Martin Pláněk: Znojmu přeju, aby konečně prolomilo brány semifinále

Rozhovory
PÁ 8. 8. 2014
Jako jeden z mála znojemských odchovanců stabilně nastupuje v české extralize. V dresu Hradce Králové načne Martin Pláněk již svou druhou sezónu a angažmá u Východočechů si pochvaluje. Na jihu Moravy se Pláněk objevil v rámci přípravného duelu Hradce s Chabarovskem. „Znojmo čeká těžký zápas ve vysokém tempu,“ vzkazuje do orlí kabiny, která se s Rusy střetne v neděli.

Hradec má za sebou první přípravné utkání v letošní sezóně, jak se vám hrálo?
Chabarovsk byl na úvod hodně těžký soupeř, hrál dobře, tvrdě. Ze začátku to od nás nebylo úplně to pravé, ještě jsme se trochu hledali. Ale postupně jsme se zvedali a myslím, že jsme byli i lepší. Ale jako první zápas to bylo hodně slušná prověrka.

Chabarovsk je znám svou pevnou defenzívou, připravovali jste se na to?
Popravdě jsme se tím ani nijak speciálně nezaobírali. Samozřejmě to víme, ale připravujeme se spíše na sezónu, na vlastní zápasy, které přijdou v extralize, proto se nijak speciálně na soupeře v přípravě nezaměřujeme.

V utkání se objevilo několik strkanic, vy sám jste se v jedné ocitl, překvapilo vás to?
Na to, že se jednalo o přípravný zápas, to občas docela jiskřilo. Ale všechny situace vyplynuly ze hry, z dohrávání před brankovištěm. To k tomu prostě patří.

Máte teď před sebou poměrně náročný program, navíc se v přípravě potkáte s týmy z různých lig – Linz, Znojmo, Vladivostok, Straubing, je to pro vás přínosné?
Já myslím, že v sezóně bude se soupeři z extraligy dost zápasů, tak si alespoň vyzkoušíme týmy z jiných lig. A k náročnému programu...to k tomu prostě patří. Hodně se teď trénuje, musí se to odehrát, musí se nabrat fyzická síla. Problém s tím mít nebudeme.

Do Hradce jste ze Znojma odešel před rokem, jaký byl pro vás první rok v extralize?
Ze začátku to byla velká neznámá, ale na druhou stranu zase posun v mé kariéře. Na první sezónu to nebylo špatné, ale teď už od sebe budu očekávat víc. I s Hradcem se chceme dostat trochu výš než do čtvrtfinále, kde jsme letos skončili.

Rozhodoval jste se, jestli budete v Hradci pokračovat?
Neměl jsem důvod se nějak rozhodovat. Mám v klubu ještě smlouvu, takže jsem na nějaké změny vůbec nepomýšlel. Já jsem spokojený.

I když už nejste ve Znojmě, sledoval jste jeho výkony v EBEL?
Jasně, že sledoval. Věděl jsem o každém zápasu. Znojmo je můj mateřský klub, to nejde jen tak vytěsnit. Sledoval jsem i play-off. Klukům věřím, že letos už to konečně dotáhnou alespoň do semifinále. Budu jim držet palce.

Dá se tedy předpokládat, že jste pořád v kontaktu s kluky ze Znojma...
Ano, to jsem. Vím, že se dnes byli někteří na zápase podívat. Měl jsem tu i známé, rodinu, takže pořádná podpora. Navíc nedávno jsem byl na svatbě Martina Škadry, a tam jsme se taky s některými potkali.

Zimní stadion ve Znojmě prošel mnoha změnami, líbí se vám zde?
Určitě je to skvělý, stadion už si tyto změny zasloužil. Já jsem jen rád, že se podařilo zimák modernizovat, hned to tady vypadá líp. Nové osvětlení jsem teda ještě ocenit nemohl, ale mantinely jsou dobrý. Nám teď v Hradci také opravují zimák, takže je fajn, že budeme hrát v atraktivnějším prostředí.

V předchozích dnech jste absolvoval reprezentační kemp, bylo pro vás překvapení, že jste byl povolán?
Až tak jsem to nečekal, ale o to víc jsem si toho cenil. Klasicky mi zavolali, tak jsem se sbalil a přijel jsem. Nějaké juniorské reprezentační srazy už jsem absolvoval, ale v seniorském týmu to bylo poprvé. Jsem za tuto zkušenost vděčný a doufám, že to nebylo naposledy.

Žádná zpětná vazba tedy ještě nepřišla?
Ne, to ne. Nic nám neříkali. Ale snad se ještě do reprezentace podívám.