Orli se touží dostat opět na výsluní, zdolají Lublaň?

ČT 22. 11. 2012
<em>Znojmo</em> - EBEL se přehoupla do druhé poloviny a Orli během posledních nepříznivých zápasů klesli na sedmé místo ve velmi vyrovnané ligové tabulce. Nyní si brousí drápy na tým z Lublaně, na jehož úkor si chtějí zlepšit bilanci a znovu najet na vítěznou vlnu. Lublaň naproti tomu začíná nabírat na obrátkách a sbírat cenné body. Který z týmů bude úspěšnější tentokrát? Naváže Znojmo na smůlu, která ho provázela loni, nebo si s Lublaní tentokrát poradí? Přijďte vytvořit bouřlivou atmosféru, zápas začíná v 19:15 hodin!

Představení soupeře

Slovinský tým HDD Telemach Olimpija Ljubljana nezačal sezónu zrovna ideálně. Ze začátku letošního ročníku zvítězil pouze v jednom zápase a pak celé září čekal, až se na něj štěstí konečně znovu usměje. A ono se usmálo. Poslední den devátého měsíce hráči odcestovali na led nováčka z Innsbruku a smůlu odehnali sedmi góly v soupeřově síti. To však nezachránilo finského kouče Mälkkiäho, jenž byl od týmu odvolán.

Od té doby se Lublani se střídavými úspěchy celkem daří. Nachází se sice ve spodní části ligové tabulky, na devátém místě, ale na Orly (sedmé místo) ztrácí pouhých pět bodů, protože střed je opravdu vyrovnaný.

I v posledních třech zápasech si svěřenci trenéra Bojana Zajce nevedli vůbec špatně. Během pěti dnů si připsali hned pět bodů. 16. listopadu si na domácí půdě poradili s Villachem (3:2), o dva dny později hostili Černá křídla z Lince, na které nestačili až při samostatných nájezdech (2:3 po sn.) a v posledním kole se naopak Lublaň představila na ledě Villachu, kde zvítězila 3:2.

foto
⇒  Brock McBride vede nejproduktivnější ligový útok

V tabulkách EBEL, kde můžeme sledovat hráčské statistiky, se to hokejisty Lublaně jen hemží. O třetí místo v bodování ligy se s jednatřiceti body dělí posila Slovinců z NHL, útočník Detroitu Jan Muršak (SLO), ten se během sedmnácti utkání do brány trefil desetkrát a jednadvacetkrát gólu předcházela jeho přihrávka, a Brock McBride (CAN). Kanadský útočník se pyšní devíti góly a dvaadvaceti asistencemi. Oba zmiňovaní muži rovněž figurují na prvních příčkách mezi nejlepšími nahrávači EBEL a i v tabulce +/- hodnocení. Pozor si Orli budou muset dávat také na Chrise D´Alvise (CAN), který je se třinácti vstřelenými góly pátým nejúspěšnějším kanonýrem ligy. Jasnou brankářskou jedničkou je s 91% úspěšností zákroků Jerry Kuhn (USA).

Znojmo se s Lublaní v současné sezóně potkalo již dvakrát. Hned ve čtvrtém kole odcestovalo na Slovinsko, kde bravurně zvládlo prostřední dvacetiminutovku, v níž domácí gólman čtyřikrát kapituloval, a odvezlo si vítězství (5:1). V utkání se dobře prezentoval Richard Jarůšek, jenž si připsal tři body za gól a asistenci.

Druhé utkání už pro Orly tak šťastné nebylo, mělo sice podobný průběh, ale s opačným výsledkem. Ve druhé třetině slovinský celek nasázel domácím také po čtyřech brankách a nakonec se radoval z vítězství on (5:3). Tentokrát zaznamenal dvě asistence a branku slovinský Chris D´Alvise. Alespoň na tyto statistiky jsou oba týmy vyrovnané, oproti loňskému roku můžeme tedy sledovat značné zlepšení, tehdy Znojmo s tímto protivníkem neodcházelo jako vítěz ani jedenkrát.

„Už když jsem hrál proti Znojmu poprvé, byl to velmi silný tým a pravděpodobně se neustále zlepšuje. Jsou to výborní bruslaři, ale my jsme využili každé gólové šance a díky tomu vyhráli,“ ví posila Slovinců z NHL Muršak.

Z kabiny Orlů

foto
⇒ Filip Landsman vystřídal Kacetla v úterním zápase s Grazem, bude hájit branku i tentokrát?

Znojemští hokejisté mají za sebou dva nepřívětivé zápasy. V obou případech se postavili proti Grazu a v obou případech prohráli. V neděli odcestovali do Rakouska, kde nedokázali výborně chytajícího Cloutiera překonat vůbec, a ukončili tak svoji mini sérii čtyř vítězných utkání v řadě (0:3). V úterý se naopak přijeli hráči Grazu podívat na Moravu a i tentokrát byli úspěšní. Po pětadvaceti minutách hry vyhnali z brány Kacetla, ten kapituloval čtyřikrát a musel ho vystřídat Landsman. Přestože na pardubického rodáka již soupeř recept nenašel, Orlům se srovnat nepodařilo a znovu potvrdili, že na Graz prostě neumí (2:4).

„Graz je těžký soupeř, ale myslím si, že my jsme lepší bruslaři, přesto je vždycky něco špatně, uděláme chyby a potom za ně platíme,“ dodává na adresu posledního soupeře nejproduktivnější znojemský hráč Richard Jarůšek. Proti Lublani tedy chtějí Orli znovu bodovat, trenér Martin Stloukal má k dispozici všechny své svěřence. Kdo se postaví do brány tentokrát, Stloukal neprozradil.

EBEL 2012/2013

4. kolo: Lublaň – Znojmo 1:5
10. kolo: Znojmo – Lublaň 3:5

EBEL 2011/2012

5. kolo: Lublaň – Znojmo 4:1
16. kolo: Znojmo - Lublaň 0:1
24. kolo: Lublaň – Znojmo 5:2
39. kolo: Znojmo - Lublaň 2:3 sn

Rozhodčí zápasu

Hlavní: Ulrich Erd #12 , Ladislav Smetana #3
Čároví: Florian Hofer #66, Martin Smeibidlo #60

Sestavy z posledního utkání

Orli Znojmo: Kacetl (25. Landsman) - Wharton, Pláněk, Henry, Kulmala, Stehlík, Bořuta, Sova, Škadra - Jarůšek, Fiala, Strömberg - Bickell, Pucher, Havlík - Beroun, Šeda, Uram - Lattner, Bartoš, Rožník.

HDD Telemach Olimpija Ljubljana: Kuhn - Cvetek, Thomas, Groznik, Grahut, Ratchuk, Erman, Coulombe - Muršak, McBride, D´Alvise - Pance Ž., De Vergilio, Verlič - Pance E., Mušič, Ropret - Pesjak, Ankerst, Hočevar, Ograjenšek.

Další zápasy 24. kola

Dornbirner Eishockey Club - EC VSV
UPC Vienna Capitals - Moser Medical Graz99ers
EC Red Bull Salzburg - KHL Medvescak Zagreb