Ohlédnutí za znojemskými PLAY OFF

Aktuální zprávy
PÁ 22. 2. 2008
<em>Znojmo</em> - Když v roce 1999 postoupili ZNOJEMŠTÍ ORLI do nejvyšší soutěže, bylo prvořadým cílem klubu extraligu ve Znojmě udržet. Nikdo nečekal, že bude nováček celou sezónu držet krok s renomovanými kluby a o účast ve vyřazovacích bojích se připraví až dvě kola před koncem základní části. Bylo jasné, že se s Orly bude muset počítat a že v žádném případě nebudou týmem, který v budoucnu hodlá hrát druhé housle.

Při ohlédnutí za devítiletým působením znojemského klubu v extralize, je zřetelné, že tento úkol splnil bezezbytku. Pouze ve dvou sezónách se nepodařilo bojovat o pomyslný titul. Bylo to v již zmíněném premiérovém ročníku a pak již pouze jednou. A to v sezóně, kdy v zámoří probíhala výluka a do vlasti se vrátilo předvádět své umění mnoho hráčů zvučných jmen.

foto
Výluka v NHL nedala mnoho důvodů k radosti, byla to historicky nejhorší sezóna Orlů

Kromě míst, která jsou známou kolébkou českého hokeje, jako je např. Kladno, Litvínov, Pardubice, se i ve Znojmě objevili hráči ověnčení mnoha úspěchy na mezinárodním poli. Do branky nastoupil Tomáš Vokoun, v obraně byl pilířem Karel Rachůnek, v útoku čarovali Patrik Eliáš a Martin Havlát. Bohužel tato sezóna již od počátku byla trochu zpackaná. Mužstvu se nedařilo a postupně jej opustily všechny hvězdy, které se vydaly za „chutnějším“ hokejovým chlebíčkem do Finska či Ruska. Orli nakonec obsadili jedenáctou příčku tabulky a je to zatím jejich nejhorší umístění v extraligové historii.

Zbývajících sedm sezón, ve kterých se ve Znojmě play off hrálo, přineslo vždy euforii, divácký zájem a bitvy hodné závěrečných bojů o titul. Nejvýše sahali Orli v ročníku 2005/2006, kdy skončili po základní části na pátém místě a ve čtvrtfinále je čekal tým Vítkovic. Přestože byly prognózy na postup Znojma pesimistické, dokázal se tým kolem tahounů Dopity a Trvaje na svého soupeře vytáhnout a postoupil mezi nejlepší čtyři celky extraligy. V semifinále ale narazil na budoucího mistra Spartu a i když pražskému týmu cestu za titulem hodně znepříjemnil, dokázal urvat pouze jedno vítězství. Po skončení série si ale znojemští hráči pověsili na krk bronzové medaile za třetí místo. Trenéry Orlů byli tehdy Miloslav Hořava a Jan Votruba.

⇒ Tomáš Duba chytal první české play off ve Znojmě

Postup do play off byl pro Znojmo každý rok jiný. Ku příkladu ve druhé extraligové sezóně, po katastrofálním vstupu do soutěže skončilo nakonec na lichotivém druhém místě. Čekala je Slavia, která si nepřipouštěla, že by přes Orly přešla jinak než hladce. Nakonec byli Pražané rádi, že vydřeli vítězství v sérii 4:3. Ještě tvrdší boje se „sešívanými“ proběhly o dva roky později, kdy o postupujícím rozhodovaly až samostatné nájezdy po sedmém zápase. Znojemskou branku tehdy hájil mladičký brankář Tomáš Duba.

Téměř podobné drama se odehrálo v play off ročníku 2001/2002, kdy Orli vedli nad Zlínem již 3:1 na zápasy, přesto se rozhodovalo až v prodloužení sedmého duelu. Postupovou branku vstřelil v první minutě prodloužení po Jakešově fatální chybě Balaštík. Dvakrát se Orli potkali ve vyřazovacích bojích s Pardubicemi. Pokaždé ale odcházeli poraženi, ne však s ostudou. Vždy byli svému slavnějšímu a bohatšímu klubu důstojným soupeřem a nedarovali mu nic zadarmo. Naopak předvedli, jací jsou bojovníci. Vloni Pardubice poměrně snadno vedly na zápasy již 3:0, ale znojemští hokejisté celou sérii zdramatizovali vyrovnáním na 3:3. Sedmé utkání ovšem nezvládli, a tak se nekonala senzace, že by jako první mužstvo v historii otočili z nepříznivého stavu 0:3 na 4:3.

⇒ Bronzové medaile byly pro Orly největším úspěchem

Než mohlo ale dojít k bojům s Moellerem, museli se Orli poprat s novinkou loňské sezóny, předkolem play off. Ještě před posledním kolem ale figurovali na nepostupovém jedenáctém místě a čekal je zápas s Karlovými Vary. Ten k překvapení odborníků a nadšení fanoušků zvládli a na poslední chvíli se do předkola na úkor Vítkovic prodrali. Tam deklasovali favorizované Kladno 3:0.

V letošní sezóně čeká na Znojmo podobný úděl. Opět předkolo, tentokrát s Třincem, který si dokonce Orly do série přál, protože si prý na ně věří. Usuzují tak asi pod dojmem výhry v posledním zápase základní části, na který přijeli právě do Třince s šestnácti hráči, zdecimovaní až neuvěřitelnou marodkou. Můžeme se nechat překvapit, jakou taktiku naordinují trenéři pro úvodní zápasy ve Slezsku, nebo jaký trumf ještě mají v rukávu.

Přehled PLAY OFF ORLŮ

ročník	       pořadí  kolo     soupeř           výsledek

1999/00		  9.	---	-----
2000/01		  2.	ČF	Slavia          3:4
2001/02		  7.	ČF	Zlín            3:4
2002/03		  8.	ČF	Pardubice       2:4
2003/04		  4.	ČF	Slavia          3:4
2004/05		 11.	---	-----
2005/06		  5.	ČF	Vítkovice       4:2
			SF	Sparta          1:4
2006/07		  9.	PK	Kladno          3:0
			ČF	Pardubice       3:4
2007/08		 10.	PK	Třinec          ???