Noví soupeři Orlů #4: To nejlepší z EBEL

PO 29. 8. 2011
<em>Znojmo</em> - Ve čtvrtém díle minisérie o soupeřích Erste Bank Eishockey ligy vám představíme zbývající dva kluby, s nimiž se hokejoví Orli střetnou již za velmi krátkou dobu nejen v Hostan aréně. V závěrečné části přiblížíme loňské finalisty EBE ligy – EC Red Bull Salzburg, úřadujícího mistra, a EC Klagenfurt AC, rekordmana, co se mistrovských titulů týče.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

EC Red Bull Salzburg

FC Red Bull Salzburg

Tým rakouského Salzburgu, česky zvaného Solnohrad, má za sebou již mnohá historická vítězství. Počátek hokeje v Salzburgu tak, jak jej známe, je možné zařadit do roku 1977. Tehdy se EC Salzburg umístil na prvním místě v Rakouské lize a po následujících deset se angažoval na jejích předních příčkách. Po roce 1988 ale hokej upadá. Nový impuls získává v roce 2000, kdy se na pozici generálního partnera dostala celosvětově známá firma Red Bull. Následujících šest let pak hrál celek Oberligu, když do svých řad povolal dvojici Moser – McCarthy ze zámoří.

V roce 2006 se dostal Salzburg do Erste Bank Eishockey ligy, kde působí dodnes. Za pět sezón si klub odnesl čtyři trofeje vítězů a i letos je žhavým kandidátem na titul.

Největší hvězdy

V kádru Salzburských můžeme najít celkem sedmnáct Rakušanů, dvanáct Kanaďanů, dva Američany a jednoho Israelce. Daniel Erlich, mladík s izraelskou i kanadskou národností, letos přestoupil z kanadských Guelph Storms. Před pěti lety reprezentoval Israel v kategorii do osmnácti let. Velkým jménem je také Ramzi Abid, který prošel zámořskými i čtyřmi evropskými ligami.

V obraně se Salzburg může blýsknout jménem Erik Reitz, Američan ze zkušenostmi z NHL i KHL. Velkou oporou je také rakouský brankář Thomas Höneckl, stálice týmu již od svých devatenácti let.

Trenér

Hlavním trenérem je už pátou sezónu Kanaďan Pierre Pagé, se kterým se jeho svěřencům opravdu daří. Asistenta mu dělá Fin Reijo Ruotsalainen, který má zkušenosti mimo jiné i s finskou reprezentací, kde hrál. Třetím trenérem je Švéd Kent Nilsson.

» Aktuální soupiska
» Stadion (Eisarena Salzburg)

EC Klagenfurt AC (EC KAC)

EC Klagenfurt AC

První tým rakouského Klagenfurtu vkročil na ledovou plochu již v roce 1923 a nesl název EC KAC, který mu zůstal dodnes. Až do doby, kdy vstoupil do EBE ligy, působil celek výhradně v rakouské nejvyšší soutěži, odkud si odnesl dohromady 29 cen vítěze, a to jedenáctkrát po sobě v období 1964-1974 a další čtyři v letech 1985-1988. Historie Klagenfurtu, česky Celovec, mezi tými EBEL se začala psát v roce 2003. Od té doby si Klagenfurtští odnesli dva poháry vítěze Erste Bank Eishockey ligy.

Největší hvězdy

Největší oporou klafenfurtského kádru je jeden z šesti Kanaďanů gólman Andy Chiodo, který má zkušenosti ze zámořských lig, Finska i Ruska. Naneštěstí si v přípravném zápasu s Jesenicí přetrhl křížový vaz v koleni, což ho učinilo na šest týdnů neaktivním hráčem. Pokud budou problémy přetrvávat, bude Chiodo muset podstoupit operaci, která mu udělí stop na celou sezónu.

Fanouškům hokejové Plzně jistě neunikne jméno John Lammers, jenž v české extralize oderál celou minulou sezónu. Velice známým jménem je pak Dieter Kalt, někdejší reprezentant Rakouska, dnes již osmatřicetiletý veterán. O rok mladší, ale stejně slavný je i Christoph Brandner, který si zahrál i na olympijských hrách v Salt Lake City.

Trenér

Hlavním trenérem EC KAC je bývalý rakouský reprezentant Emanuel Viveiros, jemuž je k ruce další rakouský trenér Gerald Ressmann, taktéž bývalý reprezentant.

» Aktuální soupiska
» Stadion (Stadthalle Klagenfurt)