Patrik Nechvátal: Bez blokování střel vyhrávat nemůžeme

SO 7. 1. 2017
Orli zakončili sérii tří domácích zápasů, během kterých dokázali vyhrát pouze jednou. Ve všech duelech stál v brankovišti Patrik Nechvátal, který se v rozhovoru rozpovídal o důvodech prohry i o novém trenérovi.

Vedli jste o dvě branky, nakonec nemáte ani bod. Co se stalo?
To, co se stává vždycky. Pokolikáté už se toto stalo? Počtvrté, popáté... To je úplně jedno, že vedeme. Pro nás je lepší, když budeme prohrávat a dotahovat. My když vedeme, tak nejsme schopni výsledek udržet. Každý tým nás třetí třetinu zatlačí, doráží v brankovišti, hrají si s námi.

V letošní sezóně se poměrně často stává, že nezvládáte závěry zápasů....
Budu se opakovat. Začne třetí třetina a už se to valí. Jedna akce, druhá akce, přečíslení tři na jednoho, dva na jednoho, nájezd. Vedeme o jeden gól a my nebráníme vůbec zodpovědně. Takhle se nedá vyhrát. Musíme bojovat a blokovat střely.

Jak moc je těžké pro gólmana držet tým, když jsou výsledky stále tak těsné?
Ve Znojmě musí gólman chytat na sto padesát procent, aby se vyhrálo. To stejné Marek Schwarz. Kdybyste viděli zápas v Salzburgu. Pokud by nechytil tolik šancí, utkání mohlo skončit vyšším rozdílem.

Orli mají ale hodně šancí a střel. Proč ty branky nedávají?
Vždyť ale to jsou střely, které gólman vidí. V pohodě je vyrazí a hráči puk zametou do rohu. Osahá si puk, za první třetinu šestnáct střel, dostane se do tempa. Potom zlikviduje jeden nájezd a brankář se cítí skvěle. Každý gólman potvrdí, že čím více střel na něj jde, tím si je jistější. Když máme čtyřicet střel, to je fantazie. Z toho ale má radost pouze gólman soupeře.

Dornbirn dnes dal hodně gólů z předbrankového prostoru...
Já nevím. My vedeme 3:2, soupeř vystřelí od modré a puk se odrazí do volného prostoru. Jsou tam dva hráči, projede jim to mezi nohama a najednou jsou dva protihráči volní a doráží do branky...

Co tedy bylo jinak v loňské sezóně?
Minulou sezónu jsme hlavně dávali góly. Potom si můžete dovolit udělat chybu.

Ve třetí třetině to vypadalo, že jste nedokázali ani udržet puk v útočném pásmu.
Stejně to bylo i včera. Vždyť Chiodo měl první střelu asi po dvanácti minutách hry ve třetině. Mně se těžko hledají slova, mluvím v emocích. Pořád si říkáme, že budeme makat a bojovat, ale když ty slova na ledě neproměníme v realitu, tak nemůžeme vyhrávat.

Změnil se trenér. Jaký vliv má na mužstvo?
Dodal nám nějaký impuls. Kouč hodně hecuje a povzbuzuje. Musíme přiznat, že to má těžké. My mu vůbec nepomáháme. Hned jeho první zápas, to si s námi Salzburg dělal, co chtěl. V Linzi nebylo po první třetině o co hrát. Tady může trénovat Scotty Bowman (nejúspěšnější kouč historie NHL, pozn. red.), ale pokud nebudeme plnit pokyny, nemůžeme brát body.