Zkrotí Orli suverénní Lvy z Ústí?

NE 27. 12. 2009
<em>Znojmo</em> - Krátkou vánoční přestávku má první hokejová liga za sebou a znovu najíždí na pravidelný zápasový cyklus, na jehož začátku čeká Znojmo nejtěžší možný soupeř. Vedoucí tým ligy z Ústí nad Labem si totiž počíná naprosto suverénně a v posledních kolech uštědřuje svým soupeřům drtivé výprasky, na Orly ale příjemné vzpomínky nemá, před měsícem s nimi utrpěl první a dosud jedinou domácí porážku. O tom, jestli se husarský kousek podaří zopakovat, rozhodne pondělní utkání, které začíná v 18:00.

Představení soupeře

Klub HC Slovan Ústečtí Lvi si pro tuto sezónu stanovil pochopitelný, ovšem velmi těžký cíl – zakončit sezónu o stupínek lépe než loni. Severočeši jsou úřadujícím mistrem první hokejové ligy, když v loňském finále zdolali Kometu Brno, v baráži o postup do extraligy však jednoznačným poměrem nestačili na Mladou Boleslav, které nesebrali jediný zápas.

Na čele soutěže mají momentálně úctyhodný 14-bodový náskok před Chomutovem a neohroženě kráčejí za prvenstvím v základní části, aktuální forma pak musí každému protivníkovi nahánět velký respekt. Havlíčkův Brod před dvěma týdny odjel z Ústí s porážkou 2:7 a dopadl ještě dobře, o pět dní později tam totiž Tábor utržil rekordní debakl 1:12. A lídr ligy řádil dál, v posledním kole zničil v Kadani domácí mužstvo devíti góly.

Ve velké formě jsou především dvojčata Michal (12 + 13) a Roman (11 + 17) Pšurní, kteří si v posledních dvou utkání připsali shodně sedm kanadských bodů a na čele týmové produktivity stíhají Jana Alinče (10 + 20). Nejlepším střelcem týmů je 40-letý veterán Pavel Janků se 16 zásahy. Dva nejproduktivnější obránci Roman Němeček a Jan Klobouček prošli v minulosti kabinou Znojma, stejně jako jejich spoluhráči Ondřej Kříž, Milan Mikulík a David Pazourek. V brance se pravidelně střídají dva velezkušení gólmani Zdeněk Orct a Dušan Salfický, příležitostně si zachytá i nadějný Radek Fiala.

⇒  Aleš Staněk minulé utkání v Ústí vinou otřesu mozku nedohrál

První střetnutí v aktuálním ročníku proběhlo v Hostan aréně a skončilo lépe pro favorita z Ústí, který se i přes 15 vyloučených hráčů dokázal zásluhou Jana Alinče dostat do dvoubrankového náskoku, který domácí dokázali v závěru jen snížit trefou Mariana Moravy a stanovit konečné skóre na 1:2 z pohledu Orlů.

Odveta na severu Čech pak ukázala Znojmu dvě odvrácené tváře, díky dvěma brankám v samotném úvodu a vítězné ráně Tomáše Kolafy v prodloužení dokázalo jako první tým porazit Ústí na jeho ledě, nevybíravý zákrok Zbyňka Skleničky ale přivodil kapitánu Orlů Radku Hamanovi vážné zranění ramene, nutnou operaci a nejisté datum návratu na led.

Z kabiny Orlů

Na prvním tréninku po Vánocích se trenéru Nelibovi měli hlásit také dříve zranění Jakub Svoboda a Vladimír Říha, o jejichž dalším zápasovém startu rozhodne až aktuální stav. O něco hůře vypadá situace u Karla Pláška, jehož trápí přitahovač stehenního svalu. Nepříjemné vzpomínky na poslední vzájemné utkání v Ústí má Aleš Staněk, jenž zápas kvůli otřesu mozku nedohrál, spolu s Václavem Meidlem ale bude chtít navázat na jejich dobrou formu z posledních zápasů.

Vzájemné duely této sezony

Orli Znojmo – HC Slovan Ústečtí Lvi 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
HC Slovan Ústečtí Lvi – Orli Znojmo 2:3pp (0:2, 0:0, 2:0 – 0:1)

Rozhodčí zápasu

Hlavní: Tomáš Zubzanda (Karlovy Vary)
Čároví: Roman Hynčica (Děčín), Petr Mašek (Duchcov)

Sestavy z posledního utkání

HC Slovan Ústečtí Lvi: Salfický - Němeček, Pojkar, Klobouček, Zeman, Kříž, Vobořil, Novotný, Sklenička - Janků, Alinč, Pazourek - Hovorka, Pajič, Dragoun - Šagát, Hanzl, Heřman - Pšurný R., Mikulík, Pšurný M.

ORLI ZNOJMO: Horčička - Hořava, Morava, Štach, Štrach, Kolafa, Lattner, Pláněk - Havlík, Barus, Vyletelka, Beroun, Hradecký, Sedlák, Staněk A., Meidl, Jarůšek, Kubica

Další zápasy 34. kola

HC Dukla Jihlava - SK Horácká Slavia Třebíč