Radim Rulík bude na Znojmo vzpomínat jen v nejlepším

Rozhovory
ST 25. 3. 2009
<em>Znojmo</em> - Když přijel do Znojma na sklonku sezony 2007/08, stál jako asistent bývalého znojemského kouče Miloslava Hořavy na lavičce Plzně. Tehdy ještě netušil, že o pár měsíců později zakotví na jihu Moravy znovu, tentokrát jako nástupce Václava Sýkory na postu hlavního trenéra Orlů. Radim Rulík se svým mužstvem neprožil nejpovedenější sezónu, přesto si z uplynulého roku odnese spoustu cenných zážitků a zkušeností. „Znojmo ve mně zanechalo obrovský dojem," prohlásil.

Pane Rulíku, jak byste zhodnotil poslední domácí utkání s Českými Budějovicemi?
Opravdu mě mrzí, že jsme poslední domácí zápas nevyhráli, protože s fanoušky jsme se chtěli rozloučit vítězstvím. Nakonec to byla remíza po základní hrací době, v prodloužení jsme pak v prvním střídání udělali chybu, kterou soupeř potrestal. Podstatné ale bylo, že kulisa a atmosféra byla nádherná. Chtěl bych poděkovat divákům za to, jak se s mužstvem rozloučili.

foto
⇒  Radim Rulík, v pozadí za ním asistent Václav Baďouček a kustod Znojma i české reprezentace do 20 let Petr Ondráček

Jak říkáte, bylo to loučení. Jaké pocity ve Vás při něm převládají?
Tak pro mě je to samozřejmě jiné, než pro lidi, kteří tady deset let chodí na extraligu, ti to prožívají daleko silněji. Já to viděl z pohledu téhle sezóny, která byla opravdu nesmírně těžká. Měli jsme obrovskou podporu od vedení klubu ve všech směrech, skvělé podmínky, nemohli jsme si na nic stěžovat a mě mrzí, že se nám nepodařil lepší výsledek, protože hokej se hraje na výsledky, a ty jsme bohužel neměli dobré. Cením si ale toho, že i v takové situaci jsme dokázali udržet extraligu. Vím, že se to může poslouchat zvláštně, protože v posledních letech tady vždycky bylo play off, ale ne každá sezóna se povede. Když se pak spadne do play out, tak i zkušení hráči najednou začnou hrát křečovitě a není to vůbec jednoduché, protože každá chyba může znamenat strašně moc. Z toho důvodu si cením, že jsme to zvládli. Byl jsem tady maximálně spokojený a jak už jsem říkal, mrzí mě jen, že se nám nepodařilo udělat lepší výsledek.

Jaké bylo z vašeho pohledu play out?
V prvních třech zápasech Boleslav uspěla s Budějovicemi. Tím se to pro nás strašně zkomplikovalo a záleželo na každém zápase. Tabulka se začala srovnávat a my pak navíc prohráli druhý domácí zápas s Mladou Boleslaví, kdy v případě vítězství bychom už v podstatě rozhodli. Podobné to bylo před naším prvním zápasem v Boleslavi. To, co jsme si naplánovali a čeho jsme chtěli dosáhnout, abychom měli určitou jistotu, se nám nepodařilo, a z toho důvodu to bylo těžké.

Máte už jasno o Vašem působení příští rok, řešil jste to nějak?
Nemám jasno a nebudu to řešit. Nevím, jak bych to měl řešit.

foto
⇒ Poslední utkání na domácím ledě koučoval Radim Rulík po prohrané sázce s redaktorem České televize netradičně ve smokingu

Takže čekáte na nějakou nabídku, nebo se třeba sám zkoušíte nabízet?
Sám se určitě nenabízím, nejsem ten typ trenéra.

Stín konce extraligy určitě na mužstvo během sezóny trochu dolehl, nezalitoval jste někdy tohoto angažmá?
Nezalitoval. Ani na chvilku. Myslím si, že pro mě to byla obrovská zkušenost a jsem za ni rád. Nebylo špatné si tím projít.

Jaká byla spolupráce s panem Baďoučkem?
Vynikající. Vencovi končila smlouva v Karlových Varech a znali jsme se z dřívějška, takže jsem byl rád, že to takhle vyšlo a dopadlo. Chtěl bych vyzdvihnout jeho práci a poděkovat mu, protože oba jsme tady byli bez rodin, takže jsme většinu času trávili spolu a ani jednou během sezóny nás nepotkala nějaká situace, kdy bychom si nějak šli na nervy nebo to nefungovalo. Byl jsem spokojen.

V průběhu sezóny jste říkal, že se vám tady ve Znojmě líbí, jak se na to díváte teď?
Znojmo ve mně zanechalo obrovský dojem. Nejen jako město, ale i fanoušci a vůbec moravská mentalita, protože se nám nedařilo a nehráli jsme tak, jak byli ve Znojmě třeba zvyklí z dřívějška, ale od lidí jsem cítil jen podporu. To se jen tak nevidí a chtěl bych jim za to poděkovat, protože nás nikdo do očí nekritizoval a když jsem se potkal s lidmi, spíš se soucitně vyjadřovali, že v takové situaci není jednoduché pracovat. Já jsem se na to nevymlouval, ale ta mentalita ve mně zanechala velký dojem a budu na Znojmo vždycky vzpomínat v tom nejlepším, pokud tady nebudu ještě někdy trénovat (úsměv). Já samozřejmě nevím, co bude příští rok, stát se může cokoliv a informace nemám, takže říkat, že tady příští rok nebudu, je pravděpodobné, ale nemůžu to říct se stoprocentní jistotou, protože ještě není rozhodnuté, co bude dál.