Orlím zrakem: 12. kolo PCE - ZNO

SO 9. 10. 2004
Z n o j m o - Po páteční důležité výhře v derby nad týmem Dukly Jihlava mají Znojemští orli na programu sérii zápasů s kluby, které mají vysoké ambice a kádry nabité hvězdami. Prvním z nich bude v neděli mužstvo HC Moeller Pardubice, na jehož led Orli zajíždějí. Východočechům úvod sezóny nevyšel zrovna podle jejich představ, ale výměna trenéra znamenala probuzení. Po pěti prohrách a jedné remíze přišly čtyři výhry v řadě, které posunuly Pardubice z posledního místa na průběžně deváté před Znojmo, ale se shodným počtem 13 bodů.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024 Uplynulá sezóna byla pro Pardubické velmi rozporuplná. Základní částí propluli velice hladce, zato v play-off vyhořeli nečekaně hned v prvním kole proti Plzni, která se do vyřazovacích bojů prodrala až na poslední chvíli. Celkové páté místo tedy nebylo pro vedení příliš uspokojivé, a proto jsou letos na hráče i trenéry kladeny daleko vyšší nároky. To možná způsobilo počáteční krizi, kdy hokejisté netáhli za jeden provaz a trenér František Výborný, který po loňském neúspěchu nahradil Miloše Říhu, na svou funkci rezignoval. Nahradil ho bývalý reprezentační asistent Vladimír Martinec a od té doby se mužstvo zvedá.

Samotná letní příprava však vůbec nic nenaznačila. Z patnácti přátelských utkání jich Perníkáři vyhráli dvanáct a pouze třikrát prohráli, z toho jednou až v prodloužení. Zástupci klubu, který naposledy dosáhl titulu mistra republiky v roce 1989, věří, že se jim podaří navázat na loňské výsledky a probít se až na mety nejvyšší.

Pouze část kádru prošla změnami, základní kostra zůstala původní. Před sezónou odešel pouze brankář A. Svoboda a útočník Janecký ukončil ve 43 letech kariéru. Brankářský post výrazně posílil o slovenskou reprezentační jedničku Jána Lašáka a bývalého znojemského brankáře Jaroslava Kameše. Do obrany přišli rovněž dva hráči ze Znojma, David Havíř a Jan Snopek, vrátil se i Michael Vyhlídal, který měl zákaz startů v české extralize kvůli dopinku. Do předních řad se vrátili Lubomír Korhoň a Tomáš Rolínek. Ještě před začátkem extraligy však nečekaně ze sestavy vypadl Jaroslav Kudrna.

Největší posily však dodala opět NHL. Po dobu stávky si v Pardubicích dohodli angažmá předloňský nejlepší střelec zámořské soutěže Milan Hejduk z Colorada, dále Jan Bulis z Montrealu a Aleš Hemský z Edmontonu. Kvůli jejich přítomnosti však museli někteří hráči základního kádru odejít střídavé starty do sousedního prvoligového Hradce Králové.

Ve Znojmě je však situace podobná, několik hráčů rovněž vypomáhají v 1. lize. Nejvíce prostoru na ledě teď dostávají první dva útoky s dvojicemi Pucher – Uram a Eliáš – Havlát. Oživovat svou spolupráci z finské ligy už ale také začíná duo Kucharčík – Pardavý. Nová taktika, kdy Orli do začátku zápasu nastoupí pouze se třemi formacemi a čtvrtá se do hry dostane později, se trenérům proti Jihlavě vyplatila. Do své obvyklé formy už se také dostává brankář Vokoun.

Přehled vzájemných zápasů