<i>Play-off 2001: Tato helma NENÍ zlatá!</i>

Dění v hokejovém světě
ST 3. 3. 2004
Probíhala třetí třetina sedmého, rozhodujícího zápasu čtvrtfinále 2001 mezi Znojmem a Slavií. Nejproduktivnější hráč Orlů Marek Uram stál už bez helmy na vlastní střídačce opřen o mantinel pod náhradním brankářem Kudrnou, na ledě se už několik minut neobjevoval, a sledoval své dvojče Petera Puchera, kterak zaváží puk do útočné třetiny. Tam puk převzal neúnavný Zbyněk Mařák, oklamal dva obránce a přesným pasem našel před brankou volného Petra Kaňkovského, který svým čtvrtým gólem v play-off snížil na 1:2 z pohledu domácích. Znojemský kotel explodoval. Do konce zbývalo 14 minut a naděje na zvrat stále žila...

Bubeníci z fanklubu rozjeli na své instrumenty pekelný koncert, ke kterému se přidalo všech šest tisíc páru rukou v hledišti. Stovky decibelů vhrnuly do žil domácích borců energetickou injekci a slávisté najednou neveděli kam dřív skočit. Na brankáře Málka letěla jedna střela za druhou, přetížená slávistická obrana několikrát po sobě zachraňovala zakázaným uvolněním. Vyrovnání viselo na vlásku, obrovské šance neproměnili především Karel Plášek a Peter Pucher. Ve třinácté minutě však kotel náhle ztichnul. Do té doby excelentní bek David Havíř rozehrál ve středním pásmu na hůl Viktora Ujčíka a ten uháněl na domácí branku. Na kruhu pro vhazování zavřel oči, napřáhl a vystřelil. Gól. Slávisté se radují, domácí stadion mlčí. Všichni tuší, že je konec. Několik minut, které chybí do konce zápasu, již nic neřeší. Zkušenější Slavie si výsledek už pohlídá, navíc se nechal na 4 minuty vyloučit Peter Pucher (za nebezpečnou hru vysokou holí).

Právě Peter Pucher měl být žolíkem Orlů v posledním, sedmém zápase. Kapitán Jiří Heš vymyslel záludnou taktiku. Na Pucherovu ZLATOU HELMU (znojemští fanoušci navrhli jeji přejmenovaní na ZLATOU HELMU Deli Pucher) nalepil několik pásků izolačky a popsal ji bojovými pokyny. Na čele měl Pucher komunistické heslo "Jedu doleva", na vrcholu se skvěl nápis "Bílá kostka" a po stranách bylo varování ministra zdravotnictví, že "Tato helma NENÍ zlatá". Taktika bohužel nevyšla. Ukázalo se totiž, že v celku Slavie umí číst jen čtyři hráči (včetně náhradního brankáře Blažka). A například takového Viktora Ujčíka nějaké klikiháky na helmě protivníka vůbec nevzrušovaly. Jak jinak si vysvětlit jeho šest branek a čtyři nahrávky v sedmi zápasech? Pucher patřil k nejlepším hráčům Znojma v celé sérii, ale neměl střelecké štěstí.

Orli na Slavii vlétli v prvních dvou zápasech opravdu jako dravci. Přehráli ji ve všech směrech (5:2 a 4:0) a pomalu už negovali velkohubá prohlášení trenéra Růžičky o párku a hořčici. Před domácími zápasy nasadila Slavie zastrašovací taktiku. V tisku se to jen hemžilo výroky typu "budeme hrát tvrdě do těla", "technické Znojmo je třeba přehrát silou" nebo "Urama s Pucherem máme přečtené". Na tuto zastrašovací taktiku Znojmo doplatilo, přemotivovaní Orli se nechtěli nechat zbít, a tak raději začali faulovat sami, čehož Slávisté dokonale využili a vítězstvím 6:0 přistřihli Orlům křídla. Druhý zápas v Edenu přinesl urputný boj, který rozhodla náhodná branka Čermáka. Znojmo hrálo vyrovnanou partii, ale Málek ukázal, že to s ním nebude jednoduché. Střelecká nemohoucnost Znojma se naplno projevila v pátém zápase, tentokrát na jihu Moravy. Domácí zazdili, co se dalo a rázem byla na koni Slavia. V tomto zápase trenér Pazourek poprvé rozdělil dvojici Pucher-Uram, ale k ničemu to nevedlo, Slavia zvítězila 3:0.

V šestém zápase měli Orli nůž na krku. Do Edenu jeli s tím, že zvítězit prostě musí, jinak pro ně končí sezona. Nervozita přešla na hole domácích, Znojmo prolomilo střeleckou smůlu - když jej podržela štěstěna a brankář Svoboda, odvezli si z Prahy výhru 3:2. Rozuzlení ve Znojmě potom představovalo esenci hokejové nádhery. Viktor Ujčík využil prvního zaváhání Svobody v sérii a poslal slávisty do vedení, které zvýšil ve druhé třetině obránce-útočník Klobouček. O zbytku zápasu už byla řeč...

Čtvrtfinálové zápasy absolvovali slávisté s odbarvenými hlavami, právě Jan Klobouček navíc obarvil i svou bradku (byla červená). Před semifinále se dá čekat opět nějaká obnova slávistického fetiše. Klobouček dokonce spekuloval o obarvení hlav do žluto-zelena. Na dotaz, zda nebude proti vsetínský kapitán Dopita, Klobouček odvětil: "Dopita? Ten závidí, protože sám si tam může maximálně neco vytetovat."