V cestě k poháru stojí brněnská Kometa

PO 1. 9. 2008
<i>Znojmo</i> - Nečekané a překvapivé je složení finálové dvojice Tipsport Hockey Cupu. Znojemští orli prošli turnajem bez sebemenšího zaváhání a ve finále vyzvou na domácím ledě tým HC Kometa Group. I když je úterní zápas pro oba týmy teoreticky stále jen součástí přípravy, slibuje divákům atraktivní podívanou na hřišti i v hledišti, v níž půjde kromě prestiže také o půlmilionovou odměnu pro vítěze. Duel dvou nejlepších celků jižní Moravy začíná v Hostan aréně v 17.00 a přímým přenosem jej vysílá program ČT2.

Když se v 1. hokejové lize utkávali znojemští hokejisté s Kometou Brno, následovaly je do Brna tisíce fanoušků, kteří vytvořili svému týmu domácí atmosféru a často byli svědky dvouciferného vítězství. Ty časy už jsou ale pryč, slavný brněnský klub se nyní po letech strádání opět dostává nahoru a jihomoravská metropole zažívá hokejovou euforii podobnou té, která panovala před deseti roky ve Znojmě. I přes nemalé problémy posledních dní spojených s pronájmem haly Rondo je cíl Komety pro nadcházející sezonu jasný – postup do extraligy.

V kádru finálového soupeře Orlů došlo během léta k malému zemětřesení, na přestup či hostování odešlo celkem 14 hráčů včetně nejzvučnějších posil minulého léta, Pavla Vostřáka a Radka Dlouhého, kteří oba zamířili do Neuchatelu hrajícího druhou nejvyšší soutěž ve Švýcarsku. Vedení Komety se naopak podařilo pod Špilberk přilákat hned několik zvučných posil, nejproduktivnějšího hráče posledního ročníku první ligy Milana Kostourka z Chomutova nebo brněnské rodáky s reprezentačními zkušenostmi, útočníka Kamila Brabence a obránce Roberta Kántora. Velká konkurence panuje na postu brankáře, Alexandru Hylákovi kryjí záda další dva gólmani s několika desítkami extraligových startů, Martin Štefl a Lukáš Hronek. Velkým oblíbencem brněnských fanoušků je pak Miroslav Barus, který v nedávné minulosti strávil čtyři sezony v dresu Orlů.

foto
⇒ Jiří Dopita, se čtyřmi brankami nejproduktivnější hráč Orlů v pohárových zápasech

V základní skupině Tipsport Cupu si svěřenci Vladimíra Kýhose a Viktora Lukeše poradili se Zlínem, Třincem a Olomoucí a jedinou porážku utrpěli na ledě Vítkovic, kde prohráli vysoko 2:7. Semifinále na ledě Mladé Boleslavi ale brněnští hráči zvládli a po vítězství 2:0 postoupili do finále. Ještě úspěšnější bilanci mají znojemští hokejisté, kteří v pohárových zápasech neztratili ani bod. Na Orly postupně nestačily České Budějovice, Vrchlabí, Plzeň, Slavia a v semifinále ani Karlovy Vary, které po vyrovnaném průběhu podlehly 2:3.

Nejproduktivnějšími hráči Brna jsou po pěti pohárových zápasech Michal Černý a Miroslav Barus, kteří nasbírali shodně čtyři body za dvě branky a dvě asistence. Dvojice přesných zásahů v semifinále vynesla do čela znojemské tabulky produktivity Jiřího Dopitu, který ve čtyřech zápasech vstřelil stejný počet branek. Tři body nasbírali Radim Kucharczyk (2 + 1) a Roman Erat (0 + 3).

Znojemští orli mají zítra možnost zopakovat triumf starý téměř přesně pět let. V létě roku 2003 ve finále poháru zdolali před zraky čtyř tisícovek diváků poměrem 2:1 pražskou Spartu. Přijďte povzbudit domácí hráče v jihomoravském derby a pomoci jim k vítězství.

Výsledky v Tipsport Cupu

Č.Budějovice - Znojmo 1:2 Zlín - Kometa2:3
Znojmo - Vrchlabí 3:2 Kometa - Olomouc 6:5sn
Znojmo - Plzeň 2:1 Vítkovice - Kometa 7:2