Orli berou vedení opatrně

Aktuální zprávy
PÁ 6. 10. 2006
Z n o j m o - Neporazitelnost na domácím ledě drží Orly na výsluní. Je to výsledkem souznění mnoha faktorů. Gólové zápisy si rozdělují pravidelně všechny tři pětky, daří se úspěšně bránit oslabení, v přesilovkách padají branky a hlavně vzadu vše jistí spolehlivý Trvaj. Trenér <b>Miloslav Hořava</b> ale euforii kolem svých svěřenců příliš nevítá. Spíš z ní má obavy, protože jeho tým na gloriolu hvězd není zvyklý. „Na můj vkus jsme teď v médiích až moc. Myslím, že nám to trochu škodí. Mančafty jako Sparta a Slavie jsou na to zvyklí, my ne,“ říká opatrně.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Znojmo má velmi dobrou bilanci v oslabení, ale i dvojnásobné přesile se dokáže většinou ubránit. Hořava ale úspěšnost v této herní situaci příliš neřeší: „Bránění dvojnásobných přesilovek je často otázkou štěstí. Nikdy nevíte, kam se kdy puk odrazí a co z toho vznikne.“ Dobře si pamatuje na doby, kdy byli Orli v přesilovkách i oslabení provázeni pískotem publika. Teď je tomu jinak. Stále ale diváky chválí za jejich podporu a věří, že do ochozů budou chodit v hojném počtu. „Je dobře, když diváci na takový zápas přijdou. Mančaft to potřebuje a hrozně by nám to pomohlo, kdyby naše výsledky lidi strhly. Fakt by to klukům hodně pomohlo,“ upřímně dodává Hořava.

Lichotivé postavení v tabulce sice s povděkem kvituje Jiří Dopita, ale jedním dechem dodává: „Liga je natolik vyrovnaná, že stačí dva zápasy prohrát a můžeme být někde uprostřed. První čtvrtku zavíráme doma s Varama a uvidíme, jestli se nám ji podaří ukončit na prvním místě. Ale to vůbec není důležité. Žádnou vědu z toho neděláme.“

Mančaft šlape a Dopita jednoduše nachází důvody: „Každý máme nějakou úlohu. Nehraje to jeden hráč, hrajeme to všichni a navíc je tady bojovný duch. Hrajeme jednoduše a zatím nám to vychází. Opíráme se hlavně o vynikajícího gólmana, který nás drží od začátku sezóny.“ Jak si váží spolehlivosti Jiřího Trvaje, vystihuje hned v další větě: „Myslím si, že Jirka ví, že jsme si vědomi toho, že on nás tady drží nad vodou. A že je pro nás nejdůležitější článek.“ Je to i jednoznačně vidět ve statistice obdržených branek.

Jiří Trvaj poprvé v sezóně vychytal nulu. Je v současné době nejúspěšnějším brankářem extraligy. Jak je mu vlastní, nebere to až tak vážně: „Vyhráli jsme 4:0, a to je nejdůležitější. A ta nula, to už je jen třešnička na dortu.“ Klasicky odpověděl i na dotaz, kdy mu nejvíce v zápase zatrnulo: „Nemám na trnutí čas. Vlastně teď jsem si vzpomněl. Ve druhé třetině mi puk vypadl z lapačky a skákal v brankovišti. Někdo ho tam dojížděl, ale byl to opravdu hodně skákavý puk, a to je těžké trefit.“ Aby nebylo jeho legráckám konec, dodal: „Nejhůř mi bylo na začátku zápasu za stavu 0:0.“