Proti Jesenici znovu o návrat na vítěznou vlnu

ČT 3. 11. 2011
<em>Znojmo</em> - Je tomu necelý měsíc, co Orli mířili do slovinské Jesenice po pěti porážkách v řadě a toužili urvat za každou cenu body. Tehdy uspěli a stejného výsledku budou chtít dosáhnout také nyní. V pátek od 19:15 se Znojmo postaví tabulkovému sousedovi, který má na kontě stejný počet bodů a po mizerném začátku soutěže se dere vzhůru.

Představení soupeře

HK Acroni Jesenice je v současné době nejúspěšnějším slovinským hokejovým klubem. Sportovně velmi úspěšné alpské městečko na severu země se může pyšnit více jak dvaceti mistrovskými tituly bývalé Jugoslávie a devíti vítězstvími ve slovinské lize, včetně čtyř posledních ročníků.

⇒  Jesenice se zvedá, bodovala na ledě Salzburgu i Lince

Finský trenér Heikki Mälkiä se po neshodách se zámořskými hráči v průběhu přípravy obrátil pro posily do Evropy a přivedl mimo jiné švédské trio Björk, Bergström, Olsson, či slovenského útočníka Lukáše Hvilu, s 10 brankami aktuálně nejlepšího střelce týmu. Nejproduktivnějším hráčem mužstva je americký forvard James Sixsmith (4 + 12), zadní řady táhne především slovinský reprezentant Klemen Pretnar (1 + 7).

Jesenice má v kádru hned dva české hráče, kromě obránce Martina Tůmy je to také brankář Michal Fikrt, oblíbenec fanoušků, který se ale letos o místo v brankovišti dělí s Gasparem Krošeljem. Slovinský gólman v posledních týdnech má formu a s úspěšností přes 93% pomáhá svému týmu k bodům. Slovinský výběr bodoval v každém z posledních šesti duelů, poslední tři ale v nastaveném čase či na nájezdy prohrál, naposledy 2:3 po samostatných nájezdech na ledě tabulkového lídra v Linci.

Oba celky se spolu dvakrát setkaly již v přípravě, ostrou premiéru v EBEL ale zažili až na počátku října. Orli přijeli do Jesenice s novým trenérem a novou brankářskou jedničkou. Filipu Landsmanovi vyšla premiéra výborně, nepustil za záda ani jednu střelu, a tak se trefa Adama Havlíka na konci druhé třetiny ukázala být rozhodující. Výhra 1:0 odrazila Znojmo k lepším výkonům a čtyřem vítězstvím za sebou.

Z Orlí kabiny

⇒  Ondřej Kacetl v úterý čelil útokům Salzburgu

V úterním kole na ledě Salzburgu se Orli představili v téměř kompletním složení, chyběl jen nemocný Martin Podešva a nově také David Bartoš. V brance znovu došlo ke změně, přednost tentokrát dostal Ondřej Kacetl, útočníkům Jesenice ale bude čelit Filip Landsman. „Po konzultaci s trenérem brankářů Jardou Kamešem máme stanovený plán tak, abychom měli oba gólmany připravené kdykoliv naskočit,“ vysvětlil trenér Martin Stloukal. Ten by měl mít k dispozici už i vyléčeného Podešvu.

Svou premiéru v dresu Znojma by si měl proti Jesenici odbýt Jan Hranáč, obránce se zkušenostmi z české, slovenské i ruské nejvyšší soutěže. Ten je ve Znojmě prozatím na zkoušku poté, co letošní sezónu zahájil v prvoligovém Mostě. "Několik dnů už s námi trénuje, přináší hodně zkušeností. Pokud vyřešíme administrativní záležitosti, měl by v pátek nastoupit," řekl Stloukal.

Rozhodčí zápasu

Hlavní: Roland Altersberger (AUT), Ales Fajdiga (SLO)
Čároví: Alexander Dreier (AUT), Matjaz Hribar (SLO)

Sestavy z posledního utkání

ORLI ZNOJMO: Kacetl - Stehlík, Škadra, Bořuta, Štach, Pláněk, Vosátko, Hájek - Lattner, Šeda, Kanko - Říha, Pucher, Havlík - Jarůšek, Trojan, Komínek - Beroun, Haman, Staněk.

HK Acroni Jesenice: Fikrt - Berlisk, Pretnar, Magovac, Tavzelj, Erman, Tůma, Tosic - Sixsmith, Hvila, Brus, Manfreda, Sodja, Ankerst, Pusa, Zidan, Bercic, Bergström, Hafner, Kuralt.

Další zápasy 19. kola

KHL Medveščak Zagreb - EC Red Bull Salzburg