O<sub>2</sub> Extraliga - ne 1. 2. 2009
Ml. Boleslav

Obranný val Mladé Boleslavi zůstal nepokořen

<em>Znojmo</em> - Šedesát minut marného dobývání branky Marka Schwarze přineslo střetnutí Znojemských orlů s Mladou Boleslaví. Poslední celek extraligové tabulky přijel na jih Moravy s defenzivní taktikou a aktivním přístupem k soupeřovým hráčům nedával znojemským útočníkům čas a prostor na přesné zakončení. Když už se domácí střelci prodrali až k brance, nedokázali najít recept na spolehlivého Schwarze. O rozhodující branku zápasu se postaral v přesilové hře ve druhé třetině Tomáš Sýkora, díky jeho trefě hosté po čtyřech utkáních znovu slaví vítězství.

Domácí tým oslabený absencemi Jiřího Dopity a Tomáše Čachotského vstoupil do zápasu hrou na tři útoky a už ve druhé minutě vybojoval přesilovou hru, kterou mohl vzápětí využít střelec posledních utkání Roman Erat, prudkou Tesaříkovu přihrávku ale bez přípravy napálil těsně mimo. Marek Schwarz v boleslavské bráně se rozhodně nenudil, zvlášť když v 11. minutě putovali na trestnou lavici v rozmezí třinácti vteřin dva hostující hráči, Znojmo ale dlouhou dvojnásobnou přesilovku bez obvyklého rozehrávače Dopity sehrálo bídně a Schwarze ohrožovalo jen střelami od modré, na které boleslavský gólman dobře viděl. Nepříliš zajímavá první třetina tak skončila bez branek.

Ve druhé části pokračovalo dobývání branky Marka Schwarze, po ubráněném oslabení při vyloučení Mojžíše se hra na dlouhé minuty nastěhovala do boleslavského pásma, ovšem času a prostoru dostávali znojemští útočníci minimum a důrazná obranná hra Boleslavi slavila úspěch. Když už se znojemští útočníci dostali do brejku, pochytal všechny šance spolehlivý Schwarz. Dvakrát na něj nevyzrál ani aktivní Jaroslav Svoboda, a tak přišel na druhé straně krutý trest. Vyloučení Bičánka potrestal po pár vteřinách s velkou dávkou štěstí Tomáš Sýkora, jehož nahození od modré tečoval mimo dosah Trvaje jeden ze znojemských hráčů. Povzbuzení hosté pak zbytek třetiny dohráli sice na vlastní polovině, ovšem agresivním napadáním a dobrým pohybem nedali domácím šanci k vyrovnání.

Začátek závěrečné části se nesl ve znamení snahy Orlů o vyrovnání, šance Erata a Svobody z úvodních minut ale skončily mimo a v následné početní převaze pokračovalo orlí trápení. Podobně úspěšní ale byli v přesilovkách i Boleslavští, a tak větší vzrušení přinesla až 53. minuta, kdy byli v krátkém sledu vyloučeni Demel s Pláškem. Dvojnásobná převaha hostů probíhala trochu jinak, než by si trenéři Šindel a Šejba představovali, Sýkora nejprve z metru trefil místo prázdné branky jen boční síť a o pár vteřin později se řítil sám na boleslavskou branku nikým neatakovaný Jaroslav Svoboda. Největší možnost na vyrovnání ale padající Schwarz zlikvidoval špičkou betonu a ani hra bez brankáře v závěrečných minutách vyloženou šanci, natož vyrovnání, nepřinesla.

Ohlasy trenérů

Radim Rulík (Znojmo): Chtěli jsme navázat na dobrý výkon z Karlových Varů, kde se nám podařilo bodovat. To se nám nepovedlo. Budu stručný, hráli jsme špatně. O půlku mužstva se pokouší viróza, někteří už jsou v posteli, někteří hráli se sebezapřením. To se nedá nic dělat, Jihomoravský kraj je na tom z hlediska chřipkové epidemie nejhůř.

Jiří Šejba (Mladá Boleslav): Na zápas jsme se pečlivě připravovali, protože víme, že je Znojmo doma dobré. Jsou na tom velmi dobře bruslařky, každého soupeře zatlačí. I dnes nás dobře přečíslovali, v první třetině na nás vyvinuli velký tlak. O vývoji utkání rozhodla neproměněná přesilovka domácích pět na tři. K nám se přiklonilo štěstíčko a výborně nám zachytal gólman.