Sezóna pohledem čísel: produktivitu opět ovládl Yellow Horn, nejlepším střelcem Němec

Statistická smršť
SO 31. 3. 2018
Orli poprvé za dobu působení v Erste Bank Eishockey lize skončili před branami play-off. Kdo ale ovládl týmové statistiky základní části, a kdo se stal nejlepším střelcem či nahrávačem? Přečtěte si článek.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Orli se v letošní sezóně spoléhali především na dravé mládí a kostru týmu tvořilo hned třináct hokejistů pod pětadvacet let, tedy více než padesát procent hráčů zapsaných na soupisce. Pouze tři pak překročili věkovou hranici třiceti let - Jiří Beroun, Marek Schwarz a André Lakos.

Nejproduktivnějším hráčem sezóny se potřetí v řadě stal Colton Yellow Horn, jenž vévodil s třiceti devíti body. Zároveň se osvědčil jako tvůrce hry a připsal si nejvíce asistencí z kádru Orlů. Roli zakončovatele převzal o šest let mladší Erik Němec, který se trefil šestnáctkrát. Alespoň patnáct branek si pak připsal už jen zmiňovaný Yellow Horn. Minimálně pět zásahů do sítě soupeře si připsalo celkem dvanáct jmen.

Mezi mladými talenty vynikl především útočník Petr Mrázek, jenž se k týmu připojil až v průběhu září a stabilně se usadil po boku druhé formace s Erikem Němcem na křídle a Radimem Matušem na pozici centra. Během čtyřiceti devíti zápasů získal devatenáct bodů, přičemž s jedenácti góly se stal třetím nejlepším střelcem.

Z pohledu střelecké úspěšnosti jsou na tom nejlépe dva znojemští odchovanci Marek Špaček a Jan Lattner. První jmenovaný potřeboval na úspěšný zásah přibližně šest střel, statistika druhého Bartoše se pak pohybovala o dvě procenta níže. Nejvíce střel na branku vyprodukoval Erik Němec (160), z obránců se pokoušel nejaktivněji ohrozit branku soupeře Jan Lattner se 117 ranami.

Nejlepším zahraničním hráčem v kádru Znojma se stal Colton Yellow Horn (úspěšnost 11,1 %). V porovnání s jinými ligovými kanonýry je ale procentuální úspěšnost znojemských hráčů nízká. Například Mario Lamoureux Grazu se prosadil z každé třetí střely, úspěšnost vídeňského Rafaela Rottera pak činí pětadvacet procent.

Z pohledu trestů skončili Orli jako tým na devátém místě tabulky. Více menších trestů nasbírali už jen hráči Vídně, Linze a Innsbrucku. Nejvíce dvouminutových vyloučení z kádru Orlů zaznamenali Marek Biro a Jakub Stehlík (oba 22). Z hlediska trestných minut ale vévodí Jan Lattner, jenž si kromě čtrnácti menších trestů připsal i jeden větší trest a jeden trest do konce utkání, za nějž následně obdržel i disciplinární stopku.

Disciplinovanost přitom byla důležitým aspektem, jelikož se Orlům v letošní sezóně nedařila hra v oslabení. V ní patřili k nejhorším týmům v lize. Jen Graz a Villach skončili hůře.

Do zápasů Znojma v letošní sezóně zasáhli celkem tři gólmani. Tomáš Pechek odchytal ze všech nejméně - pouze dvacet sedm minut v duelu proti Linzi. Naopak jasnou jedničkou byl Marek Schwarz, jenž zasáhl přesně do sedmačtyřiceti zápasů, přičemž průměrně inkasoval tři branky na zápas a jeho úspěšnost činila 89,3 %. Tomáš Halász pak měl ještě o tři procenta horší statistiku.