Zkrotí Znojmo vzpurné Býky ze Salzburgu?

SO 1. 12. 2012
<em>Znojmo</em> - Páteční cesta do maďarského Fehérváru Orlům body nepřinesla, o to více jsou však znojemští hráči nažhaveni na své domácí představení. Na jihomoravském kolbišti vyzvou k souboji Salzburg. Rakouští Býci doposud spíše tápali, s novými zámořskými posilami však získávají zpět ztracené sebevědomí. Vystaví Znojmo dech nabírajícímu soupeři tvrdé STOP? Přijďte povzbudit Orly v bitvě o další vítězství, úvodní buly zápasu bude vhozeno v neděli v 17:30.

Představení soupeře

Salzburg prozatím neprožívá právě ideální hokejový ročník 2012/2013. Mužstvo ze čtvrtého největšího města Rakouska je zvyklé pohybovat se v těch nejvyšších patrech ligové tabulky, letos tomu tak zatím není. Červení Býci se sice stále pyšní druhou nejproduktivnější ofenzivou v soutěži, přesto jim se ziskem čtyřiadvaceti bodů patří až deváté místo. Poslední dvě utkání však Rakušané vyhráli, když porazili Villach 6:2 a Graz 5:1, skóre 11:3 z posledních dvou klání budí zasloužený respekt.

Vedení klubu jistě není s momentální situací spokojeno, a proto stále mocně zbrojí. Nejnovější přírůstky v řadách Salzburgu mají zámořskou příchuť, stále probíhající výluka v NHL přivedla do Evropy obránce Johnnyho Boychuka z Bostonu Bruins a dvojici forvardů z Columbusu Blue Jackets Dericka Brassarda a Dereka Dorsetta. Oba útočníci si svou premiéru v barvách nového zaměstnavatele odbyli v pátek, Brassard zaznamenal gól a asistenci, Dorsett si připsal bod za přihrávku. Boychuk již nastoupil ke třem zápasům a získal dva body. V klubu naopak skončil Ryan Kinasewich, pátý nejproduktivnější hráč loňské sezóny.

Ožehavá je pro Red Bull nadále otázka gólmanů. Velká očekávání nenaplňuje ostřílený Kanaďan Alex Auld, jenž uzavírá s úspěšností zákroků 88,0% až druhou dvacítku ligových brankářů. O něco lépe si vede teprve devatenáctiletý Slovinec Luka Gračnar - úspěšnost zákroků 92,1%. Právě Gračnar dostává více příležitostí v posledních zápasech a stál u zrodu pátečního vítězství Salzburgu nad Villachem.

Produktivitu Salzburgu vede jeden z nejmenších hráčů EBEL Ryan Duncan (9 + 14), jenž svými sto šedesáti osmi centimetry dokonale mate obrany soupeřů. Za Duncanem se pohybuje dvojice jeho kanadských spoluhráčů Justin Di Benedetto (6 + 16) a Justin Keller (8 + 12). Nejaktivnějším obráncem ve sbírání bodů je Dominique Heinrich (7 + 8), který měří jen sto sedmdesát dva centimetry.

Oba soupeři se v letošním ročníku sejdou na ledové ploše již potřetí. Předchozí dva duely ovládli znojemští hráči, kteří přehráli Salzburg na jeho kluzišti 3:1, v domácí odvetě zvítězili 5:4 v prodloužení. Hokejisté z Mozartova města mají v plánu nepříznivou bilanci změnit. „Ve Znojmě je vždy docela těžké hrát. Musíme být nadále agresivní a dominantní, dostat je pod tlak,“ přemítá rakouský reprezentační útočník Manuel Latusa, který vsítil v pátečním utkání s Villachem hattrick.

Z kabiny Orlů

Znojemští hokejisté se po sérii tří domácích zápasů opět vydali na cesty. V pátečním střetnutí na ledě Fehérváru prohráli s domácími čerty jasně 2:6. Orli po první třetině vedli 2:1 díky gólům Bryana Bickella a Juraje Rožníka, v dalších částech zápasu ale propadli a nedokázali najít na svého soka recept. „V první dvacetiminutovce jsme hráli dobře, poté jsme ale přestali hrát jako tým a to vedlo k porážce,“ postěžoval si asistent trenéra Petr Kučírek.

Juraj Rožník zařídil ve Fehérváru druhý gól Orlů

V Maďarsku se muselo Znojmo obejít bez hlavního trenéra Martina Stloukala, ten se již v nedělním duelu na střídačku vrátí. Jihomoravané budou muset s největší pravděpodobností i nadále postrádat služby dvou zkušených útočníků Marka Urama a Jiřího Berouna. „Se Salzburgem musíme vyhrát, chceme opět předvést dobrý ofenzivní hokej,“ zní ze znojemského tábora.

Produktivitě Orlů nadále vévodí Richard Jarůšek (16 + 12), daleko za ním se pohybují Bryan Bickell (6 + 13) a Peter Pucher (8 + 10). O post nejproduktivnějšího beka se dělí Burke Henry (3 + 9) a Lubomír Štach (2 + 10), ten je také nejlepším znojemským hráčem v bodování +/- (+ 10). Nejtrestanější je útočník Jan Šeda – dvacet čtyři trestných minut. Gólman Ondřej Kacetl je s úspěšností zákroků 91,4% na dvanáctém místě.

1. kolo: Salzburg – Znojmo 1:3
14. kolo: Znojmo – Salzburg 5:4p

Rozhodčí zápasu

Hlavní: Christian Jelinek #6, Aleš Fajdiga #5
Čároví: Florian Hofer #66, Damir Rakovič #72

Sestavy z posledního utkání

ORLI ZNOJMO: Kacetl - Pláněk, Sova, Henry, Kulmala, Stehlík, Štach, Bořuta - Jarůšek, Fiala, Strömberg - Bickell, Pucher, Havlík - Müller, Šeda, Lattner - Beránek, Bartoš, Rožník.

EC Red Bull Salzburg: Auld – Glenn, Boychuk, Heinrich, Welser, Davison, Lupaschuk, Pallestrang, Pöck – Obrist, Brassard, Latusa – Duncan, Bischofberger, Keller – Kristler, Schremp, Dorsett – Regier, Komarek, Grenier.

Další zápasy 27. kola

AC-KAC - UPC Vienna Capitals
Moser Medical Graz99ers - HC TWK Innsbruck “Die Haie“
EC VSV - KHL Medveščak Zagreb