O prostředí a prvním zápase slovenské reprezentace vypráví přímo z Moskvy bývalý Orel Marek Uram

Reprezentace
SO 28. 4. 2007
M o s k v a / M y t i š č i - Letos je podruhé na mistrovství světa v ledním hokeji. Za Orly odehrál 7 sezon, ve kterých si počínal na výbornou a domácí fanoušci ho měli rádi. Nyní působí ve slovenském HC Slovan Harvard Bratislava, kde se mu daří minimálně stejně jako ve Znojmě. Se Slovanem vyhrál mistrovský titul slovenské extraligy a byl zvolen osobností ligy. To je stručný profil Marka Urama. První zápas slovenské reprezentace pro něj skončil dobře. Vstřelil první a zároveň vítěznou branku utkání a Slovensko si tak připsalo první tři body na svůj účet. Marek byl tak ochotný a s potěšením přijal žádost o rozhovor.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Slovensko bylo již před utkáním jasným favoritem. O jeho vítězství nad Norskem nikdo nepochyboval a kdo by jen pomyslel na to, že Norsko může potrápit slovenskou reprezentaci, byl v tu chvíli asi blázen. Naši východní sousedi si se seveřany poradili bez zaváhání a jasně zvítězili 3:0. První branku utkání vstřelil Marek Uram, který zhodnotil průběh utkání. “Začalo to celkem nervózně. Nemohli jsme se dostat dobrou defenzívou Norů. V desáté minutě jsme dali gól a pak přidali další, což nám velmi pomohlo a zápas jsme dotáhli do šťastného konce.“

Šancí si Uram, ale i celé slovenské mužstvo, vytvořilo velmi mnoho, ale dokázalo vstřelit „pouze“ tři branky. Sám Marek Uram si připsal na své konto dvě střely. První byla gólová, ta druhá skončila na brankáři. Zdálo se však, že si hráči Slovenska se svými protivníky hrají a snaží se spíše hrát na krásu než na branky. To však bývalý znojemský forvard zamítá. “Určitě jsme si s nimi nehráli, protože se to nevyplácí. Samozřejmě, že gólové šance tam byly, ale nepočítá se skóre, ale vítězství a to je dnes velmi důležité,“ konstatuje s úsměvem.

Marek Uram byl na soupisku slovenské reprezentace dopsán až na poslední chvíli. Nejdříve s týmem absolvoval soustředění a přípravné zápasy, ale pak mu trenéři oznámili, že ho pro mistrovství světa potřebovat nebudou. Jak však Marek říká, tak mu za dva dny volal trenér slovenské reprezentace a vyžádal si jeho účast na mistrovství. Tu Marek potvrdil. “Měl přijít Ladislav Nagy, takže jsem se do kádru nedostal a odešel jsem tedy domů. Laco nepotvrdil svoji účast, trenéři mi zavolali a jsem tu,“ mluví o kuriózní situaci autor první branky Slovenska na mistrovství světa v Rusku.
Mnozí hráči by v tomto případě o účasti na mistrovství světa váhali. Marek zůstává tajemným. “Je to jedno jestli člověk váhal nebo ne. Prostě jsem tu a budu se snažit hrát co nejlépe.“

Útočník Slovanu Bratislava je na svém druhém šampionátu. To první bylo v roce 2002 ve Švédsku, to druhé absolvuje Marek právě teď v Moskvě. Každé mistrovství je jiné a ani atmosféra není stejná. “Těžko říct. Největší rozdíl je až v závěru mistrovství a to máme ještě daleko před sebou, takže nemůžu popsat rozdíly,“ upřesňuje hráč s číslem 79 na zádech.

Osobnost ligy nemá pouze extraliga česká, ale také slovenská. Osobností ligy pro sezonu 2006/07 se stal útočník Slovanu Bratislava Marek Uram. Čím jste si to podle svého náoru zasloužil? “V první řadě tím, že Slovan vyhrál titul a mě se střelecky dařilo.“

Z Moskvy má člověk smíšené dojmy. Na jedné straně je veliká chudoba a lidi pomalu nemají co jíst a na straně druhé tu jsou občané, kteří jezdí v drahých autech, mají luxusní ubytování v centru Moskvy a finančně se jim daří. Podle toho se také odvíjí ubytování a strava. Je Marek Uram v tomto směru spokojený? “Je to pro hokejisty všude stejné. Hotel je normální a strava také, takže se to dá vydržet,“ povídá krátce a skromně.

Doprava v Moskvě je také velmi ožehavé téma. Ve večerních hodinách jsou silnice průjezdné velmi rychle, ale v hodinách ranních, dopoledních a odpoledních je to k nevydržení. Autobusy, ale samozřejmě i auta stojí obrovské fronty a dostat se z jednoho konce města na druhý je téměř neřešitelný problém. Autobus s hráči doprovázejí na utkání policisté, na tréninky však jezdí hráči autobusem bez doprovodu. Měla slovenská reprezentace problémy s dopravou v Moskvě? “Já už jsem tu byl před dvěma lety na dva měsíce, takže já tu znám dopravu velmi dobře. Je to tu velmi komplikované.“

Marek Uram odehrál za Znojmo nespočet zápasů a velmi si rozuměl s Peterem Pucherem. Osud je ovšem rozdělil a každý teď hraje někde jinde. “S Peterem jsem v kontaktu. Věděli jsme, že nebudeme hrát do smrti spolu, takže v kontaktu jsme, tak je to v pohodě,“ vzpomíná na spolupráci se svým dlouholetým kolegou.

Na první zápas slovenské reprezentace se přišlo podívat i několik fandů ze Slovenska. Vytvořili tak sice malou, ale někdy velmi hlučnou atmosféru. “Byl to první zápas, ale přišlo vcelku dost příznivců slovenského mužstva, takže na první zápas mistrovství světa celkem slušné,“ uzavírá rozhovor jedna z hlavních postav utkání, ve kterém Slovensko zvítězilo 3:0 nad Norskem.