Znojmo čekají rozjeté Vítkovice

SO 30. 9. 2006
Z n o j m o - V neděli 1.října odjíždějí Znojemští Orli k utkání 10.kola O<sub>2</sub> extraligy na led loňského čtvrtfinálového soupeře HC Vítkovice Steel. Ostravský klub se na začátku sezóny potýkal s krizí, která vyústila až ultimátem pro trenéra i hráče. Nyní se však zdá, že problémy jsou zažehnány. Vítkovice vyhrály čtyři zápasy po sobě a v posledním kole si poradily s prvním týmem tabulky Českými Budějovicemi a na Orly nyní ztrácí tři body. Utkání začíná v 17:00 v ČEZ aréně.

Poté co zkušený trenér Vladimír Vůjtek ze zdravotních důvodů ukončil svoji kariéru se na Vítkovickou lavici postavil Miloš Holaň, jenž se tak stal v 35 letech nejmladším koučem v české extralize a hned provedl změnu v elitní formaci, když Šimíčka nahradil Burgerem. „Nebylo to tak, že bych Šimíčkovi vzal křídla. Domluvili jsme se. On má na to, aby vedle sebe vychoval další dva hráče,“ nastínil svoji představu.

Klub angažoval do útoku několik nových jmen, ale ty největší opory si udržel. V obraně je situace ale opačná. „Odešli nám Radek Philipp do Ruska a Roman Polák do NHL. Takové hráče, jako jsou oni, jsme na jejich místo nesehnali,“ přiznal kouč Vítkovic Miloš Holaň. A angažovat hráče na dobu než odejde hrát švédskou ligu, jako to udělal Zlín nebo Třinec, generální manažer Pavlík odmítá. „Jednak to také stojí nějaké peníze, jednak si myslíme, že není dobré přivést do mužstva na dva měsíce úplně cizího hráče. To není ideální cesta.“ Nově bude brankáři Marku Pincovi jistit záda odchovanec vsetínského hokeje Jakub Štěpánek.

foto/
≡ Souboj Petera Puchera s Markem Pincem

V přípravě se severomoravskému klubu velmi dařilo, dokázal vyhrát sedm z deseti odehraných utkání, avšak vstup do nové sezóny už tak růžový nebyl. První utkání odehrál ve Zlíně. „Do zápasu jsme slušně vstoupili, ale zbytečnými chybami jsme si ho sami prohráli,“ zlobil se Holaň. Další střetnutí se odehrála v podobném duchu, hráči dělali mnoho chyb a koncovka vítkovických hráčům nebyla jedna z nejpřesnějších, když po pěti kolech svým soupeřům nastříleli pouze sedm branek a sami inkasovali celkem devatenáctkrát.

Po katastrofálním představením na ledě Třince v pátém kole dostal celý tým od vedení ultimátum. O místo se mohli kromě realizačního týmu a trenéra obávat i sami hráči. Ale po utkání s Karlovými Vary, které Vítkovice vyhrály 1:0, si mohli všichni oddechnout. „Nechtěl jsem hráče přemotivovat, aby šli do zápasu s tím, že musí vyhrát. Chtěl jsem, aby hráli na nulu, a věřil jsem tomu, že nějaký šťastný gól dáme. A on nebyl šťastný, byl krásný. Věřil jsem, že se už konečně odrazíme,“ komentoval střetnutí Holaň. V sedmém kole narazili hráči na Spartu a deklasovali ji 5:1. „Krize je snad za námi,“ řekl vítkovický kapitán Roman Šimíček. “Nechci to zakřiknout, ale minule proti Karlovým Varům to bylo ještě vydřené vítězství, zato dnes jsme Spartu přehráli.“ Návrat sebevědomí je na hráčích znát, i poslední dvě utkání byla pro ně úspěšná.

Sestava Vítkovic z posledního utkání J. Štěpánek - Jurečka, Gulaši, Holík, S. Hudec, Kuboš, Dresler - Irgl, Burger, Hubáček - Mikulík, Šimíček, Krenželok - Kropáč, T. Káňa, Köhler - Tomášek, R. Procházka, F. Seman.

Trenéři: Holaň a Trličík.