Semkli jsme se, tvrdí Roman Erat

Aktuální zprávy
PO 4. 2. 2008
<em>Znojmo</em> - Infarktovým zápasem by se bez nadsázky dal nazvat nedělní duel Znojma s Kladnem. Parádní a rychlý hokej měl náboj až do poslední vteřiny. Přestože Orli v jedenapadesáté minutě vedli o dva góly, soupeř hned v zápětí snížil na nejmenší možný rozdíl. Do konce zbývalo více než dlouhých sedm minut a Kladno stále stupňovalo tlak. Jen s nejvyšší bojovností a nasazením se podařilo Orlům udržet všechny body ve svém hnízdě. Útočník <b>Roman Erat</b>, který zastoupil v centru první lajny Jiřího Dopitu, to zhodnotil výstižně: „Každý zápas je teď pro nás jako play off. Chceme se tam dostat za každou cenu. Jsou to pro nás strašně důležité body, kterými jsme se dotáhli na Kladno. Byl to boj.“

Orli vstoupili do zápasu trochu zakřiknutě a pustili „okenáře“ do několika slibných šancí. Jiří Trvaj však nepřipustil, aby jeho tým prohrával. Znojemští postupně nabírali na obrátkách, přidali na důrazu a výsledkem byl rychlý a kombinační hokej. „Dvě třetiny jsme hráli dobře, s klukama jsme si to dávali,“ pochvaloval si Erat. Zcela odlišná byla většina závěrečné části. Hokejová krása se pomalu vytrácela a přibývalo dřiny a osobních soubojů. Tuto taktiku naordinovala vidina zisku bodů na obou stranách. „V poslední třetině jsme si to vybojovali,“ přiznává Erat. Na dotaz, zda sledují výsledky ostatních týmů, odpověděl rozhodně: „Díváme se hlavně na sebe, abychom udělali body my. Nedíváme se na to, kolik bodů získaly mančafty kolem nás. Budeme se snažit pro postup do play off udělat maximum.“

Mnoho lidí, kteří se kolem hokeje motají, již Znojmo odepisovali, když se musel Dopita podrobit operaci a chybí týmu v rozhodujících momentech základní části. Zatím je to ale jinak. Oba duely bez svého lídra Orli vyhráli. Trenér Václav Sýkora to vysvětlil: „Mluvili jsme s mužstvem, všichni si to uvědomují, že ztráta Jirky Dopity je pro nás významná. Samozřejmě musíme jít ale dál a mužstvo se k tomu postavilo správným způsobem. Hráči předvádějí to, co jsme čekali. Stmelili se a hrají víc týmovým způsobem. Řekli jsme jim, že je jedno, kdo bude rozhodovat zápasy, kdo bude střílet góly, že to může pokaždé může padnout na jinou pětku. V posledních dvou zápasech to předvedli podle našich představ.“

Jeho slova bez zaváhání potvrdil i Dopitův „nástupce“ Erat: „Teď jsme se o to víc semkli a chceme to dokázat bez Dopiho. Jirka určitě chybí jako osobnost v kabině i na ledě, ale my se na to nemůžeme dívat. Hrajeme o play off a musíme to dodělat i bez Jirky Dopity.“

Proč padla volba právě na Romana Erata, vysvětlil trenér Sýkora prostě: „Roman už na tom postu v letošní sezóně hrál, když Dopita chyběl na podzim. Roman se v obou zápasech osvědčil velmi dobře. Je to technický, šikovný hráč na puku a je schopen tvořit hru, takže volby celkem logicky padla na něj.“ K tomu se šibalským úsměvem Erat dodal: „Je mi docela jedno, kde hraju, ale takhle mi to vyhovuje.“

Extraliga má nyní devítidenní pauzu, ve které se bude hrát další díl Euro hockey tour. Většina trenérů přestávku před rozhodujícími boji o play off uvítala. Nejinak tomu je i ve znojemské kabině. „Jsme rádi, že bude reprezentační přestávka, i když se nám v posledních zápasech dařilo. Je potřeba trochu oddechnout a nabrat další síly do závěru,“ přiznává Václav Sýkora.