Nadělí Orli fanouškům body v duelu s Jesenicí?

Naši soupeři
ST 21. 12. 2011
<em>Znojmo</em> - Také v předvánočním čase se Znojmo zahalí do hokejových barev a vyzve k souboji o mistrovské body poslední tým EBEL – HK Acroni Jesenice. Slovinské mužstvo se po čistce ve svém kádru nemůže odpoutat ze dna tabulky, zato Orli po menší krizi našli ten správný rytmus a z předchozích tří zápasů si odnesli pět bodů. Potvrdí jihomoravští hráči vzrůstající formu? Jak se uvede kanadská posila Mike Danton před domácím publikem? Utkání na znojemském zimním stadionu startuje netradičně ve čtvrtek v 19:15 hodin.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Skromný celek z města průmyslu při hranicích s Rakouskem se v letošní sezóně potýká s finančními problémy. Již v létě opustilo klub několik zámořských hokejistů, stejný scénář se opakoval i v polovině listopadu, kdy z Jesenice odešli další zahraniční hráči Martin Tůma, Lukáš Hvila, Marcus Olsson či James Sixsmith. Vedení se snažilo zacelit rány a doplnit sestavu především mladými slovinskými nadějemi, podařilo se jim však do svých řad nalákat i slovenského útočníka Branislava Bendika či Američana Jonathana Raymona Juliana, oba dva si připsali první start v úterním utkání proti Fehérváru.

Ruku v ruce s neslavným materiálním zázemím jdou také horší výsledku týmu. Poslední vítězství Jesenice se váže k počátku prosince, další tři kola Slovinci nezvládli a odnesli si z ledu vysoké prohry 2:6, 3:7 a 0:3. Až v úterním utkání v domácím prostředí dokázali ukořistit alespoň jeden bod proti Fehérváru, kterému podlehli 4:5 v prodloužení.

HK Acroni je týmem s nejvyšším počtem inkasovaných gólů v lize, po 32. kole se jejich počet ustálil na číslech 109. V brankovišti Jesenice se vcelku pravidelně střídají oba gólmani Gasper Kroselj a Michal Fikrt, jenž se mezi tyče postavil v minulém utkání. Defenzivní část mužstva je čistě slovinská, nalezneme v ní jména Klemen Pretnar (toho času zraněný) či Andrej Tavželj, tito zadáci šéfují jinak spíše juniorské obraně týmu.

Útok, mimochodem rovněž nejhorší v soutěži, reprezentuje především finský útočník Antti Pusa (8 + 15), až daleko za ním se nachází Jure Dolinsek (3 + 4) a momentálně zraněný Jaka Ankerst (4 + 3). K marodce mužstva nutno připočíst Andreje Zidana a útočníka Anze Kuralta.

Vzájemné zápasy

Oba soupeři se spolu potkali již ve dvou ligových zápasech. Při premiéře hlavního kouče Martina Stloukala udolali Orli slovinské hokejisty v jejich domácím prostředí, jedinou branku utkání vstřelil na konci druhé třetiny Adam Havlík. Odvetný souboj na jihu Moravy již nabídl více gólů, celkem osm, z nichž šest padlo do brány Jesenických. Dvě přesné trefy si v utkání připsali Adam Havlík a Richard Jarůšek, jedenkrát přesně zamířil Peter Pucher a Martin Škadra.

Z kabiny Orlů

V minulém kole vydolovali znojemští hokejisté jeden bod za prohru v prodloužení 3:4 na ledě Klagenfurtu. Již v první minutě duelu otevřel skóre Adam Havlík, domácí však dokázali ještě v první třetině stav otočit ve svůj prospěch. V polovině utkání srovnal stav Radek Haman a na začátku třetího dějství vrátil vedení na stranu Znojma Jakub Stehlík. Sedm minut před koncem základní hrací doby využili Rakušané přesilovou hru a vynutili si prodloužení, v němž při vyloučení Stehlíka vystřelil bod navíc pro svůj tým John Lammers.

foto
Adam Havlík vstřelil Jesenici tři góly ve dvou zápasech

Do orlí sestavy se po delší odmlce vrátil útočník Jan Šeda, kterého však nadále trápí zdravotní problémy a nad jeho dalším zásahem do hry visí otazník. Právě Šeda byl v Klagenfurtu zařazen do první formace vedle Petra Kanka a nováčka ve znojemském dresu Mika Dantona, ten si v úterý připsal první start v Erste Bank Eishockey lize. Ve své vydařené premiéře byl na ledě u třetího gólu Znojma v přesilové hře, ve čtvrtek jej čeká představení před domácím publikem. „V Klagenfurtu jsme hráli dobře a byli jsme většinu zápasu lepším týmem,“ zhodnotil výkon svého týmu trenér Martin Stloukal.

Znojemští kouči se proti Jesenici budou muset obejít bez dvou zraněných beků Martina Škadry a Antonína Bořuty. V bráně se představí Ondřej Kacetl. „Vím, že se Jesenice potýká s problémy, ale já se soustředím jen na své mužstvo. V každém případě chceme vyhrát,“ prohlásil Stloukal.