Můj cíl? Finská reprezentace, říká Richard Ullberg

Rozhovory
ST 7. 8. 2013
<em>Znojmo</em> - Je mu čerstvě dvacet, za sebou už ale má řadu zkušeností. Finská nejvyšší soutěž, americká juniorka, mládežnická reprezentace: to vše už Richard Ullberg stihl. Nyní chce definitivně prorazit v mužském hokeji. K tomuto cíli si vybral Orly ze Znojma. "Můj cíl je být jedničkou. Jsem mladý a chci chytat," prohlašuje.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Jaké pro vás byly první tréninky s novým týmem?
Byl jsem hodně unavený. Ve Finsku jsme společně s dalšími hokejisty vytvořili tréninkovou skupinu. Byli tam hráči z finské ligy, z KHL i NHL. Trénovali jsme přes léto spolu, ale i tak je těžké se připravovat sám. Trvá vždy tak jeden až dva týdny, než si zvyknu na tempo týmových tréninků a dostanu se na úroveň ostatních.

Proč jste se rozhodl právě pro Znojmo?
Měl jsem v létě několik nabídek. Mluvil jsem s finskými hráči, co tu působili v minulé sezóně, a ti mi řekli, že klub i liga jsou kvalitní. Mohl jsem zůstat ve finské lize, ale pouze jako druhý gólman. Jsem mladý a chci hrát, ne sedět na střídačce. Proto jsem přišel do Znojma. Byla to nejlepší možnost.

V kádru Orlů jsou momentálně tři brankáři. Jak vidíte svoje šance?
Můj cíl je být jedničkou. Byl bych velmi zklamaný, kdyby to nevyšlo. Ale je mi jasné, že i další dva kluci jsou kvalitní a čeká mě tvrdá konkurence.

Dlouho jste působil v týmu SaiPa Lappeenranta a odchytal tam i mnoho zápasů v nejvyšší soutěži. Proč jste se poté rozhodl odejít?
V loňské sezóně jsme se měli v brance střídat s Jani Nieminenem. Pak se ale vyměnil trenér, já byl navíc na začátku sezóny pryč s reprezentací a už jsem se do branky skoro nedostal. Když pak v zimě Jani odešel do KHL, klub hned podepsal dalšího brankáře s více jak 60 zápasy v NHL (Hannu Toivonen - pozn. red.).

A tak jste odešel do americké juniorské USHL...
Chtěl jsem do konce sezóny odchytat co nejvíc zápasů a Green Bay jich pořád zbývalo asi 25, asi o deset víc než kdekoliv jinde. Odletěl jsem tam a vše bylo v pohodě, jen jsem si poté pár dní před play-off zlomil prst a tím pro mě sezóna skončila.

Máte hodně zkušeností z finských mládežnických reprezentací, jak na ně vzpomínáte?
Hrál jsem za mládežnické týmy už od 16 let a znám díky tomu spoustu skvělých hokejistů. Chytal jsem na mistrovství do 18 let a o rok později byl třetím brankářem na juniorském mistrovství. Trochu mě jen zklamalo, že jsem se vůbec nedostal do branky, protože v té době už jsem chytal finskou ligu. Kdybych to věděl dopředu, asi bych raději zůstal ve Finsku a chytal.

Co je vaším dalším cílem v kariéře?
Velkým cílem je dostat se do mužské reprezentace Finska. Myslím si, že to je možné, ale bude to nějakou dobu trvat. Dobrá sezóna tady ve Znojmě může být prvním krokem.