Orli poprvé porazili Benátky

30.1.2010 | Lukáš Caha

Znojmo - Neuplynulo ani dvacet sekund a domácí již zásluhou Protivného vedli. O pár minut později sice vyrovnal Jech, ale Orli ještě v téže třetině strhli stav na svoji stranu, postaral se o to navrátilec Haman. Ve druhé dvacetiminutovce hosté opět skóre dotáhli, když překonal Horčičku Pabiška, ale následně už patřilo hřiště jen domácím. Nejprve zasunul Plášek a tři minuty před koncem druhého dějství pojisti výhru Havlík. Znojmo si tak připsalo poprvé v sezóně ze zápasu s Benátkami všechny body.

44.kolo, sobota 30. 1. 2010, 17:30, Hostan aréna
Benátky n. J.
Branky a nahrávky: 1. Protivný (David), 15. Haman (Kolafa), 33. Plášek (Hořava, Morava), 38. Havlík (Staněk) - 7. Jech (Skořepa, Bárta), 25. Pabiška (Drábek, Jech). Rozhodčí: Dvořák - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 7:7, navíc Barus, Beroun, Hradecký (všichni ZNO) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 1578. Střely na branku: 36:35. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2.
ORLI ZNOJMO: Horčička - Hořava, Morava, David, Protivný, Kolafa, Štrach, Lattner - Plášek, Barus, Svoboda, Beroun, Hradecký, Sedlák, Staněk, Meidl, Havlík, Kubica, Haman, Vyletelka
HC Benátky nad Jizerou: Stejskal - Drábek, Stříteský, Pavlů, Kajínek, Mrkvička, Tondr, Hobza - Kica, Urban, Loskot, Jech, Skořepa, Bárta, Kudrna, Pubiška, Nevyhoštěný, Hudíček, Weiss, Vařecha

Znojemští předvedli velmi rychlí vstup do zápasu a již po devatenácti sekundách od úvodního buly využil šanci Tomáš Protivný, jenž obdržel kotouč od Davida a střelou od modré rozvlnil síť odkryté Stejskalovy branky – 1:0. O pár minut později měl ve vlastním oslabení příležitost skórovat Meidl, který se sám řítil na brankáře, ovšem gólman byl nyní pozorný. V další části znojemského oslabení se podařilo hostům vyrovnat. Skořepa našel najíždějícího Ctibora Jecha, ten vypálil příklepem a zavěsil k pravé tyči – 1:1. Poté si chtěl hlavní sudí nejspíše vybudovat autoritu a začal vylučovat velmi přísně na obou stranách. Znojmo dokázalo jednu z přesilovek využít, když se puk se po střele od mantinelu odrazil zpět do brankoviště za záda benáteckého gólmana a do prázdné klece jej doklepl navrátilec Radek Haman - 2:1. I hosté si zahráli před koncem třetiny přesilovku, Znojmo si však protihráče pohlídalo.

I ve druhé třetině rozhodovaly o stavu přesilové hry. Ve dvacáté páté minutě poslal po přihrávce Drábka puk za Horčičku Marek Pabiška, kterého nechali znojemští hráči před brankou úplně volného – 2:2. Vrátit domácím vedení mohl Svoboda, ten však střelou z první minul branku. V polovině třetiny arénu rozezvučela nastřelená tyčka Kubici. I přes tyto dva nevydařené pokusy puk za Stejskala stejně putoval, a to ve třicáté třetí minutě po zásahu Karla Pláška, který obdržel před brankou přihrávku od Moravy a bekhendem trefil odkrytou klec – 3:2. Hosté se snažili o nápravu zvýšenou aktivitou, ovšem branka padla znovu do jejich branky. Staněk na levém křídle našel najetého Adama Havlíka, který zamíchal s pukem a poslal jej nad rameno Stejskala – 4:2. Do kabin tedy odcházelo opět šťastnější Znojmo.

Třetí dějství přineslo vyrovnané drama. První šanci ke snížení se nabídla Kajínkovi v přesilovce, ovšem pohotový Horčička kotouč betonem vyrazil. Zamotat hlavu benáteckému gólmanu se podařilo Meidlovi se Sedlákem, prvně jmenovaný nadvakrát dorážel, avšak puk za brankovou čáru nepropasíroval. I proti Davidově pokusu o pár sekund později byl Stejskal pozorný. Následovaly dvě rychle jdoucí přesilovky domácích za sebou, v nichž mohl zajistit svým barvám vítězství Barus, ale ani ten neuspěl. Velkou šanci ke snížení měl Pabiška, jenž vystřelil z levého brejku, puk se po ledě kutálel za čáru, ale v poslední chvíli jej zastavil Vyletelka. V závěru Orli spíše bránili a v poslední minutě museli čelit tlaku hostů, kteří odvolali brankáře. To však skóre již nezměnilo. Domácí si připsali první body za výhru nad Benátkami a zajistili si účast v předkole play-off.

Jan Neliba (Znojmo): Bylo vidět, že jsme k zápasu dnes přistoupili s velkou bojovností a nasazením. Soupeř byl zdatný, bojoval, hrál obětavě, ale myslím, že jsme zaslouženě vyhráli. Mužstvo bylo nastartované, šlo do utkání správným způsobem a podalo jeden z lepších výkonů.

Luděk Škaloud (Benátky nad Jizerou): Utkání bylo rychlé, důrazné, divákům se muselo líbit. My jsme nezachytili nástup domácích, inkasovali hned v první minutě branku, ale z přesilové hry se nám následně podařilo brzy vyrovnat na 1:1. Dokázali jsme srovnat ještě jednou, ale poté nás poznamenaly chyby jednotlivců při hře pět na pět i v oslabení, po nichž jsme obdrželi dvě rozhodující branky. Myslím si, že domácí byli o kousek lepší a vítězství je asi zasloužené.