Zaostřeno na loňskou sezónu 2/2: Tuhý boj o play-off a zklamání z neúspěchu

ST 21. 3. 2018
Poslední část miniseriálu, který se zaměřuje na uplynulou sezónu Orlů v EBEL lize, připomene druhou polovinu základní části a boje v nadstavbové části.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku

» Zaostřeno na loňskou sezónu 1/2: Rozjezd z říše snů zatemnila v říjnu černá série

Cílem Orlů ve druhé půli základní části bylo vrátit se do první šestky a vybojovat tak přímý postup do play-off, avšak naplnění tohoto snu se v průběhu prosince čím dál více vzdalovalo. Předvánoční duel s Klagenfurtem, který Znojmo sehrálo v unikátní černé sadě dresů, domácí ještě zvládli za tři body, avšak v období svátků nevyhráli jediný zápas, byť dva rozhodovalo prodloužení a další dva skončily těsným výsledkem.

Bilance v základní části

• 12. místo (49 bodů)
  • 16 výher (z toho 5 v prodloužení/nájezdech)
  • 22 proher (z toho 6 v prodloužení/nájezdech)
  • skóre 112:152
  • 44 bodů ztráta na první Vídeň, 14 bodů ztráta na šesté místo zajišťující přímý postup do play-off
  • 14 bodů ztráta na šesté místo zajišťující přímý postup do play-off

Rok 2018 zahájili Jihomoravané na domácí půdě proti maďarskému Fehérváru. Jan Lattner sice otevřel vývoj utkání již v sedmé minutě, ale následně stříleli branky již jen hosté. O čtyři dny později následovala překvapivá výhra 3:2 v prodloužení na ledě suverénní Vídně. Na tento výkon však Orli nedokázali navázat v Innsbrucku, kde schytali největší porážku sezóny (2:9 – pozn. redakce) a spadli na úplné dno tabulky.

V lednu se k týmu vrátil z nižší německé ligy obránce André Lakos a posléze se v kabině hlásily i dvě posily ze zámoří: kanadský útočník Ryan Olsen a americký bek Cody Corbett.

K lepším zítřkům nenasměrovaly Jihomoravany ani dva následující duely s Dornbirnem a Grazem. Znojmo čekalo na vítězství za tři body už celý měsíc, než předčilo doma italské Bolzano a posléze i chorvatský Záhřeb. Naději na přímý postup do play-off však Orli již delší dobu neměli a bojovali tak alespoň o co nejlepší výchozí pozici pro nadstavbu. Poslední dvě kola přinesla dvě porážky. Únik z poslední příčky tabulky se tak nezdařil.

Trenérská rošáda před nadstavbou

Tento nelichotivý výsledek vedl k odvolání hlavního kouče Romana Šimíčka. Jeho roli dočasně převzal sportovní manažer klubu Rostislav Dočekal. Ač Znojmo vstoupilo do nadstavbové části z nejhorší možné pozice, rychle se vrátilo do hry o poslední dva lístky do vyřazovacích bojů.

Miroslav Fryčer se stal novým trenérem A-týmu.

Při posledním duelu před olympijskou přestávkou již stála na střídačce nová posila realizačního týmu – Miroslav Fryčer, který byl následně jmenován hlavním trenérem. Premiéra se bývalému dlouholetému hráči Toronta vydařila na jedničku. Orli přehráli Graz jednoznačně 4:0.

Bilance v nadstavbě

• 4. místo (14 bodů)
  • 4 výhry (z toho 1 v prodloužení/nájezdech)
  • 6 proher (z toho 3 v prodloužení/nájezdech)
  • skóre 28:24
  • 7 bodů ztráta na druhé místo zajišťující postup do play-off

Poté, co skončila jedenáct dnů dlouhá reprezentační přestávka, vyhrálo Znojmo v Maďarsku po nájezdech. Domácí odvetu s Fehérvárem však nezvládlo a dále se pohybovalo na hranici úspěchu a neúspěchu. Nadstavba šla do finiše. V osmém kole si Orli došli pro nejvyšší výhru v sezóně. Villach rozdrtili 6:0, avšak po následující ztrátě bodů s Dornbirnem definitivně ztratili naději na play-off. Se sezónou se rozloučili prohrou 3:4 po samostatných nájezdech v Záhřebu.

V nadstavbové části tak Jihomoravané vyhráli dohromady třikrát za tři body a vždy to bylo s čistým kontem (2x Marek Schwarz, 1x Tomáš Halász – pozn. redakce). Suma sumárum: Znojmo skončilo v sezóně na desáté příčce se ztrátou sedmi bodů na play-off.