Začíná hra vabank

Rozhovory
PO 3. 3. 2003
Z n o j m o - Po šestiměsíčním stereotypu pravidelných zápasů základní části nastávají všemi dlouho očekávané vyřazovací boje o titul. Začíná hokejový svátek, vyvrcholení sezóny. Lehké mrazení, nervozita se chopila nejen hráčů, ale i všech, kteří se okolo hokeje točí. V posledních okamžicích před odjezdem k prvnímu zápasu play off do Pardubic si našel čas ke krátkému rozhovoru trenér Znojemských orlů <b>Miloslav Hořava</b>.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024 Před sezónou byl cíl postup do play off, pak se začalo hovořit o umístění do čtvrtého místa. Tři čtvrtě sezóny se Znojmo vcelku bez problémů pohybovalo ve vyšších patrech tabulky. Šňůra osmi nevyhraných zápasů však tým dostala do pozice, kdy o play off musel bojovat téměř až do konce základní části. Tohle asi v plánu nebylo?
Samozřejmě, že ne. Již před časem mi volali novináři a snažili se mě vnutit do nějakého srovnávání s minulými sezónami. Já jsem to odmítal a řekl jsem, že budeme hodnotit až po skončení sezóny. Že nějaká krize přijde, jsem počítal, ale že přijde v poslední čtvrtině a bude tak dlouhá, mě hrozně štve. Je to pro mě obrovská zkušenost.

Většina mužstev v období kolem Vánoc zkoušela různé trejdy, výměny, přestupy, hostování. Znojmo to využilo pouze v případě Marka Melenovského. Jste vy osobně zastáncem těchto přesunů hráčů?
Myslím si, že ano. Dneska už je taková doba. Když je to pro potřebu mužstva, pro zlepšení jeho hry, jsem opravdu pro. Tyhlety výměny nejsou jednoduché, musí se najít adekvátní náhrada. Nejhorší je, že musíte vždy někoho z týmu obětovat. Jako v našem případě třeba Pavla Kumstáta. Vždy musíte mít v prvé řadě na zřeteli, co to mužstvu přinese. Nemyslím si, že je dobré bezhlavě měnit hráče, jenom, když se nedaří.

Znojmo na poslední postupové příčce do play off čeká lídr soutěže Pardubice, kterým se letos podařilo získat rekordní počet výher a bodů. Všechna letošní čtyři vzájemná utkání Znojmo prohrálo (0:3, 1:2, 1:2, 4:6). Můžete Pardubice porazit nyní?
Jsem o tom stoprocentně přesvědčen. Neříkám, že půjdeme na Pardubice a porazíme je 4:0. Začínáme za stavu 0:0 a je to úplně jedno, jestli hrajeme proti týmu, který má 100, 150 nebo 200 bodů. Je to úplně nová soutěž a já a určitě i hráči se na to hrozně těší. My ne že můžeme jenom překvapit, ale kdybysme je vyřadili, byla by z toho obrovská senzace. Tím taky neříkám, že jedeme prohrát. Je to otevřený a liga je tak vyrovnaná, že se může stát cokoli. Hráli jsem s nimi vyrovnané zápasy, žádný výprask jsme nedostali. Bylo to opravdu velmi vyrovnané.

Myslíte si, že Pardubice budou hrát pod obrovským tlakem?
Stoprocentně, určitě. My jsme samozřejmě taky pod tlakem, ale na Pardubice bude ten tlak rozhodně daleko větší.

Utkání s Pardubicemi byla vždy pro diváka pohledná, která přinášela útočný hokej. Myslíte si, že tento trend bude zachován?
Z naší strany určitě ne. Teď už nejde vůbec o pohledný hokej, jde čistě jenom o vítězství. A nás nic jiného nezajímá než vítězství. My pro to uděláme opravdu maximum a i kdyby to měl být hokej, na který se nedá dívat a vyhrajeme 1:0, budu úplně spokojený.

Očekával jste stávající složení osmičky do vyřazovacích bojů? Je pro vás překvapení, že se nějaký tým do play off dostal či naopak nedostal?
Před sezónou bylo hrozně těžké tipovat, kdo v play off bude a kdo ne. Asi sedm kol před koncem bylo v některých novinách procentuální vyjádření předpokládaného postupu jednotlivých týmů a Znojmo mělo asi jen 20%. Já jsem rád, že jsme tam hlavně my a to, že se tam někdo nedostal, mě bohužel nezajímá. Samozřejmě je mi líto Plzně, Litvínova, Zlína, ale to se prostě nedá nic dělat, do play off může jen osm mužstev.

Bylo pro vás obtížné najít si chvilku i na tento rozhovor. Máte spoustu práce a starostí s přípravou na play off. Nezačínáte mít hokeje plné zuby?
Přiznám se, že se na to hrozně těším. Atmosféra play off je prostě něco úplně jiného. Je to úplně jiná liga, jiný hokej. Hráči mají teď jenom hokej. Co je okolo nebo doma, je vůbec nezajímá. Tam jde v uvozovkách o život a to se mi na tom hrozně líbí. Bude to supr, věřím tomu! Jako trenér to zažiju poprvé. Hrozně rád vzpomínám na všechna play off, která jsem odehrál, ať už u nás nebo v New Yorku. Myslím si, že to bude prostě fantastický.

Fanoušci Pardubic a Znojma jsou jedni z nejslušnějších, takže by neměla hrozit žádná extempore s dýmovnicemi a bombami na stadiónu. Navíc dokáží vytvořit velmi příjemnou atmosféru při utkáních. Těšíte se, že budete hrát před diváky, které hokej zajímá a rozumí mu?
Určitě. Určitě. Určitě, protože to je bezvadný, že lidi, fanouškové povzbuzujou hokejově. Fandí, zapískají si, zanadávají a nejsou to ty nesmysly s dýmovnicema, bombama a podobně. Na to se těším taky, že bude bezvadná hokejová atmosféra!