Výborný start do sezony, jásal Haman

Aktuální zprávy
ST 10. 9. 2008
Šest branek v síti soupeře, šest různých střelců. Orlům pomohl k premiérovému vítězství v nové sezoně vyrovnaný výkon všech formací. Útočný hokej s množstvím přečíslení a šancí se musel divákům, kteří zavítali na stadion, líbit. Navíc měli na startu desáté extraligové sezony ve městě na břehu řeky Dyje možnost vidět své oblíbence v replikách dresů s orlem na hrudi, a zavzpomínat tak na sezonu, kdy znojemští hokejisté vybojovali postup do nejvyšší soutěže.

„Skvělé pocity, výborný vstup do sezony. Podařilo se nám vyhrát, což je přesně to, co jsme potřebovali,“ neskrýval nadšení Radek Haman. „Budeme apelovat, jestli by nám tyhle dresy nenechali celou sezonu, když nám přinesly takové štěstí.“

⇒  Radek Haman, střelec první branky a nejlepší hráč utkání

Haman se chvíli před polovinou utkání postaral o první branku Orlů v sezoně. „Asi to bude drahé, záleží na tom, kolik si kabina řekne,“ smál se šťastný střelec.

Do statistik se zkušený útočník zapsal ještě jednou, když asistoval u branky Jaroslava Svobody na 3:0. „Byla to víceméně náhoda, ale i takové góly padají. Vyhrál jsem buly dozadu, Jarda to dobře trefil a byl z toho druhý gól našeho útoku. Třinec byl možná trochu nekoncentrovaný, to stejné se nám potom stalo v poslední třetině, kdy jsme také dostávali góly v rychlém sledu. To byla z naší strany velká chyba, měli jsme si to pohlídat. Doufejme, že se z toho poučíme, protože Třinec je natolik ofenzivní mužstvo, že toho mohl využít ještě víc. A je dobře, že to dopadlo takhle.“

Znojemský tým si před třetí částí držel pohodlný náskok, v úvodních minutách po nástupu na led však opět inkasoval. Nestrašil hráče obrat, jaký se před týdnem povedl ve finále Tipsport Cupu brněnské Kometě? „Řekli jsme si před třetí třetinou, že máme ještě o gól vyšší náskok. Připomněli jsme si to, ale zároveň to chtěli pustit z hlavy. Je to už druhý zápas, kdy ten nástup do poslední části nebyl ideální, takže to budeme muset rozebrat. Nehráli jsme tu třetinu dobře.“

„Pro diváky to byl výborný zápas, padlo hodně gólů, ale pro našeho gólmana to určitě dobré nebylo. My jsme chtěli Jirkovi Trvajovi pomoci udržet čisté konto, hlavně kvůli němu ten závěr hodnotíme jako pokažený,“ prohlásil Haman.

⇒ Pavel Mojžíš přijímá gratulace krátce po své trefě na 2:0

Střelecky se zápas vydařil i obráncům, důležitý druhý gól má na svědomí Pavel Mojžíš. „Růža mi tam poslal puk, já jsem to zkusil trefit z první a spadlo to tam. Ještě předtím to tam nabízel Ivo Kotaška a je škoda, že to tam nespadlo, gól by byl ještě krásnější,“ popisoval jedenatřicetiletý bek. „Třetí branka, která padla vzápětí, Třinec zlomila, bohužel jsme pak inkasovali. Třetí třetina byla přestřelka, nemělo by se nám to stávat, když suverénně vedeme. Všichni jsme ale rádi, že jsme zápas dotáhli do vítězného konce.“

Jedním z těch, kteří dobře pamatují utkání v dresu s orlem na prsou, je Karel Plášek, pamětník všech extraligových sezon na jihu Moravy. „Tehdy jsem přišel do Znojma až po baráži, ale tenhle dres mám doma a jsem rád, že nám přinesl štěstí. Doufám, že to bude pokračovat i v  nových dresech.“ Útočná formace Plášek, Haman, Svoboda přispěla k vítězství hned třemi góly. „S Hamáčkem hraju už spoustu let, takže jsme si vyhověli. Dnes nám to tam spadlo, měli jsme trochu štěstíčko a jsme za to rádi.“

Antonín Stavjaňa na hostující střídačce nebyl při pozápasovém hodnocení úplně spokojen s nasazením svých svěřenců. „Musíme uznat, že jestli domácí byli v něčem lepší, tak v důrazu v soubojích o kotouč a hlavně v odhodlanosti jít do zakončení. Dokumentovala to šance Davida Květoně v prví třetině, to byla čistá gólovka. Místo střely chceme puk zpracovat, pak je střela zblokovaná. Domácí naopak v polovině zápasu vytěžili dva góly tak, že zpoza brány nahodili puk a my jsme si to sami srazili do branky.“

„Mužstvo se těžko zvedalo, po snížení na 1:3 jsme doufali, že se chytíme a trochu uvolníme. Dali jsme sice tři branky, ale vždy, když se nadechneme, uděláme chybu a dostaneme gól. To je pro nás obrovská škoda, mysleli jsme, že ze Znojma můžeme odvézt alespoň nějaký bod. Ale bez důrazu se dnes nedá nikde bojovat,“ řekl Stavjaňa.

⇒ Pozice Karla Pláška a Romana Čechmánka symbolizuje výsledek zápasu

Třinecký kouč odmítl spekulovat o výkonu brankářské jedničky Ocelářů, Romana Čechmánka. „Myslím, že mužstvo skutečně držel, alespoň v prvních dvou třetinách, pak přišel nešťastný gól. Ten první srazil obránce, druhý byl po závaru. Za stavu 1:5 si chtěl odpočinout, tak jsme mu to umožnili. Myslím, že se na něm podepsal tlak utkání, ale v prvních dvou třetinách chytal velmi dobře.“

„Nepovedl se nám první zápas, teď máme doma Litvínov. Doufám, že to pozitivní z dnešního zápasu využijeme ve svůj prospěch. Potřebujeme se chytit, v posledních zápasech jsme se trápili s koncovkou, se třemi brankami venku mužstvo obyčejně boduje, ale u nás tomu tak není,“ uzavřel Stavjaňa hodnocení.

Spokojenější tak byl asistent domácích Václav Baďouček. „V první řadě bych chtěl poděkovat hráčům, že to první domácí utkání zvládli. Byla na nich od prvních minut vidět velká odhodlanost a chuť a myslím si, že naše vítězství bylo zcela zasloužené. Byli jsme od začátku aktivnější, důraznější v zakončení, což se nakonec projevilo ve skóre.“

Jedinou kaňkou na povedeném vystoupení tak byly obdržené branky v poslední části hry. „Samozřejmě ve třetí třetině jsme inkasovali tři góly. Bylo to asi z toho, že hosté začali hrát vabank a my jsme v některých chvílích trošku vyklízeli střední pásmo, z čehož plynuly jejich šance a branky. Ale důležité bylo, že jsme na každý jejich gól dokázali rychle odpovědět a nepřipustili žádné větší drama,“ řekl Baďouček.