Musíme na sobě ještě hodně pracovat, burcuje forvard Radek Číp

Rozhovory
NE 3. 8. 2014
Ve svých dvaadvaceti letech za sebou má dvacet devět startů v extralize a třicet dva startů v první lize, teď bude bojovat v barvách Orlů. Radek Číp má pravé držení hole, a je tak ideální akvizicí ve znojemské ofenzivě. "Doteď jsem se všemu přizpůsobil, snad se mi to povede i v EBEL," doufá odchovanec Havířova.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Jaká máte očekávání od angažmá ve Znojmě?
Rozhodně chci u Orlů předvést to nejlepší, co umím. Nejdůležitější jsou pro mě týmové úspěchy, koukal jsem na minulé úspěchy klubu a doufám, že co nejlépe přispěju ke klubovému úspěchu. Za poslední tři roky se tu vždy uhrálo čtvrtfinále, letos doufám klapne semifinále a finále.

Máte pravé držení hole, tým takové hráče potřebuje. Jaká bude vaše role na ledě?
Ještě úplně nevím, co po mně pan trenér bude vyžadovat. To se dozvíme až v průběhu přípravy, jak si kdo sedne na ledě a co bude kdo dělat. Jsme teprve v začátcích, musíme na všem ještě pořádně zapracovat.

Zatím tedy ještě netrénujete ve formacích, které budou hrát i v sezoně?
Trenéři už zřejmě představu o kostře týmu mají, záleží na nich, jak budou cítit, že bude souhra fungovat. Určitě ale najdou to nejlepší možné místo pro všechny. Sám tedy ještě nevím, jakou budu plnit v mé lajně úlohu.

Hokejově jste vyrůstal v Havířově, jaké tam je prostředí pro hokej?
Stále sleduji, jak si Havířov vede. Teď postoupili do první ligy, snad se jim tam povede. V samotném Havířově je hokej jediná atrakce, na kterou lidé chodí, a chodí jich opravdu hodně. Jakou fanoušci jsou super.

Vloni jste odehrál necelých třicet zápasů v extralize, v čem myslíte, že bude EBEL od ELH jiná?
Myslím, že česká extraliga je mnohem více svázaná taktikou. Ano, je to takticky vyspělá soutěž. Hráči jsou hodně vyspělí, především pak co se týče defenzivy, jejich zkušenosti jim pomáhají řešit i složité herní situace. Zatím jsem slyšel, že se v EBEL daleko více bruslí a méně se řeší taktika. Ne, že by se neřešila vůbec, jen se tu řeší v úplně jiné rovině jak v extralize. To bych řekl, že bude největší rozdíl, se skrz taktickou vyspělost prosadit v extralize.

EBEL je také známá svou tvrdou a fyzicky náročnou hrou, jak vám vyhovuje tenhle styl?
Neřekl bych, že mi vadí, to rozhodně ne, ale nevyhledávám jej. Jsem mladý, soutěž ubruslím, ale fyzický styl hokeje jsem ještě nezažil, doufám, že mi bude vyhovovat. Zatím jsem se ale přizpůsobil všemu, tak se mi to povede i teď.

Letos se hokej potkal se změnou pravidel, zmenšilo se střední pásmo, byl zaveden hybridní icing. Jak tyto změny vnímáte?
Zatím je asi nevnímám. V zápase jsme nebyli, nemohli jsme tak ještě pocítit, jak bude změna vypadat. Myslím si ale, že mě osobně se změna nijak zvlášť týkat nebude, přeci jen bych měl rychlé tempo zvládnout. A vlastně mi ani nevadí.

Řekl jste, že s týmem chcete postoupit co nejdál. Kladete si také nějaké osobní cíle?
Sám nevím. Zatím jsem si žádný cíl nestanovil, to se vše bude odvíjet od dění v příštím přípravném měsíci. Jakou budu mít úlohu v týmu a na ledě, jakou důvěru mi trenér dá.