Orlím zrakem Radek Haman vs. Tomáš Klimt

Zaostřeno na...
ČT 10. 2. 2011
<em>Znojmo</em> - Zkušenosti se cenní. Nejen v životě, ale třeba i právě ve sportu. Ač je hokej kolektivní hra, často v ní rozhodují souboje individualit. Zkušení borci motivují bažanty, chodí na oslabení i přesilovky, rozhodují zápasy, ale často odvádějí také černou práci. V play off jsou zkušenosti vyhledávány dvojnásob. V prvním zápase série mezi Orly a Benátkami jsme se podrobněji zaměřili na dva hokejové matadory Radka Hamana a Tomáše Klimta. Který z nich si v utkání vedl lépe?

Radek Haman

Žďár nad Sázavou, malebné město Českomoravské vrchoviny, vychovalo znojemský klenot. Právě tady udělal malý Radek své první hokejové krůčky. O pár let později se stal kmenovým hráčem Zetoru Brno, poté Komety Brno, se kterou nakoukl do extraligy, ale také spadl do první ligy. Do české nejvyšší soutěže se znovu vrátil v barvách Znojma, v nichž vytrval dodnes.

Radek Haman, letos ve Znojmě (8 + 10)

Ve středečním utkání předkola play off naskočil do znojemské sestavy po dlouhých třinácti kolech, což čítá prakticky všechny nadstavbové boje. Spolu s plzeňskými parťáky Karlem Pláškem a Tomášem Rachůnkem tvořili druhou formaci Znojma, která se zúčastňovala oslabení i přesilových her. V pozici centra chodil jednačtyřicetiletý Haman na všechna buly, jejichž úspěšnost se pohybovala mírně nad 50%, což je jistě hráčův podprůměr.

První třetina jakoby Hamanovi příliš nesedla. Byl u prvního inkasovaného gólu Znojma, při druhém, kterým šly Benátky do vedení, seděl na trestné lavici za hru vysokou holí. Ani v přesilovkách se jeho útočnému komandu příliš nevedlo. Haman sice neomylně zamířil na své oblíbené hokejové místo, tedy těsně před brankoviště, s cílem co nejvíce znepříjemňovat život gólmanovi, ale Vošvrda si výhled pohlídal a znojemskému kapitánovi se nedařilo ztečovat žádnou ze střel za záda benáteckého brankáře.

Přestože hrálo Znojmo na čtyři pětky, strávil Haman na ledě pořádnou dávku času. Sám hráč však po zápase nebyl svým výkonem příliš nadšen. Od nás dostává palec nahoru především za bojovnost před brankovištem a aktivní bilanci získaných puků.

Tomáš Klimt

Sedmatřicetiletý forvard, rodák z Plzně, naskočil do extraligy již jako osmnáctiletý mladík. Nejvyšší soutěž si zahrál taktéž v barvách Olomouce, Karlových Varů či naposledy brněnské Komety. Právě z jihomoravského týmu musel pro slabé výsledky Brna z úvodu sezóny odejít a zakotvil ve Vrchlabí, kde dohrál minulou sezónu. V létě přestoupil do Benátek nad Jizerou, kde je více než platným hráčem.

Tomáš Klimt nastoupil do zápasu jako člen zahajovací formace Benátek spolu s Krejčíkem a Pabiškou. Právě první pětka zařídila vyrovnávací gól hostů, v dalším průběhu už se ale Klimt nijak výrazněji neprosadil, přesto kus kvalitní právě odvedl. Stejně jako jeho protihráč Haman chodil na přesilové hry a svůj přehled uplatňoval i při hře v oslabení.

Nejvíce času strávil forvard s číslem „69“ na dresu ve třetí třetině. V posledních pěti minutách prakticky neodešel z ledu. Střely na bránu tohoto vysokého útočníka byly spíše sporadické a Kacetla ve znojemské bráně nemohly ohrozit. Nejlépe si Klimt vedl v měřené položce úspěšných přihrávek. Odváděl také velmi cennou defenzivní činnost, která byla celkovým rysem hry Benátek.

Haman vs. Klimt v číslech

Radek Haman Tomáš Klimt