Tomáš Halász: Po nabídce Orlů jsem hned skočil. Na EBEL jsem natěšený

Rozhovory
PÁ 4. 8. 2017
Sedmadvacetiletý gólman Tomáš Halász má za sebou turbulentní roky. Během posledních tří sezón oblékal dresy hned osmi klubů napříč extraligou, WSM ligou i slovenskou nejvyšší soutěží. Nyní jej ale čeká další výzva, a to popasovat se s mezinárodní EBEL. "Jsem zvědavý na ligu i na týmy, které v ní hrají," říká v rozhovoru.

Proč jste si vybral právě Znojmo?
Vedení Orlů mě oslovilo ještě před koncem základní části minulé sezóny. Přišla velmi zajímavá nabídka a já jsem za ni velmi rád. Ihned jsem po ní skočil. Minulou sezónu jsem neměl nejlepší, takže doufám, že to ve Znojmě napravím.

Výstroj Tomáše Halásze

Působil jste napříč všemi soutěžemi v Česku i na Slovensku, nyní ale přichází úplně jiná liga s jiným herním stylem. Co od sezóny očekáváte?
Musím se přiznat, že jsem příliš zápasů EBEL v televizi neviděl, ale informoval jsem se a slyšel jsem, že jde o velmi atraktivní soutěž. Nejsem ten typ, co si řekne, že jde jen o nějakou rakouskou ligu. Když se podívám na další různé aspekty a na soupisky týmů, myslím si, že má liga velkou kvalitu. Jsem zvědavý na ligu i na týmy, které v ní hrají.

V EBEL se hraje hodně ofenzivně. Jste jako gólman připravený, že na vás při zápasech půjde hodně střel?
Osobně si myslím, že má každý gólman rád, když na něj jde co nejvíce střel. Je lepší mít v zápase třicet pět až čtyřicet střel, než dvacet. Jsem potom stále v zápřahu, což mi vyhovuje.

V minulosti se hojně spekulovalo o vstupu některých slovenských klubů do této mezinárodní soutěže. Myslíte si, že by to slovenskému hokeji prospělo?
Vím, že několik let zpátky se o to velmi snažily Piešťany, ale nevím, na čem ztroskotaly. V roce 2015 se zase ve slovenských médiích hodně skloňoval Slovan Bratislava. Netuším, jestli by to pomohlo. My máme v domácí soutěži hodně problémů a je otázka, jestli by jí prospěl odchod dalších většího klubu mimo extraligu. Ona je to těžká otázka, ale pokud má mít naše domácí soutěž nějakou prestiž, pak je odpověď jasná.

Měl jste jako gólman nějakou speciální letní přípravu?
My jsme dělali všechno stejně jako hráči v poli. Neměli jsme žádné úlevy. Jenom jsem zvedal trošku nižší váhy, protože nemám tolik silný vršek těla (úsměv). Celou přípravu jsme odmakali s mužstvem, pouze poslední dva týdny jsme byli my gólmani párkrát zvlášť na ledě.

Nechal jste si vyrobit výstroj s potiskem orla. Jak tento nápad vznikl?
Viděl jsem to u více gólmanů. Nechal jsem si výstroj dělat od jedné firmy, od které přišla nabídka. Podobně to měl například Jaroslav Halák na Světovém poháru v Torontu. Myslím si, že se výstroj podařila.