Orli stále bojují, musí porazit poslední Boleslav

SO 31. 1. 2009
<em>Znojmo</em> - Na ledě Karlových Varů podali znojemští hráči opět velmi dobrý výkon, který ovšem stejně jako ve Zlíně znamenal pouze jediný bod. Šest zápasů před koncem základní části schází Orlům na desátou Plzeň sedm bodů. Výhodou může být, že čtyři utkání sehrají na domácím ledě. Prvním soupeřem bude Mladá Boleslav, která je na poslední příčce a v závěrečných kolech hraje také o hodně, případná porážka by jí hodně zkomplikovala pozici před play out. Důležitý duel je na programu v neděli od 17:30 v Hostan aréně.

V 37. kole zahájila Boleslav výhrou 4:2 v Budějovicích spanilou jízdu, která jí pomohla k úniku z posledního místa. Nováček extraligy dokázal zvítězit v šesti zápasech v řadě a ukázal, že hodlá udělat vše pro to, aby se vyhnul účasti v baráži. Poslední čtyři utkání však nezvládl a podlehl 3:4 Kladnu, 2:5 Liberci, 3:4 v prodloužení Litvínovu a v posledním kole 3:5 Třinci.

Svůj klub držel dlouho nad vodou skvělými výkony Jan Chábera, ale po jeho odchodu nedokázali Boleslavští ještě ani jednou zvítězit. Získali sice dobrou náhradu v podobě Marka Schwarze, ovšem první tři zápasy, které prozatím odchytal, dostal vždy minimálně čtyři branky a zatím hledá optimální formu.

Kromě Schwarze přišel již dříve ze zámoří také Radim Vrbata, jenž stihl v jedenácti zápasech vstřelit pět gólů a na tři přihrát. Tento týden však připravil Bruslařský klub velkou výměnu a Vrbata zamířil do Liberce, který opačným směrem poslal trio hráčů. Kvůli odchodu Marka Posmyka a skončenému hostování Jiřího Hunkese vznikl Boleslavi problém s obránci, ovšem za Vrbatu získala beky Lukáše Zíba a Jiřího Moravce, navíc i šikovného útočníka Tomáše Klimentu.

Jasným lídrem kanadského bodování mužstva je bývalá dlouholetá opora Třince Richard Král, jenž letos vsítil jedenáct branek a přidal dvaadvacet asistencí. S desetibodovým odstupem zústávájí Jan Benda a Lukáš Handlovský, který je s třinácti zásahy nejlepším střelcem týmu. Produktivitě obránců vládne s šesti góly a deseti přihrávkami Václav Kočí.

⇒ Proti Mladé Boleslavi dokázal Jiří Dopita přihrát na čtyři branky a jednu sám vstřelit, ve čtvrtém vzájemném utkání je však jeho start nejistý.

Bilance vzájemných zápasů v letošním ročníku extraligy je příznivější pro Orly, kteří dvakrát zvítězili a jednou svému soupeři podlehli. Porážka přišla hned v prvním utkání v Boleslavi, kde se díky skvěle chytajícímu Cháberovi radovali z výhry 2:0 domácí. V Hostan aréně si po dvou brankách Mojžíše a jedné přesné trefě Dopity připsali tři body Znojemští. Další venkovní souboj zvládli znovu lépe Orli a zvítězili 4:2. Úspěšnými střelci byli Čachotský, Mojžíš a dvakrát letošní nejproduktivnější hráč mužstva Selingr.

Kromě zraněných Jiřího Berouna a Lubomíra Štacha visí otazník také nad startem Jiřího Dopity, jenž musel kvůli chřipce vynechat i utkání ve Varech. V kádru Mladé Boleslavi budou chybět Václav Drábek, Tomáš Brňák, Robert Schnabel a David Vrbata.

Sestavy z posledních utkání

HC ZNOJEMŠTÍ ORLI: Trvaj (1. a 2. nájezd Kameš) - Bičánek, Mrázek, Mojžíš, Rýgl, Tesařík, Švrček, Chvátal - Erat, Kucharczyk, Selingr, Haman, Růžička, Svoboda, Procházka, Čachotský, Meidl, Havlík, Plášek, Demel

BK MLADÁ BOLESLAV: Schwarz – Novák, Kočí, J. Moravec, Zíb, Jindra, Schnabel, Mocek, Bauer – Nouza, Král, Handlovský – Klimenta, Boháč, Důras – Kazionov, Sýkora, Benda – Gajovský, Rod, Pšurný

Ostatní zápasy 47. kola