naše dva rychlé góly, pak už se jim špatně hrálo. Soustředili jsme se hlavně na to, abychom nebyli vyloučeni. Sobotní zápas se rozhodoval v oslabení, to už jsme nechtěli dopustit,“ okomentoval závěrečný nedělní souboj Martin Pláněk.

Jak přiznává sám bek, čas na oslavu postupu díky natěsnanému programu nebyl. „Pořádně jsme si zakřičeli v kabině, ale hned v úterý hrajeme další zápas, takže to nebylo nic velkého. Teď nás čeká taktická příprava na Slavii,“ uzavřel krátce po pondělním tréninku rozhovor Martin Pláněk.

Hlavní trenér juniorky Martin Stloukal si během celé série také užil své, přesto stejně jako Pláněk věřil v postup svého týmu. „První domácí utkání jsme byli lepší. Zlín přijel se svou obrannou hrou a brejky, které jim tentokrát vyšly, ale věřil jsem, že když budou kluci pokračovat ve stejném výkonu i ve Zlíně, tak zvítězíme,“ prohlásil Stloukal.

Zápasový kolotoč se během jednoho dne přesunul do Zlína. „Doma už byli Zlínští aktivnější,“ všiml si znojemský trenér. Velmi kontroverzní konec mělo především sobotní utkání, kdy byli znojemští hráči v závěru několikrát nesmyslně vyloučeni, bylo proti nim nařízeno trestné střílení, dokonce i sám znojemský kouč byl vykázán ze střídačky. „Ten závěr byla komedie,“ přiznává trenér Stloukal a dodává: „Rozhodčí nevěděl, koho vylučovat. Za zalehnutí kotouče v brankovišti chtěl poslat na trestnou lavici hráče, který už tam přes minutu seděl. Následně doslova za dres tahal našeho kapitána Jana Trojana na lavici hanby, nakonec si šel trest stejně odsedět někdo jiný. Když jsme ho na to s kolegou slušně upozorňovali, vykázal mě ze střídačky. Rozhodčímu jsem neřekl nic sprostého, doteď nechápu, jak jsem to dokázal,“ vylíčil celou situaci znojemský kouč.

Zbytek zápasu musel trenér Stloukal zhlédnout jen z ochozů stadionu. „Abych řekl pravdu, byl jsem tak zhnusený, že už jsem hru nedokázal pořádně sledovat,“ přiznal trenér. Celá závěrečná situace sobotního utkání bude mít zřejmě ještě dohru, jelikož je na hlavního rozhodčího podána stížnost, rozhodčí navíc dle slov trenérů upravil oficiální zápis z utkání.

Martin Stloukal na znojemské střídačce

Třetí, rozhodující bitva byla spíše taktická, jak se shodli Martin Pláněk i trenér Stloukal. Hlavní slovo však měli tentokrát hosté ze Znojma. „Ta druhá třetina rozhodla, dali jsme tam dva góly, do poslední části hry už jsme šli vyloženě bránit,“ přiznal znojemský lodivod. Zlínská branka necelé tři minuty před koncem zapříčinila velké drama na stadionu Luďka Čajky. „Bylo to opět v přesilové hře, kterou jsme měli dobře pokrytou, ale bohužel to tam propadlo. Já jsem z mančaftu cítil obrovskou sílu, se mnou osobně to nic neudělalo, já jsem klukům věřil. Navíc Káca odchytal vynikající zápas,“ popsal závěrečné vteřiny čtvrtfinálové série Martin Stloukal.

Čas na odpočinek není prakticky žádný. Hned v úterý čeká juniorku semifinálový soupeř Slavia Praha. Co bude na pražský tým platit? „Je to kvalitní tým, ale domnívám se, že jsme s nimi v rovnocenné situaci. Bude to otevřená hra,“ předpovídá znojemský trenér.