Půjdou maďarští Ďáblové ke znojemskému ledu?

ČT 29. 9. 2011
<em>Znojmo</em> - Znojmo má za sebou náročný víkend na kluzištích zahraničních soupeřů a po čtrnácti nepříznivých dnech se vrací zpět na jihomoravský led. K pátečnímu měření sil Orli vyzvou tým z maďarského Fehérváru a doufají, že tentokráte se body na konto jen pohrnou. Přijďte společně se znojemskými hokejisty poslat ďábly k ledu. Souboj mezi desátým a sedmým týmem ligové tabulky začíná v 19:15 hodin.

Představení soupeře

Sapa Fehérvár AV 19 je maďarský hokejový tým, který se v mezinárodních vodách rakouské EBEL pohybuje od roku 2007. Klub za dobu svého působení nedosáhl dále než za brány čtvrtfinále. Atmosféru vyřazovacích bojů play-off, si hráči mohli užít pouze jedenkrát, a to v sezóně 2009/10, kdy si k nelibosti svých fanoušků nedokázali poradit s Viennou Capitals a prohráli 1:4 na zápasy. Ani v uplynulém ročníku se fehérvárským Ďáblům, jak jim přezdívají skalní příznivci, příliš nedařilo. Devětačtyřicet bodů zajistilo mančaftu bývalého kanadského reprezentanta Kevina Primeaua v tabulce pouze 9. místo, a tak byla jeho pouť opět skončena společně se základní částí.

Do stávající sezóny vstoupili Ďáblové směle, hned na úvod si poradili s Jesenicí, kterou před domácím publikem poslali do kabin s dvougólovým mankem. V posledních třech zápasech se maďarský celek utkal s ambiciózními rakouskými soupeři. Graz, nedělního soupeře Orlů, dokázal umlčet třemi trefami. Zato s Černými křídly z Lince si nedokázal poradit při trestných stříleních, a odnesl si tak pouze jednobodový příspěvek. Poslední bitvu svedla Sapa na horkém klagenfurtském ledě, když v poslední třetině neudržela těsný náskok a podlehla 1:2.

Tým plný maďarských reprezentantů byl pro účely EBEL doplněn zahraničními posilami, které měly zajistit postup do play-off. Mezi všemi těmito jmény vyčnívá zejména Švéd Eric Johansson, který se po svém příchodu zařadil mezi tahouny Ďáblů. K dalším oporám patří především mladičký krajánek Istvan Sofron a Krisztian Palkovics.

Novou tváří v brankovišti Maďarů je, hráč s kanadskou národností, Adam Mundro, jehož úspěšnost se pohybuje nad 90%. Záda mu kryje teprve jednadvacetiletý Bence Balizs, ten prozatím strávil mezi tyčemi cca osmdesát minut a rovněž se může pochlubit velkou úspěšností zákroků.

Z kabiny Orlů

Poslední dvě kola rakouské EBEL strávili znojemští hokejisté mimo stěny své mateřské haly, z dalekých cest ke svým soupeřům si však domů nepřivezli žádný bodový příspěvek. Jak v Lublani tak v Grazu dostali lekci z efektivity. „Statistiky před posledním zápasem v Grazu nevypadaly špatně. My jsme ale v Grazu nehráli dobře,“ ví nejdůležitější muž na znojemské střídačce Karel Soudek. Na ledě rakouského týmu Orli vyfasovali sedm branek, poté, co se v prostřední periodě strhla štýrská kanonáda. „Ve druhé dvacetiminutovce jsme dostali pět gólů a to se pak zápas neobrací lehce.“ Hattrickem se blýsknul kanadský útočník Olivier Latendresse, zatímco jedinou znojemskou branku vsítil Vladimír Říha.

Filip Landsman v Grazu poprvé okusil vody EBEL

Trenérské duo Soudek – Stloukal v půli zápasu přistoupilo k výměně brankářů. Místo Ondřeje Kacetla zaujal Filip Landsman, jenž v Grazu zažil smutnou premiéru na mezinárodní scéně, ani tento krok však ke zlepšení obranné činnosti příliš nepomohl. Soudek příčiny neúspěchu dlouho nehledal: „Všeobecně musím říct, že po tolika brankách musí celý tým dobře pracovat dozadu,“ uvedl. „Uvidíme, jak nám tohle proti Fehérváru půjde. Jejich tým hrál v KAC velice dobře a obrana byla téměř bezchybná. Klagenfurt s tím měl velké potíže, a stejné to bude samozřejmě i pro nás. Budeme se ale snažit vytvořit co nejvíce brankových příležitostí a samozřejmě jich využít,“ slibuje Soudek před pátečním duelem.

Orli měli tu čest se s Fehérvárem utkat již v průběhu přípravných utkání. Tenkrát hrála štěstěna do karet právě Jihomoravanům. Dvě minuty před koncem nastaveného času překonal maďarského gólmana Petr Kanko, díky němuž si Znojmo připsalo na konto další výhru. Zda se Orli budou radovat z vítězství i při dalším střetu, uvidíme už v pátek.

Rozhodčí zápasu

Hlavní: Ladislav Smetana, Christian Jelinek
Čároví: Stefan Siegel, Andreas Siegl (všichni AUT)

Sestavy z posledního utkání

ORLI ZNOJMO: Kacetl (32. Landsman) - Štach, Hájek, Bořuta, Pláněk, Platil, Vosátko, Škadra, Stehlík - Trojan, Pucher, Haman - Lattner, Kanko, Podešva - Havlík, Říha, Šeda - Komínek, Jarůšek, Bartoš.

SAPA Fehervar AV19: Balizs – Horvath, Tokaji, Pratt, Borgatello, Durco, Sille, Orban – Sofron, Vas, Kovacs – Palkovics, Johansson, Ryan – Benk, Sikorcin, Nagy – Magosi, Toth.

Další zápasy 7. kola

KHL Medvescak Zagreb - HDD TILIA Olimpija Ljubljana