Vedle nemocnice vyroste komplex Orlí hnízdo

Aktuální zprávy
NE 1. 4. 2012
<em>Znojmo</em> - Fanoušci znojemského hokeje se mají na co těšit! Vedení klubu společně s novým sponzorem, který bude představen v průběhu čtrnácti dnů na tiskové konferenci, schválili stavbu komplexu Orlí hnízdo, jenž vyroste nedaleko nemocnice. Multifunkční aréna s kapacitou 11 500 diváků bude sloužit nejen jako svatostánek znojemských hokejistů, ale počítá se také s pořádáním atletických závodů, koncertů a dalšího kulturního vyžití.

„O nové aréně ve Znojmě jsme začali diskutovat již před rokem, kdy se rozhodovalo, jestli náš klub zamíří do EBE ligy či nikoliv. Ve stávající hale jsou špatné mantinely, osvětlení i ozvučení a jen díky výjimce, kterou jsme dostali od vedení soutěže, jsme zde mohli první sezónu odehrát,“ prozrazuje pracovník z klubu, který si nepřál být jmenován. „Po propočtu financí a nekonečných jednání s novým sponzorem jsme došli k závěru, že místo rozsáhlých oprav se vyplatí postavit novou halu, kterou budou využívat nejen hokejisté. Chtěli bychom do ní přitáhnout také slavné pěvecké hvězdy, basketbalisty, atlety, boxery a další.“

Komplex s názvem Orlí hnízdo bude zahrnovat zimní stadion, plovárnu a v budoucnu se počítá také s propojením s dráhou pro kolečkové brusle, která nedobrovolně vznikla na silnici nedostavěného obchvatu. Velkou výhodu bude mít také nedaleká nemocnice. „Během zápasů EBE ligy dochází často k takovým zraněním, kdy musí být hráč převezen na vyšetření do nemocnice. Tím, že se nyní bude stadion nacházet blízko špitálu, ušetříme za transport. Zranění hráči budou do nemocnice převáženi na nosítkách tunelem, jejž vybudujeme v podzemí areálu,“ uvedl zdroj.

A jak bude nový zimní stadion vypadat? Zvenku bude prakticky stejný. „Nechtěli jsme měnit jeho vzhled kvůli skalním fanouškům, kteří jsou na železno-betonovou konstrukci již zvyklí.“ Znojmo se tak stane prvním městem na světě s dvěma zvenku identickými halami. Nový pohled se však naskytne po průchodu turnikety. Hala bude více vnořená do země, tím na stadionu vznikne více prostoru pro diváky. „Poslední dobou se rozvíjí takzvaný „gaučink“, a tak jsme se rozhodli ponechat z celkové kapacity pouze tisíc míst na stání. Dále vybudujeme přes deset tisíc míst s pohodlnými polstrovanými sedačkami. Chybět samozřejmě nebudou ani sky boxy a VIP prostory.“

Vizualizace komplexu Orlí hnízdo (kliknutím zvětšíte). Vprostřed snímku znojemská nemocnice, vedle ní vyroste nové koupaliště a zimní stadion. Letecký snímek: David Molík

Stěhování si pochvalují také ledaři, kteří již jednají s vedením koupaliště o spolupráci. „Při zrolbování ledové plochy máme vždy plno sněhu a nevíme, co s ním, a tak jej budeme vozit na nedaleké koupaliště, kde jej nechají v bazénu roztát,“ říká rolbař přezdívaný Pat. „Bude to mít pro nás velkou výhodu.“

A kdo je tím významným sponzorem, jenž vloží do stavby komplexu převážnou část peněz? Nikdo z klubu nám na tuto otázku nechtěl odpovědět. Nedověděli jsme se ani to, jestli je to někdo z republiky či ze zahraničí. Na jeho jméno si tak budeme muset ještě zhruba čtrnáct dní počkat. Je však jisté, že nový stadion bude patřit právě tomuto sponzoru a klubu Orli Znojma. Dosavadní stadion na Dvořákově ulici si Orli pouze pronajímají od města.

Nyní se čeká již jen na stavební povolení. To by mělo přijít začátkem týdne a v polovině dubna se tak bagry pustí do práce. V první fázi bude vybudován stadion a až následně koupaliště. „Počítáme s tím, že první zápas v nové hale odehrajeme již po Vánocích.“ Nebude to však jen tak ledajaký ligový zápas. Podle důvěrných informací jedná vedení klubu o exhibici s jedním z nejznámějších hokejových klubů na světě! Budete to někdo z NHL či KHL? Nechejte se překvapit!