Přivedeme hráče, kteří jsou schopni dávat góly, přibližuje stavbu kádru Miroslav Fryčer

Rozhovory
ST 11. 4. 2018
Hlavní trenér Orlů Miroslav Fryčer v rozhovoru popisuje stavbu kádru pro novou sezónu, ale také vysvětluje, jakým způsobem funguje skauting hráčů.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Minulou sezónu byl tým hodně mladý. Plánujete přivést nějaké zkušené hráče?
Nějaké zkušené hráče přivedeme, ale budou mít okolo sedmadvaceti až třiceti let, tudíž spíše taková ta střední generace hokejistů. Tým nebude tak mladý, jako byl v loňské sezóně. Když nám vyjde ještě jeden hráč, kterého máme v hledáčku, tak jemu možná jako jedinému bude přes třicet let. Každopádně mužstvo samo o sobě bude o rok starší a zkušenější, než bylo v poslední sezóně.

Miroslav Fryčer nahradil Romana Šimíčka v průběhu loňské sezóny

Skončila vlastně první formace vedená Yellow Hornem a Plíhalem. Jak ji chcete nahradit?
Yellow Horna a Plíhala chceme nahradit kvalitnějšími akvizicemi, aby lajna dokázala hrát proti prvním formacím soupeřů, ve kterých jsou v každém týmu nejkvalitnější hráči, a aby dokázala tvrdit muziku. Přijde i nějaký hráč se zkušenostmi z EBEL.

Přijdou také nějaké zahraniční posily?
Budeme vycházet z toho, že v první útočné formaci bude jeden domácí a dva zahraniční hráči. Takovou máme představu. Je ale jasné, že záleží, jak to bude vypadat na ledě. Zatím máme takový plán. Celkem by zahraničních posil mělo být pět.

Jakým hokejem se chcete prezentovat?
Chceme hrát útočný hokej a především bruslivý hokej, který bude bavit diváky. Mám to takhle v krvi. Vždyť jsem taky ve své hráčské kariéře hrál útočníka, takže mne to vždycky táhlo dopředu.

Dá se vůbec v EBEL hrát jinak než útočně?
Samozřejmě, že musíte hrát ze zabezpečené obrany. Musíte vždycky kompaktně bránit, ale není to tak, že budete v pěti hráčích čekat na vlastní modré čáře, to je přitažené za vlasy. Svým způsobem jde z devadesáti procent o kanadskoamerickou soutěž a takovým způsobem se chceme prezentovat i my. Samozřejmě chceme do hry přinést takovou tu českou chytrost a utvořit mezi těmito prvky kombinaci. Každopádně chceme hrát ofenzivněji, a proto jsme se zaměřili na vytipování hráčů, kteří nám budou sedět do této taktiky a jsou schopni střílet góly.

Plánujete utvořit základ a postupně pak tým doplňovat v průběhu sezóny?
To teprve uvidíme v sezóně, jestli budeme nějak reagovat.

Jakým způsobem funguje výběr hráčů?
Musíme si otevřeně říct, že my nejsme finančně top klub jako Salzburg, který může nalákat jakéhokoliv hráče. Náš rozpočet se nemůže rovnat klubům z DELky a EBELky, které s námi o hráče soupeří. Zároveň jsme ale přesvědčeni, že i v nižších ligách po Evropě jsou často bohaté kluby, ve kterých hrají kvalitní hokejisté. A právě na ty se chceme zaměřit. My musíme vybírat opravdu opatrně a dívat se na charaktery hráčů, ale také na finance, které požadují. Většina lidí si myslí, že když hráče přeplatíte, tak máte dvojitou kvalitu. Podle mě je to tak, že když hráče dobře skautujete a vybíráte, tak pak je rozdíl mezi kluby naprosto minimální. Když hráč k nám nechce, tak jde za větší peníze jinam, ale rozdíl v kvalitě je třeba deset až dvacet procent. Snažíme se kvalitu nahradit jinak, než že bychom někoho přepláceli.