Vánoční atmosféru okoření dvojboj s Linzem

SO 22. 12. 2012
<em>Znojmo</em> - Nejkrásnější svátky roku již klepou na dveře, na znojemské hokejisty však čeká nabitý program, v rámci kterého musí sehrát do konce roku ještě čtyři zápasy s trojicí soupeřů. Hned ve dvou duelech se tak Orli postaví proti Černým křídlům z Linze, aktuálně sedmému mužstvu EBEL, které na šesté Jihomoravany ztrácí jeden bod. První část souboje s Linzem o umístění v TOP 6 zaručující play-off odstartuje na rakouském ledě v neděli v 17:30.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Představení soupeře

Úřadující šampión Erste Bank Eishockey ligy se po rozpačitém vstupu do letošního ročníku snaží probít do horní poloviny tabulky, která zaručuje týmu účast v play-off. Výborně sehraná listopadová porce zápasů (sedm výher z devíti duelů) zaručila svěřencům kouče Roba Dauma rychlý vzestup. Poslední měsíc roku 2012 je pro Černá křídla prozatím méně úspěšný. Ze šesti utkání zvítězili jen dvakrát, přičemž v pátečním kole přetrhli nelichotivou šňůru čtyř prohraných zápasů v řadě.

V již zmiňovaném pátečním klání přivítal Linz na svém ledě momentálně třetí mužstvo soutěže z Grazu. Domácí hokejisté nedokázali udržet dvougólové vedení, které zajistili svým barvám Baumgartner a Hisey. Až v samostatných nájezdech tak rozhodl o bodu navíc pro klub z Horních Rakous Brian Lebler.

Velké trápení provází Linz na postu gólmana. Loňský nejvytíženější brankář ligy a velká opora týmu Alex Westlund nepodával v právě probíhající sezóně nijak oslnivé výkony a až překvapivě často pouštěl mezi tyče svého náhradníka Lorenze Hirna. Radikální řešení tak na sebe nenechalo dlouho čekat. Na začátku listopadu angažoval klub do svých řad Kanaďana Davida LeNeveu a o necelý měsíc později putoval Westlund do slovenského Popradu, kde odchytal prozatím čtyři zápasy s úspěšností 84,74%. LeNeveu není v EBEL žádným nováčkem, sezóně 2009/2010 dopomohl svému tehdejšímu zaměstnavateli Salzburgu k zisku mistrovského titulu.

Nejproduktivnějším hráčem Černých křídel je další kanadský hráč Mike Ouellette (19 + 16), jenž je zároveň druhým nejlepším střelcem soutěže. Za zkušeným Ouellettem se drží čtyřiadvacetiletý Rakušan Brian Lebler (17 + 11). V čele statistik obránců se pohybuje jen sto sedmdesát čtyři centimetrů měřící Curtis Murphy (5 + 20).

„Čeká nás těžký zápas. My i Znojmo bojujeme o vstupenku do play-off. Každé utkání je teď extrémně důležité. Momentálně se soustředíme jen na nedělní duel, až poté přijde příprava na středeční odvetu na znojemském ledě. Jsme si navzájem přímými konkurenty v boji o play-off, čtyři body by pro nás měly obrovskou váhu,“ zní z rakouského tábora.

Z kabiny Orlů

Po čtyřech vítězných zápasech v řadě zaznamenali znojemští hokejisté prohry s dvojicí aktuálně nejlepších týmů EBEL. Po těsné porážce ve Vídni (2:3), přišlo další zaváhání na domácím ledě, na němž Orli nestačili na Záhřeb (2:4). V předchozích dvou zápasech tedy Znojmo vstřelilo jen čtyři góly (během série čtyř výher skórovalo hned devatenáctkrát). I v momentální slabší koncovce lze spatřovat důvod neúspěchů.

Trenérský tandem Martin Stloukal a Petr Kučírek již může počítat s kompletní obranou. Naopak situace se zamotala v útočných řadách. Nadále bude mimo hru ostřílené slovenské duo Peter Pucher a Marek Uram. „Pucher nadále laboruje s kolenem, neustále se mu vrací bolesti. Zatím s ním nemůžeme počítat. S Markem Uramem jsem mluvil ve čtvrtek, u něj je to podobná situace jako u Puchera. Musíme vyčkat, jak rychle se dá do pořádku,“ popsal situaci kolem dvou dlouhodobě zraněných hráčů Stloukal. Navíc cestu do ruské Ufy absolvoval ve čtvrtek Petr Beránek, který se zúčastní MS hráčů do 20 let. Zdravotní problémy hlásí také junior Jan Müller.

Martin Stloukal absolvuje se svými hráči náročný závěr roku

Vedení klubu tak muselo reagovat a ve Znojmě se po necelém roce opět objevil útočník Martin Podešva. „V minulé sezóně patřil Martin k našim nejlepším hráčům, jsme rádi, že je opět zde. Navíc fungovala spolupráce mezi ním a Adamem Havlíkem, kterého je potřeba trochu probrat,“ vysvětlil důvody Podešvova angažování hlavní kouč Stloukal. „Byli jsme v kontaktu ještě s dvojicí hráčů z Ameriky – útočníkem a obráncem, ale rozhodli jsme se, že už nebudeme dál vyčkávat na to, jak se situace v zámoří vyvine. Domnívám se, že žádné další změny již nepřijdou.“

Ve svátečním čase narazí Orli na jednoho ze svých nejoblíbenějších soupeřů. Z letošních dvou vzájemných střetnutí si Jihomoravané odnesli plný počet bodů. Také v minulé sezóně se český tým radoval hned ve třech z celkových čtyř vzájemných duelů. „Story s Linzem je diametrálně odlišná od té se Záhřebem. Máme s nimi pozitivní bilanci, čímž ale nechci říct, že bychom měli zápas dopředu vyhraný. Je to pro nás přijatelnější rival z toho důvodu, že mezi námi není tak veliká výšková a váhová rozdílnost. Linz se s námi snaží hrát, rozdat si to opravdu na férovku, nečeká jen na naše chyby. I za cenu toho, že padne hodně gólů,“ poznamenal k nedělnímu klání na rakouském ledě Martin Stloukal. Znojemskou svatyni by měl tentokrát strážit Ondřej Kacetl.

5. kolo: Znojmo - Linz 3:2
19. kolo: Linz - Znojmo 4:7

Rozhodčí zápasu

Hlavní: Martin Bogen #45, Gerald Podlesnik #24
Čároví: Timo Ettlmayr #69, Patrick Kalb # 54

Sestavy z posledního utkání

EHC LIWEST Black Wings Linz: LeNeveu – Murphy, Hedlund, Dorion, MacDonald, Lukas R., Mitterdorfer, Scholz, Mayr – Lebler, Ouellette, Irmen – Baumgartner, Hisey, Engelhardt – Grabher Meier, Oberkofler, Mairitsch – Spannring, Lukas P., Macierzynski.

ORLI ZNOJMO : Landsman - Henry, Pláněk, Wharton, Bořuta, Stehlík, Štach, Kulmala, Sova - Jarůšek, Fiala, Bickell - Strömberg, Bartoš, Lattner - Podešva, Šeda, Havlík - Komínek, Beroun, Rožník.

Další zápasy 33. kola

HC TWK Innsbruck “Die Haie“ - Dornbirner EC